Outdoor menu je tuzemský outdoorový veletrh pro profesionály, tedy především obchodníky. V hale na pražském Strahově byl minulý týden oba dny konání příjemný klid a tak jsme se mohli bez rušení věnovat zadané práci: zhodnocení výrobků nominovaných do ankety a vyhlášení těch nejpovedenějších, které byly během akce k vidění.
Hned z kraje je třeba poznamenat, že na prozkoumání novinek měla pětičlená porota Světa outdooru ve složení Honza Hotmar, Petr Macháček, Jiří Červinka, Vojta Lejsek a Martin Skuhravý pouze den času. Nejedná se tak rozhodně o zhodnocení našich zkušeností z praktického testování, ale zkrátka výběr toho nejzajímavějšího, co jsme na veletrhu viděli. S výběrem jistě pomohly především zkušenosti prvních třech porotců, kteří se testy outdoorového vybavení zabývají již více než 15 let. I tak je ovšem nutné brát výsledek s rezervou.
Porota sbírala nominace celkem od jednadevadesáti zastoupených značek, přičemž za každou značku bylo možné nominovat jeden výrobek. Ty byly následně rozděleny do jedné z pěti kategorií: oblečení, boty, batohy a spacáky, lezení, skialp a hory a v neposlední řadě doplňky. Začněme s první jmenovanou kategorií!
Oblečení: Marmot Megawatt, Mountain Equipment Mazeno a Craft Run Brilliant
V kategorii oblečení jsme tradičně zaznamenali největší počet nominací, i když tentokrát se počtem nominovaných výrobků blížila i kategorie Lezení, skialp a hory. Po pečlivém zvážení se nakonec se porota rozhodla ocenit nastupující fenomén kombinované izolace, který skýtá velký inovační potenciál do budoucna. Volba padla na dvě bundy s kombinovanou izolační vrstvou.
První ukázkou je bunda Marmot Megawatt s kombinací péřové izolace na těle a prodyšným syntetickým materiálem Polartec Alpha na rukávech a ramenou. Druhým oceněným výrobkem s tímto konceptem byla bunda Mountain Equipment Mazeno, kde peří v méně izolačně exponovaných panelech nahrazuje PrimaLoft. U třetího oceněného výrobku, kompletu pro večerní běhání Craft Run Brilliant, zaujal především prvek bezpečnosti: množství reflexních proužků použitých současně jako designový prvek v kombinaci se zářivými barvami na lýtkách i rukávech.
Podkategorie dětské oblečení: Didriksons1913 Nallo a Reima overal/vak
V podkategorii dětského oblečení byl oceněn dětský komplet Didriksons1913 Nallo, který pamatuje na dětské potřeby a dovoluje bundu a kalhoty sepnout jediným zipem do kompaktní kombinézy pro hru a řádění ve sněhu. Druhým oceněným výrobkem byl další variabilní výrobek, péřový Reima overal/vak pro děti do 2 let, který je možné z vaku do kočárku přeměnit pomocí zipu na kombinézu.
Boty: Scarpa Revolution GTX a Lowa Tibet Superwarm
Prvním oceněným párem byly na první pohled klasické trekovky a to Scarpa Revolution GTX. Na těchto botách je zajímavé vnitřní provedení, které je zaměřené na co nejlepší přizpůsobení boty noze, tak aby boty s nohou tvořily co nejharmoničtější celek pro jistý a neunavující pohyb. Zde jde především o změnu v oblasti jazyka a vnitřního provedení, které pružně kopíruje tvar nohy. Tuto úpravu výrobce nazývá sockfit: bota sedí na noze jako ponožka.
Druhým oceněným modelem byla Lowa Tibet Superwarm. Jde o zimní verzi známé trekovky, která je v tomto případě řádně zateplena. Je použit hrubší svršek, nezanedbatelná tepelná izolace a podrážka Ice Grip pro zlepšení záběru na sněhu a ledu.
Batohy a spacáky: Lowe Alpine CerroTorre a Boll Quantum 42-55
Mezi klasické vybavení každého příznivce přírody patří batoh a spacák, proto jsme ani tuto klasickou kategiorii nemohli vynechat z hledáčku našeho zájmu. K ocenění jsme nakonec vybrali Lowe Alpine CerroTorre 65/85. Jde o ukázku moderního velkého batohu, kde se výrobce snaží spojit pevnost a odolnost s přijatelně nízkou hmotností a vysokým komfortem nošení. Pevný, stabilní, a především za chůze snadno nastavitelný nosný systém Axiom je velmi zajímavý a z našeho pohledu povedený. Ostatně batoh Alpamayo s tímto nosným systémem získal i ocenění ISPO Award na letošním právě skončeném veletrhu.
