Kdo se o to pokouší tentokrát? Švýcaři? Rakušané? Britové? Poláci? Ne! Jsou to staří známí Urubko (Kazachstán) a Moro (Itálie)!
Včera jsme přinesli informace o ruské expedici, která bojuje o zimní výstup na K2. Proč to vypadá jako by se s pákistánskými osmitisícovkami roztrhl pytel? Je to jednoduché. Lidé stále hledají nové výzvy. V pákistánských obrech je vidí. Ale proč? Protože všechny himalájské1 osmitisícovky už byly v zimě slezeny. Teprve loni se povedlo prolomit hranici a slézt tu první pákistánskou2, kterou byla Gasherbrum II (8034 m). Hádejte, kdo se o to zasadil? Že by Simone Moro a Denis Urubko3? Ano!
Tato dvojice se po roce opět vrací do Pákistánu, aby rozšířila svůj „ledový seznam“. V něm nefiguruje nic menšího, než hora zvaná Nanga Parbat (8126 m), někdy přezdívaná „hora zabiják“. Expedice začala 26. prosince odletem z letiště Malpensa (Itálie) a 3. ledna už naši borci dosáhli základního tábora ve výšce 4230 metrů.
12.1. Simone a Denis dosáhli C1 (5500 m)
13.1. Po noci strávené v C1 se dvojice horolezců vrátila do BC (4230 m), aby nabrala síly
Níže se můžete podívat na dvě aktuální videa, která na mě působí spíše cestopisně než horolezecky. Myslím si však, že s přibývajícím časem se charakter záznamu změní na extrémní.
Stejně jako jsem vás lákal včera na zajímavosti a fakta o K2, zvu vás i dnes na pár detailnějších informací ohledně Nanga Parbat. Je to opravdu zajímavé čtení. Věděli jste, že Rupalská stěna (jižní) je s převýšením 4600 metrů nejvyšší stěnou na světě. Jestli vás to zaujalo, tak se podívejte tady.
O dalších významných momentech této expedice vás budeme informovat.
thenorthfacejournal.com/
1Výjimkou je právě Nanga Parbat, která geograficky spadá do Himalájí, ale leží na území Pákistánu.
2Pákistán samozřejmě nechápu jako pohoří, jen se snažím o zařazení.
3V únoru 2011 se s naší dvojicí podíval na vrchol Gasherbrumu II také Američan Cory Richards.