Dálkové bruslení na přírodním ledě – Back Country bruslení

Dálkové bruslení na přírodním ledě – Back Country bruslení

Dálkové buslení je u nás poměrně nová aktivita, která k nám přišla ze Švédska a Holandska, kde má tento sport mnohaletou tradici. Na větších vodních plochách lze na speciálních bruslích ujet až nečekaně velké vzdálenosti a podívat se i tam, kam se mnohdy nedá jet ani v létě na lodi.

Mezi skutečné lední cestovatele patří tzv. dálkoví bruslaři, kteří za den ujedou desítky kilometrů ve všech koutech ČR. Fenomén dálkového bruslení je poměrně novou aktivitou, která k nám přišla ze Švédska a Holandska, kde má mnohaletou tradici.

Začít není těžké, brusle leckdo má a kolem nás jsou spousty možností. Pokusím se jen napovědět pár důležitých pravidel a přidat něco málo i o vybavení nehokejového bruslaře. Nejdůležitější je samozřejmě bezpečnost, může nás ohrozit nejen proboření a následné omrznutí, ale i pády na překážkách, někdy i utopení v hluboké proudící vodě. Většina náhodných bruslařů, kteří se osmělí a jedou někam dále po ledě než ostatní, nemá pravděpodobně rozmyšleno co dělat, když se něco takového stane.

Velmi důležité jsou záchranné bodce, které si může každý snadno opatřit sám. Jedná se o dvě rukojeti s pevnými ocelovými bodci, které jsou v pohotovostním stavu proti sobě zasunuté. Obě rukojeti tvoří nenápadný hranolek na hrudi bruslaře, zavěšený na pružné tkanici kolem krku. V případě proboření nebo jen popraskání ledu uchopí postižený každou rukojeť do jedné ruky a zabodnutím hrotu do ledu získává oporu, se kterou daleko snadněji vyleze na pevný led. Další pravidlo je nikdy nejezdit sám, kamarád může hodně pomoci, nejen při proboření. Vodácké házecí lano také není od věci, ale pro začátek asi není nutné, pud sebezáchovy je určitě dost silný.

Brusle, jak je vidět na fotkách, jsou dost jiné. Začít lze prakticky na jakýchkoliv bruslích, jen ty běžné mají určitá omezení. Například tvoří s botami jeden celek, což není praktické, občas je nutné je sundat a přejít nesjízdná místa. Boty ať hokejové nebo krasobruslařské jsou také dost těsné, což je ve velkých mrazech nevýhodné a taky v nich nevydržíme příliš dlouho jezdit. Běžné brusle jsou příliš krátké a proto špatně drží směr při přejíždění nerovností ledu. Krasobruslařské zoubky dokonce často přímo zakopávají o nerovnosti. Řešením jsou brusle používané bruslaři ve Švédsku a Holandsku. Je možné se také pokusit o jejich napodobení v domácí dílně. Brusle pro dálkové bruslení jsou mnohem delší, kolem 50 cm, nemají vybroušený žlábek a hlavně mají připevněné vázání, které známe z běžek, v normách NNN a SNS i v robustnějším provedení BC. Většinu bruslařů překvapí volná pata, na běžných bruslích nepoužívaná a tak se musí každý trochu přeučit a zvyknout si. Zkušení potvrzují, že volná pata na dlouhých bruslích je rozhodně výhodná a noha se neunavuje. Obratnost bruslí je sice nižší, není ale ani nezbytná. Podobnost se skate na běžkách je zřejmá, jízdě na letních inlinech jen částečná.

Zkušenosti čtenářů

matell

back country korculovanie ma nadchlo prave tuto zimu, staci vacsie clenite jazero a jeho objazd popri brehu je celkom pekny vylet.
zaujima ma vyznam zliabkov, resp. ich absencia – ako vplyva na pocit z jazdy?

Milmar

Jednoho takto vybaveného bruslaře jsem potkal na Berounce a byl nadšen. Kde je možné u nás tyto brusle pořídit? Mám zájem.

