Do nedávna jsem žil v tom, že krvácení nejlépe zastavíme tlakovým obvazem, v krajním případě zaškrcovadlem. Už jsem sice ve filmu viděl, že vojáci něco sypou do rány, ale neměl jsem potuchy, o co jde…
Co to ten Celox je?
Přípravek Celox jsou v podstatě granule, které absorbují tekutinu (v našem případě krev), na tomto principu zastavuje krvácení. Kromě hlubokých, tržných zranění je Celox schopný zacelit také těžké tepenné krvácení a to do 3 minut.
Přípravek by měl fungovat i v chladných podmínkách, kdy teplota vytékající krve může klesnout. Funguje také na heparinizovanou krev (nesrážlivou).
Předchůdce Celoxu byl přípravek QuickClot, ale byly u něj problémy s tím, že vytvářel krevní sraženiny a generoval teplo, což působilo popáleniny. Jeho odstranění, a to i v lékařských podmínkách, bylo problematické.
Celox však není všelék a nehodí se úplně ve všech případech. V této problematice jsem však pouze teoretik, takže se neodvažuji vám konkrétně radit, kdy ho použít a kdy ne.
Jedná se o poměrně drahou záležitost (od 500 Kč), která má relativně krátkou záruční lhůtu (24 měsíců). Je na každém z nás, jestli je za tuto „pojistku“ ochoten zaplatit, podobně jako při očkování.
Hlad po dalších informacích snad ukojí následující video a pro zvědavce, kteří si říkají „Jak to vypadá a funguje?“, je připraven i malý pokus.
Pokus…
Pokud vás zajímají autentičtější záběry, jak Celox funguje v praxi, tak doporučuji youtube. Videa tohoto typu jsem nenahrával, protože některým by to nemuselo udělat dobře, zvlášť po jídle .