Decathlon: jak správně pečovat o stan, karimatku a spací pytel

Decathlon: jak správně pečovat o stan, karimatku a spací pytel

Pojďme se podívat, jak udržet stan, karimatku a spacák v perfektním stavu, aby s tebou mohly vyrazit i na příští dobrodružství! Při údržbě svého outdoorového vybavení jistě oceníš vychytávky z Decathlonu!

Správná péče o outdoorové vybavení je klíčem k co nejdelší životnosti. Nové vybavení přece jen není nejlevnější záležitost. Daleko lepší je zainvestovat do údržby a ušetřené penízky využít na sbírání dalších zážitků. Navíc budeš ohleduplnější k přírodě, protože například jeden vyřazený stan má na životní prostředí zhruba stejný dopad jako 3 000 km ujetých autem! 

Jak se starat o stan

Nejvěrnější parťák, který tě při kempování ochrání před větrem, deštěm, sluncem i sněhem, poskytne útočiště pro odpočinek a zaručí úkryt tvému vybavení. Řeč je samozřejmě o stanu. Stany se vyrábí z odolných materiálů, které obstojí i v těch nejnáročnějších podmínkách. Aby ti ten tvůj sloužil co nejdéle, je třeba o něj správně pečovat. Podělíme se proto o rady a tipy, které ti pomohou prodloužit životnost stanu a ušetří peníze i čas strávený výběrem nového.

Zabal to. A dobře!

Valná většina lidí řeší opravy a péči o stan až tehdy, kdy už je to opravdu nutné. Přitom mnoha potížím, jako je třeba výměna zipu, lze předejít správným zacházením. Představ si následující situaci: Balíš stan bez většího přemýšlení a najednou zjišťuješ, že se nevejde do obalu. Přichází tvůj parťák a začíná známá scénka: „Ty drž, já to tam narvu!“ K tomuto scénáři ti dáme jednoduchou radu. Než začneš stan balit, ujisti se, že máš přední vchod zavřený. Látka u jezdce zipu je náchylnější k protržení a věř, že nechceš natáhnout moskytiéru až k prasknutí. 

Stejná rada platí i při stavění stanu – ujisti se, že máš přední vchod zavřený. Zabráníš tak tomu, aby se při montáži prutů příliš natáhla (nebo dokonce roztrhla) moskytiéra či tropiko. Aby se předešlo přílišnému namáhání tkaniny, nevypínej výztužná lanka na maximum. Poryvy větru by pak mohly některé části stanu snadno poškodit.

TIP: Nevystavuj stan nadměrnému a dlouhotrvajícímu přímému slunci. Agresivní UV záření totiž poškozuje tkaninu, urychluje opotřebení materiálu a zvyšuje jeho náchylnost k poškození.

Čištění stanu bez zbytečné chemie

Stan nejlépe vyčistíš pomocí měkkého kartáče a čisté vody. Vyhni se agresivním čisticím prostředkům, které by mohly narušit strukturu materiálů a stan poškodit. V případě většího znečištění můžeš použít mýdlovou vodu, nezapomeň však na dobré opláchnutí. Na odstranění nečistot z interiéru stanu doporučujeme vozit s sebou lopatku a smetáček.

A co když na tropiku najdeš smůlu? Ne, není to konec světa. Nech ji zaschnout a pak na ni z druhé strany polož kostku ledu. Smůla zkřehne a půjde snadněji seškrábnout dolů. Žádná rozpouštědla! Ta totiž výrazně snižují nepromokavost tkanin, z nichž se tropika vyrábí.

Jistě tě napadlo, není-li nejjednodušší stan prostě dát do pračky. Není. Intenzivní tření tkaniny o ostré a tvrdé součástky, jako jsou zipy, šňůry a plastová očka, by mohlo stan nevratně poškodit. Při čištění stanu se manuální práci, bohužel, nevyhneš. 

