Jerzy Kukuczka zasvětil život Himálaji, Riccardo Cassin Alpám a Mike Turner je specialista na Patagonii. Jakými výstupy si toto přízvisko vysloužil a povedlo se mu prodloužit seznam úspěchů o prvovýstup jihovýchodní stěnou vrcholu South Tower of Paine (2500 m)?
Mike samozřejmě nebyl sám, kromě něj tvořili horolezecký tým ještě Jerry Gore, Calum Muskett, Raphael Jochaud a kameraman Raphael Jochaud. Expedice proběhla v listopadu, ale začíná být opět aktuální vzhledem k chystanému filmu, který by měl vyjít velmi brzo.
Jihovýchodní stěna vrcholu South Tower of Paine znamená téměř kilometr těžkého skalního lezení, které vás prověří z mnoha lezeckých technik. Lezci se tam musí připravit na velmi kompaktní žulu, která nenabízí moc možností pro jištění. „Tahle stěna patří mezi nejvyhledávanější patagonské výzvy, protože jde o jednu z posledních velkých stěn v Patagonii, která nebyla přelezena“ dodává Mike.
Horolezci měli o části cesty velmi dobré informace, protože právě Mike Turner se o cestu pokoušel před sedmi lety se svým tehdejším parťákem Stuartem McAleesem. Nedokončenou cestu nazvali „The Good, the Bad and the Ugly!“. Důvodem neúspěchu bylo velmi špatné počasí, které prostě nedovolovalo podat špičkový výkon. Mike se rozhodl, že se pokusí cestu dokončit a doufal, že tentokrát mu počasí plány nezkříží.
Historie se opakovala
Tým strávil lezením v Patagonii celkem tři týdny. A opět se ozýval starý známý problém jménem počasí. V Patagonii jsou jakékoliv předpovědi jen poloviční. Neznám přesné důvody proč je počasí v Patagonii tak špatné, ale tuším, že to bude mít co dočinění s blízkostí Antarktidy, Tichého a Atlantického oceánu, ledovců.
Hlavním partnerem expedice byla britská značka Montane, která vznikla v roce 1995. Za jejím zrozením stojí dva kamarádi, kteří si pro své expedice vyráběli výbavu, jež představuje ultralehké technické produkty pro extrémní sportovce na celém světě – horolezce, alpinisty, polárníky, cestovatele, bikery a ultra trail maratonce. Od loňského roku jsou výrobky Montane k dostání také na českém trhu díky společnosti Vertical Trade. |
„Neustále se nám kazilo počasí. Měli jsme snad dva hezké dny za celou dobu expedice. Původní plán byl přelézt stěnu volně. Jenže v tomhle počasí to prostě nešlo, takže beru jako úspěch i těch několik pasáží, kde jsme volně lezli“, popsal počasí Mike.
Horolezci byli nuceni natahovat fixy, protože kvůli větru kolem 170 kilometrů za hodinu bylo nemožné strávit noc ve stěně na závěsných postelích.
Dostali se sice dál než Mike se Stuartem v roce 2006, ale vrcholu se jim opět nepovedlo dosáhnout. Konkrétně nepřelezli posledních 150 metrů, které byly paradoxně z celé cesty nejlehčí. Šlo o „jednoduché“ mixové lezení.
Mike to bere pozitivně: „Byl to skvělý týmový výkon, ke kterému potřebujete vytrvalost, štěstí na počasí a pořádný kus vůle. Místní stěny jsou jedny z nejtěžších na světě.“
Obtížnost cesty stanovili A3/C3+. Jinými slovy extrémně těžký výstup s odlezy, které jsou delší než 10 metrů (pád by byl v některých místech sice do lana, ale pekelně dlouhý).
Ochutnávka filmu a malý průřez expedicí…
Patagonské expedice Mika Turnera 1989 – „Caveman“, Torres Del Paine (ED, 700m E5), 2 dny, alpský styl, prvovýstup 1990 – Cerro Torre, neúspěšný pokus 1992 – „For a Fist Full of Dollars“, Torres Del Paine (ED, 800m), 12 dnů, big wall, prvovýstup 2000 – „For a few Dollars more“, Torres Del Paine (800 m, E4, A1), alpský styl, 3 dny, prvovýstup 2006 – „The Good The Bad and the Ugly“, Paine South Tower (ED, E3, A4), 24 dnů. 2008 – „The Devil Rides Out“, Torres Del Paine, (800 m E4, A4), 12 dnů, prvovýstup |