Annapurna patří mezi osmitisícovky, na kterých přichází o život nejvíce horolezců. Některé statistiky zaznamenávají vůbec nejvíce úmrtí k počtu výstupů. Proč tomu tak je?
Ta vede ze severu stejně jako cesta prvovýstupců, kterou v roce 1950 prostoupili Francouzi Maurice Herzog a Louis Lachenal. Šlo o prvovýstup na Annapurnu a na osmitisícovku vůbec. Je paradoxem, že dnes je Annapurna nejméně krát vylezenou osmičkou. Dnešní normálka má s původní cestou společný začátek, ale nad C2 uhýbá doleva (při pohledu ze severu).
Čísla jsou hrozivá!
Statistiky k roku 2009 říkají, že z 63 úmrtí bylo 38 způsobeno lavinou. To je 63 %! Polovina všech lavinových neštěstí se stala v severní stěně, přesněji řečeno v místě zvaném „Couloir Crosshair“. Nachází se právě tam, kde normálka od původní trasy uhýbá doleva.
Více informací se o Annapurně můžete dozvědět v tomto článku |
Don Bowie po své expedici z roku 2012 kuloár popisuje takto: „Při nástupu do něj jsem byl zděšen. Kuloár je v začátku široký asi 50 metrů, ale později se několikanásobně rozšiřuje a vytváří tak trychtýř, nad jehož vrchní částí jsou zavěšeny 60 metrové seráky“.
Červená kolečka představují horolezce, kteří jakko zázrakem nebyli vůbec zraněni
Lavina, která se prohnala kuloárem „Crosshair“ v roce 2012, jen chvíli po tom, co jim Don prostoupil.
Malé černé tečky na videu nejsou kameny, ale horolezci. Jako zázrakem pod lavinou nikdo nezůstal a dokonce ani nebyl zraněn. Šlo o mexický pár a dva Šerpy.
S využitím 8000ers.com