Komplet O2 Rainwear Profi z produkce americké firmy Rain Shield se skládá z celorozpínací větrovky a kalhot. Komplet i samotná bunda či kalhoty jsou určeny především pro cyklisty do deště, nepohody a dopravního provozu, kde má svítivá žlutá barva své uplatnění pro zvýšení bezpečnosti. Použití je však daleko širší…
Údaje výrobce:
Cyklistický komplet O2 Rainwear Profi od firmy Rain Shield
Materiál: 3Flow Performance, mikroflís (vnitřek límce)
Voděodolnost a prodyšnost: 12 000 mm H2O, 19 000 g/m2/24h
Hmotnost: větrovka 320 g (vel. L)
Infocena: 1990 Kč větrovka, 1690 Kč kalhoty
Dodává: CZ BMI
Komplet O2 Rainwear Profi z produkce americké firmy Rain Shield se skládá z celorozpínací větrovky a kalhot. Je určen hlavně pro cyklistiku, jeho použití je však daleko širší. Výrobce na visačkách u výrobku udává požadované vlastnosti oblečení do všech podmínek – nepromokavé, dýchavé a lehké. Název O2 je decentně ale nepřehlédnutelně umístěn na bundě i kalhotách. Název O2 na první pohled může vyvolat dojem, že jde o reklamní výrobek jedné známé firmy. S tímto názorem jsem se nejednou setkal. Ale opak je pravdou, jde o plně funkční profi oblečení při jehož používání vám O2 bude evokovat spíše kyslík a vlastnosti jimiž se chlubí výrobce.
Komplet i samotná bunda či kalhoty jsou určeny především pro cyklisty do deště, nepohody a dopravního provozu, kde má svítivá žlutá barva své uplatnění pro zvýšení bezpečnosti. Ostatní zájemci, kteří třeba pro pohyb přírodou preferují spíše decentní vzhled, existuje ještě modro-černá varianta. Bunda má kromě samotného hodně výrazného materiálu ještě reflexní pruhy ve švech na rukávech. Z reflexního materiálu je i již zmíněné logo na prsou a na zádech ve spodní části (na zadní kapse). Kalhoty jsou celé černé se svíticím logem na levé nohavici vpředu, nahoře a vzadu dole. Na kalhotách bych uvítal reflexních prvků více. Takto však vypadají více „civilněji“.
Větrovka je vpředu a vzadu žlutá a na bocích ji doplňuje černá barva, což je nejen praktické, ale i vzhledově dobře navazuje na kalhoty. Oproti tomu žlutá barva je hodně citlivá na znečištění. Olejové skvrny by šly těžko odstranit, proto je nutné pečlivě ochránit větrovku před zbytečným znečištěním například před špinavým řetězem. Po dlouhodobém používání jsem pral nejprve ručně a poté i v pračce při doporučené teplotě 30°C. Lehká patina v nejvíce znečištěné partii v prodloužené části zad však zůstala. Podle vyjádření dodavatele je v případě znečištění dobrá zkušenost s použitím chemického čističe skvrn „Čikuli“. Pokud se přípravek použije podle návodu, tak nepoškodí látku ani membránu a odstraní většinu jinak obtížně vypratelných skvrn. Informaci jsme neprověřovali.
Střih větrovky je přiléhavý, dobře padnoucí. Kapsa je, jak se na cyklistickou bundu sluší, pouze vzadu. Je na zip, který je krytý nepromokavou légou. Konce rukávů se stahují suchým zipem a při jízdě ani při chůzi ve větru nic zbytečně neplandá. Přesto však nejde o vypasovanou elastickou bundu a závisí tedy na výběru velikosti a postavě uživatele. Při jízdě při vyšších rychlostech je větší odpor vzduchu samozřejmě znát. Kalhoty jsou určeny především k převlečení přes spodní vrstvu. Proto moc přiléhavé nejsou. Při výběru velikosti jsem zvolil ze dvou možných radši menší, protože větší se mi zdály příliš volné. Pro cyklisty je podstatným detailem to, že se zužují ve spodní části nohavic takže při jízdě nepřekáží. Dole jsou staženy gumou a opatřeny rozparkem na zip, díky kterému je lze je snadno přetáhnout nejen přes tretry ale i přes běžné kotníčkové boty. Komplet je vhodné doplnit v zimě či vlhku návleky na boty, protože mrznoucí nohy dokáží spolehlivě přebít komfort, který oblečení poskytuje.
Přiléhavý, ale ne zcela těsný střih větrovky a volné kalhoty se navíc příznivě projeví hlavně při dešti. Vrstva vzduchu mezi spodní vrstvou a vnějším nepromokavým oblečením přispívá k větrání. Bunda je vybavena zipem v podpaždí, který poslouží jako další ventilační prvek. Při teplotách pod nulou jsem ho ale rád uzavřel.
Límec z jemného mikro flísového materiálu je velice příjemný. Skládá se do něho kapuce, která je z vnějšku ze strečového materiálu a vespodu ze stejné membrány 3Flow jako celá větrovka. Kapuci lze snadno schovat pod přilbu ale i volně na hlavě dobře padne. Lze jí stahovat šňůrkou a dobře přizpůsobit aby chránila velkou část obličeje a přitom nebránila ve výhledu. Kapuce se musí do límce pečlivě skládat, protože po dopnutí zipu až nahoru je prostor u krku poměrně těsný.
Mohutnější límec ještě přispívá k vyššímu tepelnému komfortu a dodává pocit, že na sobě máte daleko teplejší bundu. To je ale pouze zdání, materiál je lehký, tenký, nepromokavý, neprofoukne, ale nejedná se o bundu, která má poskytovat tepelnou izolaci. Je potřeba pečlivě volit spodní vrstvy. Napoprvé jsem trošku promrzl, ale při vhodném vrstvení jsem vyladil komfort tak, že jsem dlouhou vyjížďku v občasném dešti, na sněhu a blátě při 5 °C absolvoval v naprosté pohodě. Lehčí vnější oblečení bylo výhodou oproti spolujezdci, který měl bundu i kalhoty z funkčního, ale teplejšího materiálu. Měl jsem lepší odvětrání, vlhkost na spodních částech větrovky i kalhot byla minimální. Před vstupem do restaurace stačilo sundat návleky, kalhoty přetáhnout přes boty a byl jsem čistý.
Oba kusy oblečení lze sbalit do malého balíčku, který se vejde například do kapes cyklistického dresu. Váha je také příznivá, navážil jsem 337 g větrovka ve velikosti XL a 175 g kalhoty velikosti L.
Kalhoty i větrovka jsou z nepromokavého materiálu 3Flow Performance Fabric s dvojvrstvou konstrukcí bez podšívky. Výrobce udává parametry nepromokavosti jsou 12 m v.s. s prodyšností 1900 g/m/24h. Švy jsou samozřejmě nepromokavě zatavené. Na déšť jsem se při testování vyloženě těšil a nezklamal jsem se. I při intenzivním dešti byla ochrana dostačující, kapky stékaly po povrchu. Přitom prodyšnost je dostatečná, oblečení se dá používat dlouhodobě a není potřeba se každou chvíli při častých změnách podmínek převlékat. To je oproti klasickým neprodyšným a vlajícím pláštěnkám opravdu velká výhoda.
Většinou jsem testoval na kole ale i při ostatních aktivitách se oblečení osvědčilo. Při podzimní i zimní turistice. Byl jsem se v tomto kompletu v dešti proběhnout. V zimě na lyžích jsem s úspěchem použil kalhoty jako vnější vrstvu při nižší intenzitě zátěže ale i jako pohotovou ochranu proti mrazu a větru. Bunda dobře fungovala v plném tempu například při Jizerské 50, kde nahoře fouká a v nižších částech se člověk při závodním nasazení dost zapotí. Dobrý příklad toho, že toto cyklistické oblečení lze použít pro všechny sporty s vyšším nasazením v nepříznivých podmínkách.
© Svět outdooru, květen 2010, text i foto Ladislav Vlk
Placené odkazy k tomuto článku: |
Tento komplet a další vychytávky do deště a na led si můžete koupit v e-shopu CZ BMI, s.r.o. nebo osobně vyzkoušet a koupit ve vzorkové prodejně tohoto výhradního dovozce. |
Zde může být váš odkaz! Napište nám. |
A zas ta cena. Komplet je asi fajn. Sice mám své výhrady (k čemu kapuca u cyklobundy?), ale to je na každém, co mu sedne a co ne. Co je ale fakt, že mnohem propracovanější oblečení třeba od skotského výrobce Endura se dá pořídit a za stejnou nebo i přiznivější cenu, než tyhle „lepší šusťáky“.
Až pojedeš dlouho v dešti tak na to určitě přijdeš sám