České hory jsou fantastické, ale kdo by nezatoužil po objevování ještě vyšších a rozlehlejších pohoří v zahraničí? Tatry, Alpy, Dolomity nebo třeba Pyreneje, lákadel v evropských zemích je celá řada. Jenže právě zvyklosti z tuzemských hor nám často zkreslují povědomí o podmínkách, na které je potřeba se v zahraničí nachystat. Správná příprava je u horských túr či celodenního lyžování zásadní, proto se podíváme na to, jak si efektivně sbalit a na nic důležitého nezapomenout. Včetně cestovního pojištění.
Co si vzít na hory v zimě
Ať už míříte do Tater, Dolomit, Alp nebo Pyrenejí, věnujte přípravám na lyžování a další zimní aktivity zvýšenou pozornost. Oblečení na hory zvolte v zimě hřejivé a zároveň funkční, aby vás při aktivitě neomezovalo v pohodlném pohybu ani příliš velkým teplem. Doporučujeme si vždy obléci více tenkých vrstev, které můžete podle potřeby odkládat. Nemusíte se tak bát, že jakmile vám bude příliš vedro, po odložení „tlusté“ bundy začnete mrznout.
Pokud do zahraničních hor cestujete letecky, rozhodně byste si měli vybavení jako lyže nebo snowboard půjčit až na místě. Důvod je jednoduchý – v letadle byste si museli přikupovat drahé nadměrné zavazadlo a následně se strachovat o to, aby se cenné sportovní příslušenství dostalo v nepoškozeném stavu tam i zpátky. Je to zkrátka příliš mnoho starostí. Nezapomeňte si ale předem zjistit, zda ve vaší zimní destinaci lyže či snowboard opravdu půjčují a jestli budou ve vašem termínu volné kusy k dispozici.
Nemusíme připomínat drobnosti jako čepice, rukavice nebo spodní prádlo a ponožky z merina či klasické vlny. U všeho se ale vyplatí mít patřičnou zásobu, protože promočení je nevyzpytatelné a není nic nepříjemnějšího, než muset být během mrazu v mokrém. Spoustu náhradních věcí sice seženete i v místních obchodech, ale v odlehlých horských vesnicích velký výběr nebude.
Co si vzít na hory v létě
Jakmile roztaje sníh, přichází čas okouzlujících vysokohorských túr, poznávání přírody na horském kole nebo navštěvování kulturních památek v blízkých městech. V některých zemích navíc nejsou hory daleko od moře, takže nezapomeňte vzít v potaz možnost relaxace na pláži.
Oblečení na hory a další výbavu si tak vybírejte hlavně podle svého programu. Základem je kvalitní termoprádlo a funkční prádlo pro případ chladnějšího počasí. Protože to je na horách opravdu nepředvídatelné. Na výšlapy si připravte tričko, kraťasy a bundu. Nezapomeňte na pokrývku hlavy před sluncem, které bývá na horách obzvlášť neúprosné. Opalovací krém je proto nutností!
Boty na hory – jaké jsou ty správné?
Do hor vyrážejte v kvalitní pevné obuvi, ideálně v trekové. Ač jsou nízké trekové boty lehčí a mohou vám připadat pohodlnější, raději se na vysokohorskou turistiku vybavte vyššími trekovými botami ke kotníkům. Zabráníte tak podvrtnutí kotníku a při sestupech po kamenitých cestách budete jistější. Nové boty si ale před „ostrou“ horskou akcí určitě prošlápněte, případné bolestivé zvykání vám může úvodní pochody hodně znepříjemnit.
Správné pojištění je základ
Na horách se pohybujeme ve výškách až několika tisíc metrů a riziko úrazu je proto větší, nemluvě o zimním sjíždění svahů. Nejen za tímto účelem doporučujeme pojištění na hory.
Využijete ho v zimě i v létě. Vztahuje se na vaše zranění i na případy, když do někoho narazíte a způsobíte mu úraz, například na lyžích. K dispozici je vám asistenční služba, která doporučí nejbližší smluvní lékařské zařízení. Pokud máte v plánu vysokohorskou turistiku a další rizikové sporty, nezapomeňte se na ně připojistit.