Co dělat při bouřce?

Co dělat při bouřce?

Dnes jsem se byl venku proběhnout a krátce poté co jsem nazul kecky a vyrazil se přihnala bouřka. I když jak se to vezme přihnala. Ona se ta zlověstná kupovitá oblačnost nad domem motala už nějakou chvíli, ale možnost rychlého úkrytu mi poskytla dostatek odvahy abych vyrazil. Takže ve finále jsem pouze pořádně promokl bez nějaké zásadnější újmy. Ne vždy máte takový komfort.

Co když vás ale bouřka přepadne na horách, daleko od jakéhokoliv bezpečného úkrytu. Víte jak se v takové situaci zachovat? Pokusím se vám poskytnout pár důležitých rad, které ve výsledku mohou zachránit život. Vždyť podle statistik zabijí blesky na celém světě asi 1 000 lidí ročně.

Nezdržujte se na vyvýšených místech

Při bouřce se musíme vyvarovat zejména vrcholků hor, hřebenových vyvýšenin, osamoceně stojících stromů či jiných bodů vyčnívajících nad okolí. Pravděpodobnost zásahu blesku v okruhu 15 metrů kolem takového vyčnívajícího bodu je asi desetkrát vyšší než ve vzdálenosti 100 metrů od něj.

Vyvarujte se kontaktu s ocelovými lany a jinými kovovými prvky

Stejně jako nás za bouřky nenapadne lézt po hromosvodu na střechu domu opravit satelit, tak bychom se v tu stejnou chvíli neměli pohybovat ani na ocelových lanech zajištěných cest. Když už ale visíme uprostřed skalní stěny a překvapí nás bouřka, je každá taková situace velmi komplikovaná a krajně nebezpečná. Stranou ocelového lana je většinou terén příliš strmý a jako úniková cesta tedy nevhodný. Jediným rozumným řešením tak může být vytáhnout lano z batohu a urychleně slanit do bezpečí nebo na únikovou pěšinu.

Neschovávejte se pod převisy a do skalních výklenků

Bouřky jsou zpravidla doprovázeny deštěm a přirozený pud člověka vybízí chránit se před vlhkem například v jeskyních a pod skalními převisy. Právě v těchto místech však hrozí nebezpečí takzvaného zkratového přemostění.

Blesk totiž nekončí tím, že udeří do země. Elektrický výboj, v tu chvíli pro lidské oko neviditelný, si hledá cestu nejmenšího odporu a to přednostně po mokrém povrchu skály. Výklenek jeho vodivou cestu přerušuje a blesk musí pokračovat vpravo nebo vlevo po skále. Pakliže ale ve výklenku stojí člověk, poslouží blesku jako vodivý most, nehledě na to, že blesk při tom přeskočí krátký úsek vzduchem. Cestou nejmenšího odporu se v tu chvíli stáváte vy a ocitáte se v přímém ohrožení života.

Jak se chovat při bouřce?
Jak se chovat při bouřce?

Nejbezpečnější místo pro úkryt před bouřkou (nikoliv před deštěm) najdeme v tzv. stínovém trojúhelníku, který začíná cca 2 metry od stěny. Stát uprostřed deště rozhodně nebude nic příjemného, ale od té doby co vynalezli gore-tex nás přece trocha vody nemůže rozhodit.

Dřepněte si na izolační podložku

Pokud se pohybujete na volném prostranství (např. krkonošské a jesenické holnaté hřebeny) nebo hledáte útočiště v již zmiňovaném stínovém trojúhelníku, měli byste zaujmout co nejnižší polohu. Tedy přikrčit se do podřepu, přičemž budete stát a sedět např. na vašem batohu, horolezeckém laně nebo jen několika kamenech, které poskytnou izolaci. Ideální by byl kousek pěnové karimatky, kdo ji s sebou ale běžně nosí?

Pozor na krokové napětí

Poučka, která se snáze napíše než provede. Při bouřce byste měli mít nohy u sebe. Když se ale potřebujete dostat do bezpečí, musíte se pohybovat. A když už, tak podle odborníků pouze malými kroky. To se ale zase nikam nedostanete, takže až půjde o život, na tuto poučku nejspíš rychle zapomenete.

To nejdůležitější nakonec: „Sledujte předpověď počasí“!

V dnešní době chytrých telefonů máte předpověď ihned po ruce v podstatě kdekoliv na světě, kde je mobilní signál. Takže pokud nejsme úplní ignoranti nebo naopak přílišní optimisté, můžeme nebezpečí bouřky významně čelit tím, že se na túru ten den prostě nevydáme. Anebo si naplánujeme túru tak, abychom už kolem druhé, třetí hodiny odpolední byli zpět, protože bouřky z horka vznikají povětšinou v odpoledních hodinách. Člověk si prostě musí umět na horách přivstat :-).

Se souhlasem převzato z horomagazin.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: