Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Dálkové trasy v Libereckém kraji: Hřebenovka, Zlatá stezka Českého ráje, Via Sacra, pivní stezky
29. 3. 2023
Jakub Šeps
Rozmanitou krajinou Libereckého kraje prochází několik dálkových tras, po nichž se můžeme vypravit po hřebenech českých hor, kolem hradů a pískovcových věží Českého ráje, poutnickou stezkou Via Sacra nebo po stopách zlatého moku na Pivní stezce Lužických hor nebo Krkonošské pivní stezce. Tak vzhůru na výšlap!
Pročistit si hlavu, vychutnat si přírodu a uniknout daleko od všedního dne. Dálková turistika je nejen jednou z nejzdravějších sportovních aktivit vůbec, přináší také plno nezapomenutelných prožitků. Liberecký kraj nabízí nejednu zajímavou dálkovou trasu včetně té nejstarší u nás! A turista, který ještě neslyšel o Hřebenovce, jako by turistou nikdy nebyl.
Hřebenovka
Hřebenovka Ještěd-Praděd je dálková trasa vedoucí z Lužických hor po hřebenech Ještědu, Jizerských hor, Krkonoš, Broumovské vrchoviny, Orlických hor, Králického Sněžníku a Jeseníků, kde končí na vrcholu Praděd. Varianta po české straně měří 390 km, její úseky vedou také přes Německo či Polsko. Trasa Hřebenovky byla proznačena již na začátku 20. století a provede tě přes vrcholky pohoří při severní hranici Česka. Pokud zrovna nemáte čas ji projít celou, dají se po její trase podniknout pěkné jednodenní výšlapy.
Jednodenní, ale poměrně náročná část Hřebenovky se značným převýšením začíná na nádraží v Hodkovicích nad Jizerou. Červeně značená cesta vede zpočátku údolím Mohelky, avšak brzy začne stoupat do obce Záskalí a na vrchol Javorníku (684 m n. m.). Z Javorníku nás nyní budou až na Ještěd provázet modré značky. Poté, co projdeme lesem, se nezapomeňte kochat nádhernými výhledy na Ještědský hřeben a Libereckou kotlinu s Jizerskými horami. Další úsek cesty tvoří Rašovský a Hlubocký hřeben. Po zdolání první části dojdeme nejprve k restauraci U Šámalů, a poté k chatě Pláně pod Ještědem. Od chaty pak cesta opět stoupá přes Černý vrch a kolem pohostinství Ještědka až na vrchol Ještědu (1 012 m n. m.). V nohách máme sice 15 kilometrů, ale ti z nás, kteří si trasu správně načasují, se budou moci pokochat nádherným západem slunce přímo z vrcholku věže.
Náročnějším trekařům pak doporučujeme jednodenní túru po trase Hřebenovky z Nové Huti až k vrcholu Hvozd. Na 20kilometrové trase napříč Lužickými horami se můžeme rozjímat nad roubenými chalupami se sedlovými střechami, typickými pro zdejší kraj, ale i nádhernými výhledy z nejedné rozhledny. V Nové Huti se vydáme po Staré pražské cestě a budeme následovat modrou turistikou značku, která nás zavede až ke Stožeckému sedlu. U něj opustíme modrou barvu a vydáme se po zelené až k rozcestníku U Jána. Na rozcestníku odbočíme doleva a vydáme se po žluté trase, nezapomeňte ale celou dobu sledovat specifické hřebenovské značení! Žlutá trasa nás zavede až k Chatě Luž, což je ideální místo pro oběd a malý odpočinek. Vzápětí nás totiž čeká výstup na nejvyšší horu Lužických hor – Luž (793 m). Od chaty je to už sice co by kamenem dohodil, za to ale pořádný kopec. Odměnou nám bude nádherná nová rozhledna, která vybízí ke krásným fotografiím vzdáleného okolí. Dále už nás čeká jen sestup na německou stranu k Pomníku obráncům hranic až ke Krkavčím kamenům a po zelené trase do Krompachu. Cestou se ještě v Krompachu podíváme na místní památné tisy a pak po červené trase až na vrchol Hvozd.
Pokud plánujete probádat zajímavé kouty Hřebenovky, nechte se inspirovat také na webu www.hrebenovka.cz.
Zlatá stezka Českého ráje
Spojením již existujících cest vytvořil Klub českých turistů turistickou trasu po pískovcových skalních městech Českého ráje. Na mapách i na rozcestnících v terénu vždy hledejte červenou značku. Necelých 120 kilometrů celé současné trasy lze dobře rozdělit do pěti denních úseků. Na trasu je možné nastoupit v libovolném směru: z Jičína či Mladé Boleslavi, nebo jednotlivé úseky projít zvlášť. Stezka je lemována středověkými hradyKost, Trosky, Hrubá Skála, Frýdštejn a její součástí je i velká spousta rozhleden či kopců, jako Mužský nebo Kopanina,a také skvosty lidové i městské architektury.
Via Sacra
Stezka vedoucí po významných sakrálních památkách v Trojzemí Německa, Polska a České republiky – to je poutní stezka Via Sacra. Tato mezinárodní poutní stezka propojuje osmnáct ojedinělých stavebních památek a uměleckých děl na celém území. Zahrnuje kostely, kláštery a další místa. Na české straně do stezky patří například pozůstatky johanitské komendy v Českém Dubu nebo kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Od roku 2018 je samostatnou zastávkou také Liberec se svými nádhernými kostelysv. Antonína Velikého a Nalezení sv. Kříže s kaplí Božího hrobu.
Pivní stezky
Naše Lužické hory a Krkonoše lákají nejen na krásnou přírodu nebo sklářství, ale také na fenomén piva. Na pár kilometrech zde sousedívětší, menší i ty nejmenší pivovary. Pivní stezka Lužických hor se dá projít za pár dní nebo projet na kole za víkend. Stezka vede přes nejkrásnější partie Lužických hor – ne nadarmo se jim totiž říká neobjevený klenot pohraničí. Propojuje dnes už známé pivovary jako je Kocour ve Varnsdorfu, nebo pivovar Cvikov.
Druhá, Krkonošská pivní stezka, nám zase kromě piva ukáže ty nejhezčí partie našich nejvyšších hor. Při zdolávání stezky budeme moci opět ochutnat unikátní piva z malých krkonošských pivovarů – každý s puncem originality a vlastním příběhem. A kdo ví, třeba nám jej povypráví i sám sládek. Vybrat si můžeme ze dvou předpřipravených tras. My doporučujeme trasu započít z pivovaru Trautenberk přes Jelenku, Sněžku a Růžohorky do Peckého pivovaru. Z Peckého pivovaru se pak vydejme přes Severku a Chalupu na rozcestí do pivovaru Fries, kde také čepují pivo Hendrych. Odtud pak pokračujme přes Strážné do pivovaru Medvěd ve Vrchlabí.
Ti opravdoví fajnšmekři si mohou navrhnout i trasu vlastní, představivosti se meze nekladou. Důležité je se hlavně dobře bavit a poznat zase trochu více krás Libereckého kraje.