Pro některé je tenhle mrazivý sport spíše šíleností, ale v Česku má poměrně širokou základnu a tradici. Někteří z vás už možná ví, že řeč je o otužování!
Otužování a outdoorový sport?
Nevidím jediný důvod proč ne. Hlavním a asi jediným kritériem pro outdoorové sporty je to, že jejich přirozené prostředí je mimo kryté haly, upravená hřiště apod. Takže otužování tam plnohodnotně patří.
Jak jsem na tom s otužováním já?
Musím se přiznat, že nejsem žádný pravidelný otužilec. Jsem spíše hecíř-blbec. Do ledové vody skáču pro srandu, ale že bych si to nějak užíval nebo to dělal pravidelně, tak to ne. Tenhle článek jsem napsal vlastně i proto, že jsem se chtěl o otužování sám něco dozvědět, protože se doporučuje i v souvislosti s pobytem na horách –> člověk lépe snáší chlad.
Souvislost to má taky s tím, že jsem uzavřel otužileckou sázku a nechci, aby to dopadlo špatně. To jen tak mimochodem.
K čemu to plavání ve studené vodě vlastně je?
– Posílení imunitního systému – to neznamená, že když budete mít horečky, tak vám plavání ve studené vodě pomůže. Otužování má preventivní smysl, a to když je člověk v plné síle. Tou plnou silou myslím i tu srdeční!
– Snížení vysokého krevního tlaku
– Zlepšení psychiky
– Odbourává bolest zad
Účinky otužování se projeví za 3- 4 týdny.
Jak začít?
Otužování neznamená jen to, že se v prosinci svlíknete do plavek a budete plavat ve Vltavě. Tento styl otužování má svůj název a říká se mu zimní plavání.
Jde o sportovní formu otužování. Plave se předem určený úsek, a to ve vodě, která má méně než 10 °C. Tato disciplína patří pod Mezinárodní plaveckou federaci (FINA). Takže i v tomto sportu můžete udělat kariéru .
Takže pokud jste amatéři, nejlepší je začít domácím otužováním, To už je pro většinu lidí o dost přijatelnější, protože ho můžete provozovat doma ve sprše, a to postupným snižováním teploty vody.
Zásadou je se vždy sprchovat (ne koupat) ráno (v zimě 1-3 minuty a v létě 3-5 minut). Při sprchování musíme být pořád v pohybu a zachovat si klid. Prostě nesmíte koukat co pět vteřin na hodinky a řvát: „To je k…. zima. Poté jsou na řadě zahřívací cviky. K tomuto rannímu otužování můžete přidat i večerní.
„Otužilecké hlouposti“
Možná by bylo lepší napsat jen hlouposti, protože v následujících případech nejde o zdravé otužování.
1) Skákání do ledové vody bez přípravy – vždy se musíte důkladně rozehřát a rozcvičit.
2) Otužování neznamená dohrát fotbal a jít skočit do ledové řeky. Tomu se říká náběh na zápal plic.
3) Svůj otužilecký výkon nezvýšíte ani tím, když vylezete z ledové vody a budete stát na mrazu. Je to pouze kratší cesta k teploměru a černému čaji.
A teď něco s horskou tématikou
Extrémní otužilec Lewis Pugh v roce 2010 uplaval kilometr v ledovcovém jezírku Pumori (5300m), které leží v blízkosti vrcholu Mount Everest. Ve vodě, která měla 2 °C strávil téměř 23 minut. Tímto výkonem chtěl Lewis upozornit na tání ledovců a podpořit světový mír.
Co, kdy, kde?
Pokud chcete vidět otužování na vlastní oči, tak přikládám seznam nejbližších akcí, které patří do Českého poháru.
2. února – Praha, Branícké ledy (1000 m)
9. února – Brno, Svratka (750 m, MČR)
23. února – Olomouc, Morava (750 m)
23. března – Opava, Stříbrné jezero (750 m)
Jestli vás článek zaujal, tak věřte, že jde jen o odlehčenou definici toho, co všechno otužování obnáší a nabízí. Mnohem více informací dostanete na stránkách o zimním plavání a dalším webu, který se tomuhle outdoorovému sportu věnuje.
S využitím zimni-plavani.info