Na světě už jsou jen dvě jistoty! První z nich je, že každé ráno vyjde slunce a ta druhá, že dokud Lonnie Dupre (51) nevyleze sólově v zimě na aljašskou Denali (nejvyšší hora Severní Ameriky), tak se o to další rok pokusí znova! Bude letošní pokus známého polárníka konečně úspěšný?
O jakou výzvu se jedná?
Někdo by si řekl, že vylézt v zimě na 6196 metrů vysokou Denali (Mount McKinley)i by neměl být až tak velký problém. Vždyť poslední dva roky jsme slyšeli o tom, že už se podařily zimní výstupy na pákistánské osmitisícovky Gasherbrum I a II, což jsou v současné době asi jedny z největších výzev ve vysokohorském horolezectví (vylézt zbylé tři v zimě – K2, Nanga Parbat a Broad Peak).
Jenže díky své poloze je Denali často označována jako „patnáctá osmička“, protože podmínky jsou na ní velmi podobné. Může za to její severní poloha, která zapříčiňuje specifický atmosférický tlak a ukrutně nízké teploty (v zimě až -50 °C). Dalším důležitým faktorem je její blízkost oceánu, což má za následek velmi silné větry (v zimě až 160 km/h) a nestabilní počasí. Když se budeme bavit o převýšení, které musí horolezci překonat, tak věřte, že na Everestu jde o nějakých 3000 metrů, kdežto na Denali je to neuvěřitelných 5500 metrů!
Dosud se na vrchol v zimě podívalo jen 16 lidí. Šest z nich bohužel zemřelo při sestupu. Sólově se to však zatím nikomu nepodařilo!
Tak co, ještě máte zimní výstup na Denali za lehký počin?
Jak dopadly předchozí Lonnieho pokusy?
Byly dva, a to v letech 2011 a 2012. Oba ztroskotaly na dlouhodobě špatném počasí. Loni se Lonnie dostal až do výšky 5242 metrů a byl připraven na útok k vrcholu, bohužel se „okna“ v počasí nedočkal!
Lonnie a Denali v roce 2013…
Expedici nazval „Cold love“ a začne v lednu. Samozřejmostí pro Lonnieho je, že chce výstup provést bez použití kyslíku a jakékoliv formy přístřeší. Přespávat bude ve „sněhových jeskyních“, které si sám vykope.
S využitím theadventureblog.com