Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Už jsi se někdy ztratil bez mapy? Já taky! A ztratit se s mapou a buzolou? Ani to není zas tak těžké, obzvlášť na orientačním běhu.
Stejně jako túry v horách nebo výlety po krásách Česka orientační běh, neboli orienťák, nabízí aktivní pohyb na čerstvém vzduchu a je v maximálním souladu s přírodou. Jak se s oblibou říká: „Les je orienťácká tělocvična.“ Zároveň poznáš českou přírodu trochu jinak – tratě tě nezavedou na protřelá turistická místa, naopak se ocitneš v ryzí přírodě, kterou bys z cesty neobjevil. Průběh přes hustý les, prasknutí větve pod nohama, přelézání spadlých stromů, skok přes bažinu nebo proplétání se mezi kameny a skalními věžemi. Co závod to jiný terén a jiná výzva.
Princip orienťáku je jednoduchý – s pomocí mapy najít kontroly na trati ve správném pořadí v co nejrychlejším čase. A trasa mezi kontrolami? Libovolná! Běžet můžeš oklikou po cestě, rovně přes kopce a údolí nebo prostě takovým postupem, jaký ti zrovna přijde nejlepší. Orienťák je bez nadsázky sportovní aktivita na celý život. Pro orienťák totiž nejsi nikdy moc mladý, ani moc starý, může ho vyzkoušet kdokoliv a kdykoliv. V lese mezi lampiony potkáš děti, běžce ve středním věku i seniory, kterým je přes 80 let. Akcí a závodů se běžně účastní celé rodiny, orienťácká komunita je pospolitá, přátelská a v cíli je běžné, že se dáš s neznámým soupeřem do řeči a společně si vyprávíte, kde jste se v lese ztratili a kudy bylo lepší běžet.
To, že se napoprvé ztratíš, není žádná ostuda, dokonce i ostřílení reprezentanti umí udělat pořádný kufr. U orienťáku je stejně jako v životě důležité, se po chybě zase najít a pokračovat v cestě dál.
Orienťák je rozmanitý! Nabízí celkem čtyři různá sportovní odvětví, kterými můžeš vyplnit celý rok, ať už se jedná o nejrozšířenější pěší (běžecký) orientační běh, závody na horských kolech (MTBO) nebo na běžkách (LOB). Orienťák uzpůsobený i pro handicapované se nazývá trail-o.
Teď už se neztratíš
Orienťák má co nabídnout každému – zlepšíš si fyzičku, práci s mapou a navigaci, analytické myšlení a nejen to. Prostě komplexní sport, kde zapojíš tělo i mysl. Mapy pro orientační běh jsou jedny z nejpodrobnějších a zachycují ty nejmenší detaily – potůčky, jednotlivé kameny a srázy, posedy, krmelce nebo třeba díry a kupy. Proto naučit se mapu a symboly v ní správně číst chce trochu cviku, každý se ze začátku někdy ztratí. Někdo více, někdo méně, hlavní je ale to, že výborně se orientovat v mapě zvládne nakonec každý. Základem navigace v lese je správně si naplánovat postup na další kontrolu a využít při tom vhodné navigační body. Nejlepšími objekty k orientaci v českých lesích a na horách jsou samozřejmě cesty, louky, oplocenky, domy nebo vodní toky. Zkušenější orienťáci se zvládají dobře orientovat podle vrstevnic, kamenů nebo porostových detailů. Dobrým pomocníkem pro lepší navigaci je samozřejmě buzola. Ta pomůže především v tom, že si zvládnu mapu zorientovat na sever a jasně vidím, že např. cesta má vést doleva a ne rovně. Běhat s nastavováním azimutů není v českých terénech vůbec potřeba, protože orientačních objektů je u nás opravdu hodně. A co orienťák a fyzička? Pokud nemůžeš běžet, vždy můžeš správnou orientací nahnat cenné vteřinky na soupeře. Orienťák navíc není atletika, takže oči diváků nejsou na každém roku a v lese můžeš klidně zvolnit.
Kde orienťák vyzkoušet
Orienťák se dá běhat po celém světě, kromě lesů se občas běhá i ve městech a v Česku sotva narazíš na místo, kde by se s mapou ještě neběželo. Ročně se koná kolem 300 závodů, od regionálních po celorepublikové, na většině je účast otevřená a zúčastnit se může kdokoli. Kromě toho je celá řada možností jak využít orienťák jako volnočasovou aktivitu. Existují tzv. Areály pevných kontrol (APK), které nabízí možnost vytisknout si mapu doma a zaběhnout si orienťák v místech, kde jsou kontroly připraveny po celý rok. Většinou je možné absolvovat tratě různých obtížností a délek nebo obejít kontroly v libovolném pořadí. Těchto areálů je v ČR cca 60 a kromě nich je možné se s orienťáckou mapou seznámit také v rámci Výukových map, to jsou orienťácké mapy zdarma, na kterých si můžeš tento přírodní sport vyzkoušet. Žádná trať na výukových mapách ale není, ani kontroly v lese nenajdeš. Trať si můžeš vymyslet vlastní!
Skvělou možností, jak si orienťák vyzkoušet je World Orienteering Week, kdy se po celém Česku bude 18.–26. května konat několik desítek akcí pro veřejnost. Seriálu závodů Czech Orienteering Tour pro zkušené orienťáky i nováčky také můžeme jen doporučit. Na konci března v zábavním parku Mirakulum si s mapou zaběhalo přes 1600 běžců od elitních po rodiny s dětmi, pokračovat se bude v létě v Plzni a během podzimních prázdnin v Beskydech.
Mapy pro orientační běh mimo možností zmíněných výše nejsou volně k dispozici a jsou většinou majetkem nějakého orientačního klubu, který je vhodné vždy předem kontaktovat.