Druhým oceněným batohem je Boll Quantum 42-55 tuzemské produkce. Protože se jedná o batoh horský či lezecký, není divu, že je tomuto určení podřízena i konstrukce a použitý materiál. Materiál je vysoce odolné umělé vlákno Robic, které se používá například na rybářské sítě a při nízké hmotnosti dosahuje vysoké pevnosti. Že jde o lehký batoh potvrzuje i údaj o hmotnosti, kde při vyjmutí kovové výztuhy batoh váží pod 1 kg.
Poslední výrobek, který porota sice nakonec neocenila vzhledem k spíše zimním podmínkám v hale 🙂, ale který si přesto zasluhuje pozornost, je ultralehký letní spacák Yeti Fever Zero. Jde o krásnou ukázku použití hi-tech materiálů v outdooru. Posuďte sami- dokážete si představit spací pytel važící pod 300 gramů?
Hory, lezení a skialp: SkiTrab TR2, Diamir Vipec 12 a Mammut RescYou
Jedním z největších přínosů pro skialpinisty za poslední dva roky vidíme moderní skialpinistická vázání. Krásným příkladem inovací jsou vázání SkiTrab TR2 a Diamir Vipec 12, která obě narozdíl od konvenčních „techových“ vázání disponují možností nastavení vypínací síly na špičce. Myslíme si, že tento bezpečnostní prvek se do budoucna stane standartem a právě proto si ocenění odnášejí tito dva průkopníci.
Třetí ocenění v kategorii Hory, lezení a skialp si z veletrhu Outdoor menu odnesl Mammut RescYou, tedy pomůcka pro vytáhnutí parťáka z trhliny. Vlastně nejde o nic převratného: trojitá kladka a tři blokanty. Výhodou je však jednoduchost manipulace, která je v případě nehody klíčová. Žádné dlouhé přemýšlení a vytváření trojité kladky. Zkrátka jen zacvaknout a tahat.
Doplňky: Primus Winter Gas, Gabel FL TR a Bridgedale Wool Fusion Trekker
V kategorii doplňky jsme se rozhodli udělit ocenění celkem třem výrobkům. Tím prvním je plynová kartuše Primus Winter Gas. Ta obsahuje mimo směsi plynu optimalizované pro nižší teploty (větší obsah isobutanu) také papírovou vložku, která do sebe nasává tekutý plyn a zvětšuje tak plochu pro jeho odpařování. Primus udává použitelnost této kartuše až do -22°C, přičemž po hodině vaření dává nová kartuše s papírovou vložkou podle výrobce o 9% více plynu, než bez ní. Po dvou hodinách je to až o 15% více. Těšíme se, až budeme moci novou kartuši vyzkoušet v praxi!
Druhým oceněným výrobkem jsou skládací trekové hůlky Gabel FL TR. Jsou to hůlky určené zejména pro podporu při nástupech nebo sestupech (např. via ferraty nebo snowboard) u nichž je kladen důraz na dobrou skladnost, jednoduchou obsluhu a krátké rozměry ve složeném stavu – tak aby je bylo možné uschovat v batohu a při lezení nebo jízdě na prkně nehrozilo, že o něco zavadí. Hůlky kombinují v horní části (jediná délkově stavitelná) klasický ráčnový mechanismus (Fast Lock) a na spodních pruženkou spojených segmentech pak nový bajonetový systém (Twist Lock) na principu jednoduchého krátkého pootočení s fixací v konci. V podstatě je to nová zajímavá variace již existující nedávno na trh uvedené koncepce, kdy spodní segmenty protažené pruženkou se fixují v horní nastavitelné nebo pevné části.
A konečně třetím oceněným výrobkem jsou jako zajímavost ponožky Bridgedale Wool Fusion Trekker s technologií CuPED. Ponožky s příměsí stříbra dnes nikoho nepřekvapí. Chlubí se zejména redukcí zápachu a antimikrobiálními vlastnostmi. Bridgedale nově představil technologii CuPED, kde se místo stříbra používá měď, konkrétně přidané ionty mědi ve struktuře vlákna. Měď totiž funguje podobně jako stříbro. Působí proti bakteriím, mikrobům i zápachu. Dle dostupných studií, si v tomto ohledu měď při nižších teplotách a nižší vlhkosti vede lépe, než stříbro. Uvidíme však teprve jak se ponožky osvědčí v praxi, kdy je uvnitř boty spíše vlhko a teplo…
Nakonec je třeba poznamenat, že jsme zaznamenali i pokus o uplacení poroty (děkujeme distributorovi Ultrasport!!). Bezlepkových energetických tyčinek Chimpanzee ale bylo bohužel méně než členů poroty. Poslední člen poroty, na kterého nezbylo, tak využil svého práva veta, což mělo za následek, že jinak výborné sušenky zůstaly bez ocenění…
TIP: Pro více informací o veletrhu Outdoor menu navštivte jeho oficiální stránky www.outdoormenu.cz