Sušení a skladování stanu

Pokud stan sbalíš, dokud není pořádně suchý, koleduješ si o problémy. Ve vlhku, tmě a teple se totiž báječně daří plísním. Pokud nestihneš stan usušit v kempu nebo během treku, nezapomeň jej po příjezdu co nejrychleji vybalit a rozložit ho na sušáku nebo venku na zahradě. Stan postav, otevři vchody a větrací otvory a počkej, než slunce a čerstvý vzduch udělají své. Sušení můžeš urychlit otřením stanu bavlněným hadříkem. Teprve až je stan úplně suchý, můžeš jej sbalit do obalu a poté celý uložit na suchém místě při pokojové teplotě. Nezapomeň dobře vysušit spodní stranu stanu. Nevkládej suchý stan do mokrého obalu! 

Nepodceňuj kouzlo impregnace stanu

Tropika nových stanů jsou nepromokavá, velmi odolná a pevná. UV záření, vítr, déšť i mechanické namáhání však materiál opotřebovávají a ten pak ztrácí své vlastnosti. Stejně jako o ostatní outdoorové vybavení, je i o stan třeba správně pečovat a nepromokavost pravidelně obnovovat. Na tropiko i podlážku proto pravidelně aplikuj impregnační sprej.

Oprava stanu

Má tvůj stan poškozený prut nebo propálené tropiko? Potřebuješ opravit ložnici? Žádný stres. V každé prodejně Decathlonu ti stany Quechua a Forclaz opraví. Stačí přijít do servisu na kteroukoliv prodejnu DECATHLON nebo se předem telefonicky objednat. Pokud jsi ztratil balení kolíků, jde o drobné opravy nebo jsi zkrátka zručná šikulka, pak najdeš náhradní díly, rady, videa a návody, jak vybavení opravit na webových stránkách support.decathlon.cz/turistika

Víceúčelová opravná sada samolepicích záplat

Samolepicí záplaty na zalepení děr a trhlin na stanech, spacácích, batozích, prošívaných bundách atd. Univerzální, nepromokavé a odolné záplaty na různorodé a rychlé opravy. Velmi silné lepidlo, které lze použít na velké množství materiálů.

Cena: 179 Kč

Univerzální, nepromokavé a odolné záplaty z Decathlonu umožní různorodé a rychlé opravy. Obsahují velmi silné lepidlo, které lze použít na velké množství materiálů.
Univerzální, nepromokavé a odolné záplaty z Decathlonu umožní různorodé a rychlé opravy. Obsahují velmi silné lepidlo, které lze použít na velké množství materiálů.

Jak se starat o karimatku

V kempu, na treku, v horách i v poušti je důležité vyspat se do růžova. Ať už vlastníš kompaktní trekovou karimatku nebo ultra pohodlnou samonafukovací matraci, je třeba o ni dobře pečovat. Přečti si, jak se o karimatku starat tak, aby ti sloužila co nejdéle.

Skládání nafukovací matrace

Ke snadnému složení matrace je nutné z ní vypustit co nejvíce vzduchu. Povol a odstraň uzávěr ventilu a začni matraci vyfukovat od opačného konce. Nejjednodušší je si na matraci kleknout nebo sednout a pomocí váhy vlastního těla vzduch vytlačit ven. Vyfouknutou matraci při skládání či rolování pevně utahuj, aby byla po sbalení co nejkompaktnější. Po vyfouknutí vzduchu uzávěr opět uzavři, aby se dovnitř nedostával vzduch. Sbalenou matraci ulož do obalu.

Čistota půl… životnosti!

Matrace a karimatky čisti houbičkou nebo vlhkým hadříkem namočeným v mýdle či prostředku na mytí nádobí. Po očištění nech vybavení uschnout na čerstvém vzduchu mimo přímé sluneční záření.

Skladování karimatky

Nafukovací a samonafukovací matrace a karimatky jsou kvůli tepelně upraveným švům citlivé na dlouhodobé vystavení vlhka a tepla. Dbej proto na skladování na suchém místě se stálou teplotou. Vlhký sklep nebo půda bez izolace nejsou pro skladování outdoorového vybavení vhodné.

Před odjezdem na dovolenou matraci či karimatku rozlož a nafoukni, ujistíš se tak, že nemá žádné poškození. S sebou si pro jistou přibal sadu samolepicích záplat nebo multifunkční opravnou pásku.

Oprava karimatky

I ta nejodolnější matrace se může protrhnout, proto při stavění stanu dbej na to, aby pod ním nebyly kameny a větve. Opatrnost je třeba i při manipulaci s ostrými předměty a nástroji.

Jak najít poškození? Nejúčinnějším způsobem objevení díry v matraci je pokrýt nafouknutou matraci mýdlovou vodou. Pokud se na některém místě objeví bubliny, velmi pravděpodobně tam dochází k úniku vzduchu. Další metodou objevení dírky je ponořit nafouknutou matraci do vany plné vody a hledat, zda se na povrchu netvoří malé bublinky.

Pokud vzduch uniká nafukovacím ventilem, nejjednodušší je výrobek reklamovat. Praskne-li matrace ve švu, můžeš se ji pokusit zalepit vhodným lepidlem. Při lepení je nutné řídit se pokyny výrobce a dodržovat bezpečnostní opatření.

Jak používat opravné záplaty? V každém případě nejprve zkontroluj, zda je povrch matrace či karimatky čistý a suchý, bez mastných skvrn. Další postup závisí na tom, z jakého materiálu je matrace vyrobená.

  • Oprava matrací se sametovým povrchem

Pomocí smirkového papíru jemně otři povrch k odstranění všech malých výstupků, aby se záplata lépe spojila s povrchem. Přilož záplatu na trhlinu a po dobu 1 minuty na ni vyvíjej tlak, aby se obě části řádně spojily. Na složitější místa (spoje, rohy, švy) použij záplatu i lepidlo. Lepidlo po aplikaci nech 4 hodiny zaschnout.

  • Oprava matrací s hladkým povrchem

V tomto případě není potřeba smirkový papír, takže přejdi rovnou k nalepování záplaty. Jednu minutu na ni vyvíjej tlak, aby se obě části řádně spojily.

Sada 3 opravných samolepicích záplat na opravu nafukovacích matrací 7×3 cm

Samolepicí záplaty na opravy propíchnuté, protržené nebo ucházející nafukovací matrace. Univerzální záplaty na opravu všech kempingových matrací Air. Vhodné na všechny kempingové matrace Air, 10l solární sprchu a 10l kanystr.

Cena: 99 Kč

Sada samolepicích záplat na opravu nafukovací karimatky 6 ks

Samolepicí záplaty na malé dírky, trhliny a propíchnutí. Vhodné pro nafukovací matrace, samonafukovací karimatky, ale také třeba na hydrovaky, solární sprchy nebo měkké láhve na pití. Schválené pro kontakt s potravinami.

Cena: 99 Kč

Díky správné péči a údržbě vybavení vydrží dlouhá léta a ty šetříš finance i přírodu.
Díky správné péči a údržbě vybavení vydrží dlouhá léta a ty šetříš finance i přírodu.

Jak se starat o spací pytel

Pokud při cestách do přírody rád/a spíš v teple a pohodlí, určitě máš ve výbavě alespoň jeden péřový spací pytel. Nevíš-li, jak se o něj starat, aby tě zvládl hřát co nejdéle, čti dál!

Praní spacího pytle

Ve všech fázích praní je třeba peří čechrat. Pokud to neuděláš, srazí se a poláme, čímž ztratí své izolační vlastnosti.

  • Než spacák vložíš do pračky, zapni všechny zipy.
  • Do bubnu přidej 2 nebo 3 tenisové míčky (ideálně opotřebované, nebudou totiž pouštět barevná vlákna).
  • Zvol prací cyklus na 30 °C. Na praní použij menší dávku obvyklého pracího prostředku nebo speciální prostředek na praní oděvů a spacích pytlů s péřovou výplní.
  • Nech dvakrát vymáchat a nastav velmi jemné odstřeďování, aby se peří neslepilo dohromady.

Prací prostředek na technické/nepromokavé/péřové oblečení

Prací prostředek určený k šetrnému čištění technického oblečení a zachování jeho nepromokavosti, vodoodpudivosti, prodyšnosti nebo nadýchanosti prachového peří. 

Cena: 229 Kč

Sušení spacího pytle

Spacák můžeš sušit v sušičce nebo jej vyždímat ručně a poté nechat pořádně vysušit na vzduchu. Použití sušičky je mnohem účinnější a rychlejší než postupné sušení na sušáku.

  • Bubnová sušička

Vlož spací pytel do sušičky spolu s tenisovými míčky nebo pracími koulemi. Spusť 2 až 3 jemné cykly sušení a mezi jednotlivými cykly spacák protřepávej a rozprostírej chuchvalce peří do jednotlivých komor.

  • Sušení bez sušičky

Pokud doma sušičku nemáš, nemusíš věšet hlavu. Spací pytel po vyprání polož na plocho na věšák na prádlo a pravidelně jej vyklepávej a protřepávej, abys zabránil slepení peří. Je potřeba ho rovnoměrně rozprostřít do jednotlivých komor. Spacák vysuš při pokojové teplotě (nikdy ne na radiátoru nebo na přímém slunci!). Sušení péřového spacího pytle může zabrat i několik dní, proto ho vždy čisti s předstihem a ponech si na péči dostatek času. Pokud peří nevysušíš, ztratí své izolační vlastnosti a navíc může začít uvnitř spacáku plesnivět.

Díky správné péči a údržbě vybavení vydrží dlouhá léta a ty šetříš finance i přírodu.
Díky správné péči a údržbě vybavení vydrží dlouhá léta a ty šetříš finance i přírodu.

Jak spací pytel skladovat?

U spacáku se precizním skládáním trápit nemusíš. Ba naopak. U péřových spacáků se skládání vůbec nedoporučuje. Pokud totiž peří ohýbáš stále stejně, zmačká se, poláme a izoluje hůře než peří s neporušenou strukturou. Spacák do obalu ukládej nohama napřed, abys z něj postupně vymačkal vzduch.

Aby péřový spací pytel vydržel co nejdéle, je nutné jej skladovat mimo kompresní obal. A to buď ve speciálním skladovacím obalu, nebo rozložený například v plastové přepravce, krabici apod. Spacák by neměl viset, aby se peří nesklepávalo do spodní části. Samozřejmostí je před uložením do obalu zkontrolovat, zda je spacák suchý a čistý. Pokud spacák ukládáš navlhlý, co nejdříve jej z obalu vyjmi a nech pořádně proschnout. Skladuj jej na suchém místě.

Síťovinový skladovací obal na spací pytel

Obal na spací pytel ze síťoviny na skladování péřových (i syntetických) spacích pytlů (60 l). Obal ze síťoviny na skladování spacího pytle v těch nejlepších podmínkách, ve kterých si udrží své tepelně izolační vlastnosti. 

Cena: 129 Kč

Obnovování vodoodpudivých vlastností spacího pytle

Téměř všechny spací pytle jsou vodoodpudivé, nejsou však voděodolné. Úplná voděodolnost by totiž zhoršovala prodyšnost a bránila dobrému odvodu tělesné vlhkosti. Vodoodpudivost má především schopnost odpuzovat vodu a neabsorbovat kapky vody z povrchu. Po vyčištění ji snadno obnovíš například impregnačním sprejem. Prostředek na obnovení vodoodpudivosti se aktivuje teplem. Toho docílíš buď v sušičce, nebo pomocí fénu.

Impregnace pro obnovení vodoodpudivosti

Sprej chrání různé materiály (například kůži nebo syntetické materiály) před deštěm. Díky speciální povrchové úpravě voda stéká po povrchu, nevsakuje se. 

Cena: 179 Kč

Opravy spacích pytlů

Pokud objevíš tu a tam nějaké peříčko, není třeba si s tím dělat starosti. Peří se může dostat ven ze švů nebo v zeslabených částech, je to úplně normální. Máš-li ve spacáku vyloženě díru, co nejrychleji ji zalep, aby peří neunikalo ven. Spacák můžeš snadno opravit doma nebo využít služeb profesionálů. Pokud se rozhodneš pro opravu svépomocí, nejjednodušší je sáhnout po samolepicí opravné záplatě. Z pásky či záplaty jednoduše vystřihneš tvar se zaoblenými okraji, který je přibližně o jeden centimetr větší než díra, a otvor v látce zalep. Záplatu aplikuj na čistou a narovnanou látku.

DECATHLON

Ať už se jedná o několikahodinovou túru, několikadenní trek, kempování nebo bivakování, outdoorové značky Decathlon umožňují každému uniknout ze sváru konzumního světa. Quechua a Forclaz nabízejí technicky vytříbené produkty, aby milovníci přírody mohli zažít chvíle svobody a objevování.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: