Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Dálkové bruslení můžeme velmi dobře přirovnat k turistice na bruslích. Popularita tohoto zimního sportu rok od roku roste, a tak je na čase se podívat na oblíbené bruslařské destinace, seznámit se s vybavením a základními bezpečnostními principy.
Cílem dálkové výpravy na bruslích je většinou ujet nějakou trasu – často spojenou s turistickými zajímavostmi (např. objet rybník kolem dokola, prozkoumat tajemnou zátočinu u hradu, užít si krásné vyhlídky na zamrzlý kaňon). Délka trasy bývá různá, liší se dle kvality ledu a fyzické výdrže účastníků (borci zvládají za den ujet i více než 120 km). Cílem však není ujet co nejvíce kilometrů, ale řádně si výlet užít. Což může být pro někoho kroužení na hladkém ledu v tajemné zátočině, pro jiného bruslení při soumraku – fantazii se meze nekladou.
Dálkové bruslení nabízí úplně nový pohled na krajinu než jiné formy turistiky. Zamrzlé vodní toky a plochy mají svébytnou a velmi různorodou poetiku: široké nížinné řeky, zatopené pískovny, staleté rybníky, úzké kaňony přehrad se skalnatými břehy i horské okolí Lipenské nádrže nabízí nepřeberné množství specifických světů. Při bruslení můžeme obdivovat jak přírodní okolí (nezřídka se bruslí v krajinářsky cenných oblastech), tak všelikterou architekturu od středověkých hradů přes různé mosty, mlýny a jiné technické stavby až po zahrádkářské kolonie a trampské osady. A v neposlední řadě je samotná jízda na bruslích po hladkém ledě úchvatný zážitek – s minimem úsilí letíte jako pták zamrzlou krajinou.
Možnosti dálkového bruslení v ČR a v Evropě
V České republice se dá bruslit na mnoha typech vodních ploch. Nejprve zamrzají (a nejpozději rozmrzají) vysoko položené rybníky či menší přehrady (např. na Vysočině, v Jizerských a Krušných horách, v Brdech či v Podkrkonoší) a vyhlášený „středočeský ledovec“ – rybníky v Kokořínském dole u Mělníka. S postupujícími mrazy se pak dá bruslit i v nižších polohách. Řeky zamrzají jako poslední, pokud vůbec.
Vyhlášenými bruslařskými eldorády bývají samozřejmě velké přehrady, jako je Lipno či Orlík. Lipno zamrzá díky své nadmořské výšce pravidelně každou zimu, ale led bývá často pokryt vrstvou sněhu. Orlická přehrada málokdy zamrzne celá, ale zato nabízí tuze romantický kaňon kolem Zvíkova.
Zajímavé možnosti bruslení nabízí i nejbližší okolí České republiky. Na některých rakouských jezerech (např. Weissensee v Korutanech) jsou v zimě upravovány bruslařské dráhy, na které jezdí bruslení chtiví borci až z Nizozemska. A přijde-li do střední Evropy opravdu silný mráz, zamrzají i velká nížinná jezera v Maďarsku, např. Balaton či Neziderské jezero. Údajně se též dá pěkně bruslit na kanálech v Lužici, ale to nemáme potvrzené.
Zemí bruslení zaslíbenou bývalo Nizozemsko, kde je rychlobruslení národním sportem. Zatímco ještě před pár desítkami let nizozemské kanály pravidelně zamrzaly, tak v posledních cca 20 letech se tak děje již jen pomálu a nizozemským kolegům tak nezbývá než se uchýlit do některé z mnoha rychlobruslařských hal s umělým ledem,nebo cestovat do studenějších krajů.
Asi nejlepší bruslařskou oblastí v Evropě je Švédsko, odkud dálkové bruslení pochází. Zejména ve středním Švédsku, do pár hodin jízdy autem od Stockholmu, se nachází velká nížinná jezera, která díky studeným skandinávským zimám nabízí skutečný bruslařský ráj. Jediným nepřítelem se zde může stát sněhová nadílka, ale i na tu jsou místní připraveni, trpělivě ji odhrnují z ledové plochy a vytvářejí tak dráhy pro bruslaře.
Vybavení a bezpečnost při bruslení
Pro provozování dálkového bruslení jsou nejvhodnější tzv. nordické brusle. Jedná se o 40–50 cm dlouhý T-profil se zakulacenou špičkou pro snadnější přejíždění nerovností. Velkou výhodou těchto bruslí je, že se jedná o brusle připínací – dají se během několika sekund sundat či nandat, což se velmi hodí, dorazíme-li při výpravě k nepřekonatelnému úseku či potřebujeme-li kus obejít po břehu.
Brusle lze buď upevnit popruhy na pohorku či jinou pevnou botu, ale mnohem častěji se připevňují standardním běžkařským vázáním na běžkové boty (nejlépe na skateové, které mají pevný kotník). Vyrábí se i varianta „backcountry“, kde se brusle upevňují běžkařským vázáním na pohorku opatřenou hrazdičkou. Brusle přichycené běžkařským vázáním mají navíc volnou patu, což přispívá ke snadnějšímu pohybu a lepšímu překonávání různých hrbolů na ledě. Styl jízdy je pak skoro stejný, jako když bruslíme na běžkách (a dokonce na to můžeme využít stejné boty).
Dálkové bruslení je samozřejmě možné provozovat i na kanadách. Krasobruslařské brusle však rozhodně nedoporučujeme kvůli zoubkům, které na nerovném ledě zvyšují riziko pádu.
Velmi důležitým tématem při bruslení je bezpečnost – každou zimu jsme v Česku bohužel svědky zpráv o utonulých. Stejně jako si na zimní přechod hlavního hřebene Krkonoš bereme kvalitní obuv, nepromokavou bundu, hůlky a nesmeky či sněžnice, je potřeba se obdobně vybavit i pro bruslařskou výpravu. Bruslení na přírodním ledě prostě určité riziko přináší a je třeba mít znalosti, zkušenosti a vybavení, které ho minimalizují; a také se umět zachránit, když už k nehodě dojde.
Bezpečnostní pravidla při dálkovém bruslení
Aby bylo nebezpečí minimalizováno, je vhodné dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel:
Nikdy nebrusli sám. Vždy minimálně ve dvou, lépe ve skupině. Pokud se přihodí nějaká nenadálá událost, může nám kamarád/ka pomoci. Samotného tě při proboření uprostřed Orlíku nikdo nezachrání. Na hory také nechodíme sami, že?
Neustále pečlivě kontroluj led. Kvalita i tloušťka ledu se totiž na velkých plochách často mění. Je proto potřeba dávat pozor na změny ledu, eventuálně led testovat, např. pevnou tyčí.
Každý bruslař musí mít při sobě vyprošťovací bodce. Jde o dvě rukojeti s ostrými bodáky, které nám umožní se v případě proboření snáze dostat na pevný led. Bez nich je to boj o život – led totiž klouže.
Když se proboříš, musíš vylézat naplacato. Kopej nohama a snaž se dostat do vodorovné polohy, aby ses mohl na led naplazit a rozložit tak váhu. Budeš-li se při vyprošťování z díry vzpírat na rukou, led se ti pod nimi proboří. Při vylézání se pak přitahuj pomocí bodců.
TIP: Jak takové proboření do ledu a samozáchrana s využitím vyprošťovacích bodců vypadá, je možné shlédnout např. na YouTube v kanálu Václava Fanty.
Zájemce o podrobnější informace o dálkovém bruslení můžeme odkázat na bruslařského průvodce Na bruslích Českou republikou, který podává jak základní bezpečnostní informace a doporučení ohledně výbavy, tak návrhy mnoha bruslařských výletů. Pro horlivější bruslaře lze pak doporučit poetickou encyklopedii o různých typech ledu a ledových jevech obecně: Ledové Čechy. Doporučujeme též sledovat naši facebookovou stránku facebook.com/dalkovebrusleni. Pokud by někdo ze čtenářů měl zájem si dálkové bruslení vyzkoušet, nechť se nám ozve – asi nejlépe přes Facebook. Budou-li vhodné ledové podmínky, rádi vás vezeme na výpravu.