Kulásek

Můžu potvrdit, rok jsem bydlel ve švédsku ve stockholmu a zažil jsem tam jednu pořádnou zimu. N zamrzlém stockholmském zálivu byli vyhrnuty pluhem cesty pro bruslař a dalo se dojet až do 60 km vzdálené Upsaly. Švédové na takové výlety jezdí i na několik dní s přespáním přímo na jezeře. Hůlka s bodcem mi připadá velmi důležitá jako na běžkách, potom dosáhnete opravu dobré rychlosti. Produkty se dají koupit na stránkách netových prodejen, ale musíte se prokousat švédštinou.
http://www.highsport.se
http://www.naturkompaniet.se

P. Krupka

Určitou možnost individuálního dovozu se nabízí na tomto odkaze,
http://brusleni.e-zpravy.cz/article.php?id=17
my pak budeme rádi když sem napíšete co nejvíce vlastních zkušeností a rad ostatním bruslařům!

mišo

Článok ma zaujal. Na korčuliach som stál len ako dieta, asi pred 10 rokmi, sú teda vhodne aj pre úplneho zaciatocníka, alebo treba radsej zacat na klasických korčuliach?

P. Krupka

Myslím, že problémy se přeučit, například s kanad mají hokejisté taky, no a moje žena si volnou patu u bruslí taky nedovede zatím představit. Tyhle speciální brusle nemusí mít ale nutně volnou patu, ve Skandinávii se nabízí i s patou připevněnou páskem přes nárt nohy. Chce to prostě zkusit a najít tu variantu co mi bude nejvíc vyhovovat. Pro nerovný přírodní led a dlouhý a snadný skluz je důležitý tvar a délka těchto bruslí.

P. Krupka

Ostré hrany a velký radius bruslí „kanad“ je předurčuje k rychlým obratům, prostě hokeji, u krasobruslařských je to podobné. Naopak severské nebo rychlobrusle jsou určeny na dlouhé skluzy a lehkost bruslení, navíc mnohem lépe se tak překonávají nerovnosti a překážky na ledě.

Hroch

Brusleni s volnou patou neni nejmensi problem, podle vlastni zkusenosti, ani si nikdy nikdo nestezoval. Boty by mely byt trochu pevnejsi, urcene na aspon na kombi bezkovani.
Bruslil jsem na vsech typech brusli (kanady, rychlobrusle, dlouhe pripinaci s pevnou patou i s bezkovym vazanim), a ty s volnou patou jsou jednoznacne nejlepsi, nejpohodlnejsi.
Jestli zacinat bruslit na kanadach nebo pripinacich- nevim. Kanady urcite lepe drzi kotnik do stran, o neco lepe se s nimi brzdi. Dlouhe zas tak snadno „neuleti“ dopredu, pokud nekdo nebrusli vubec, coz jsou nejhorsi pady. Pohyb je malicko jiny, nekdo to prirovnaval k brusleni na bezkach. Ale opravdu nevim o nikom kdo bruslil na kanadach ze by okamzite nemohl bruslit na dlouhych. Naopak po prechodu z dlouhych na kanady mi pripadlo ze strasne spatne jedou a ze je skoro nemusim zavazovat.

P. Krupka

Švédští bruslaři také si vyrábí některé věci sami. Ve starším článku jsem zveřejnil i nákres vázání na severské brusle podle kterého si je ti šikovní mohou vázání na pohorku či podobnou turistickou botu zhotovit sami. Popisky jsou bohužel švédsky, ale k pochopení to snad je… a podaří-li se někomu zhotovit český model, popis zde pak potěší a pomůže určitě i víc čtenářům.
Odkaz na článek: http://www.svetoutdooru.cz/Users/Clanky/clanek.asp?id_clanku=713

bruslař

nordické brusle, vyprošťovací bodce a jiné vybavení pro dálkové bruslení
http://brusleni.e-zpravy.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: