ČSOP Šumava: když někdo skutečně miluje přírodu

ČSOP Šumava: když někdo skutečně miluje přírodu

V dnešní době kompjůtrů a dokonce už i umělé inteligence a aplikací skoro na vše bych vám rád představil pár lidí, kteří opravdu dělají rukama. V tomto případě myslím skutečně pár, a to manželský – Jakuba Hromase a jeho ženu Janu, kteří jsou hybnou silou vimperské základní organizace ČSOP Šumava (Českého svazu ochránců přírody). Povídal jsem si s nimi o jejich ochranářských aktivitách.

Jaké je spektrum vaší současné činnosti, čím se nejvíce zabýváte v průběhu roku?

Největší porci (okolo 80 %) nám zabírá kosení luk v Pošumaví, máme také stádo tradičních ovcí „šumavek“, které nám pomáhají v péči o vzácné luční ekosystémy. Louky je třeba také udržovat, a tak převážně v zimě vyřezáváme náletové dřeviny, na podzim pečujeme o horečkové louky, na podzim a na jaře vysazujeme stromy, stavíme žabí zábrany. To je ta manuální dřina. O tom, co děláme, chodíme rádi povídat do škol či organizujeme komentované přírodovědné vycházky v okolí Vimperka. A večer nás čeká papírová úřední dřina.

Na to asi nejste sami. Kolik má ZO ČSOP Šumava členů?

Nyní máme 30 členů a plno kamarádů, podporovatelů. 3 lidi jsou zaměstnaní na plný či částečný úvazek, protože jinak se ten objem práce nedá stihnout. V létě nám pomáhají i placení brigádníci.

Jenom nadšení, elán a fyzická zručnost nestačí, jak řešíte praktické fungování spolku po finanční stránce?

Fungujeme na základě různých dotačních titulů – např. PPK, OPŽP, krajské dotace, zemědělské dotace, prostě takový mix. Fungujeme i v rámci tzv. pozemkových spolků. Když jeden zdroj financování vypadne, snažíme se ho nahradit jiným. Hlavní je řešit péči o nejcennější lokality, a to především mimo NP a CHKO Šumava, protože v chráněném území není až takový problém zajistit péči, naopak v běžné krajině to může být problém. V pozemkovém spolku máme některé lokality v péči dlouhodobě, v současnosti se takto staráme o cca 30 ha na 10 lokalitách. To je asi těžiště naší péče o krajinu. Znamená to dlouhodobý závazek a vztah s vlastníkem lokality, který může vyústit až v odkup pozemku díky sbírce ČSOP Místo pro přírodu.

Jaké jsou největší plusy a mínusy této práce? 

Jednoznačně reálná práce, za kterou se může člověk ohlédnout. Posekaná louka, vysázená alej, realizovaná pastva či opravená naučná stezka. A to, že se daří tamnímu předmětu ochrany, tzn. na louce pak roste více orchidejí či hořečků, létá na ní více motýlů nebo se podaří přenést přes silnice žáby a nerozjezdila je auta. Mínus je jasný, večerní administrativa nutná pro zdárné financování z různých dotačních titulů. A čas běží, člověk by chtěl trávit více času s rodinou, užívat si dětí, které nám rostou před očima.

Jaké máte plány do budoucna?

Dělat pořádně to, co nyní děláme, je důležitější než neustálé nabírání projektů a dalších činností, protože to s sebou nese jak další administrativu, tak i potřebu dalších stejně zapálených a nadšených lidí.

Jak vám mohou lidé pomoci?

Lidé mohou pomoci na centrální úrovni přímo zastřešující organizaci ČSOP nebo mohou pomoci přímo nám, naší šumavské organizaci, a to třeba i na místě při různých sezónních pracích, třeba při jarní instalaci žabích zábran, při seči a sušení sena, vyřezávání dřevin apod. Pro šikovné ruce se vždy po předchozí domluvě práce najde.

Český svaz ochránců přírody Šumava

Spolek ČSOP Šumava sídlí ve Vimperku a již od roku 2008 se stará o přírodovědně cenné lokality v Pošumaví, provádí ekologickou výchovu a poradenství a udržuje naučné stezky v okolí Vimperka. Pro více informací a kontakty navštivte web www.csopsumava.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: