Poslední vydání anglického časopisu Playboating přináší, kromě mnoha zajímavostí ze světa playboatingu a vodáckého vybavení, též článek zabývající se zdravotními problémy číhajícími na vodáky. Protože víme, že tato nebezpečí nejsou všem vodákům známa případně jsou často podceňována, přinášíme Vám překlad článku v plné verzi.
Poslední vydání anglického časopisu Playboating přináší, kromě mnoha zajímavostí ze světa playboatingu a vodáckého vybavení, též článek zabývající se zdravotními problémy číhajícími na vodáky. Protože víme, že tato nebezpečí nejsou všem vodákům známa případně jsou často podceňována, přinášíme Vám překlad článku v plné verzi.
Never Mind the Bollocks
Napadlo nás, že by bylo zajímavé konzultovat naše kamarády doktory a zeptat se jich, proč zrovna vodáci jsou často pronásledováni tolika zraněními a ošklivými nemocemi. Vysvětlili jsme jim v čem spočívá náš sport, přečkali jejich záchvat smíchu a po té si vyslechli několik zajímavých rad. Když se naši doktoři rozpovídali nebylo snadné je zastavit a tak jsme se rozhodli rozřezat typického vodáka na několik zvládnutelných částí a ty vám prezentovat v tomto a následujících dvou číslech playboatingu.. Tato první část se zabývá tělem od hrudníku nahoru včetně ramen a paží. Takže neváhejte a přečtěte si o všech těch strašlivých věcech co Vás jednou čekají, pokud už je nemáte.
Vymknuté (vyhozené) rameno
Pádlování je předurčeno k vymykání ramen. Rameno je velmi volný kloub umožňující dostat pádlo do téměř jakékoli polohy. Není to ovšem zadarmo. Ramenní kloub není tak stabilní jako ostatní klouby a tak jeho vymknutí patří mezi velkými klouby k nejčastějším. K vykloubení obvykle dochází, když je paže zvednuta v úhlu nad 90º s vnější rotací, tedy v poloze kam se dostává při závěsu , např. ve válci, kdy je případné vykloubení velmi nepříjemné.
Diagnóza je obvykle zřejmá a zpravidla (pokud vám neříkají Kosatka) je nutná návštěva místní nemocnice, kde vám doktor odborně rameno vrátí tam kam patří. Není to nic příjemného, ale nemocnice nemáme na to aby byly příjemné, že. Než si znovu sednete do lodi, čekají vás alespoň dva týdny fixace a další dva až tři měsíce rehabilitace.
Občas dochází k tomu že se kloub po vymknutí příliš uvolní a rameno vypadává příliš lehce a opakovaně. To znamená, že se poškozený ramenní kloub nepodařilo úplně vyléčit. Fyzioterapie často přináší další zlepšení, někdy je však nutno objednat se do servisu kde si na vás posvítí ortoped se svým skalpelem. Byli jste varováni.
Zánět šlach zápěstí
Nejčastější příčinou zánětu šlach zápěstí je přetížení. Tento problém hrozí více „svátečním“ vodákům než těm kdo pádlují pravidelně. Výzkum prokázal, že zánět můžete dostat spíše na divoké, rychle proudící vodě (je nějaká jiná divoká voda než rychle proudící?) než na voleji. Příznaky jsou nepříjemný pocit někdy i bolest v zápěstí, jež obvykle ustupuje s odpočinkem a objevuje se (prý) častěji u ruky, kterou držíte pádlo pevně (pravé pádlo-pravá ruka). Dalšími příznaky mohou být zarudnutí a/nebo lokálně zvýšená teplota v oblasti postižených šlach, někdy i chroupání (crepitus) v postiženém místě při dotyku nebo pohybu. Bohužel zápěstí potřebuje klid, tj. vyhnout se pohybům jež způsobují bolest – tedy pádlování. Doporučujeme ledovat a prášky či gely proti zánětům (ibuprofen). Jestliže bolest neustoupí, přichází ke slovu fixace a/nebo fyzioterapie. Jako prevence nejlépe poslouží lomená žerď, menší úhel přetočení listů pádla či změna techniky pádlování. Nebo nechoďte na divokou vodu.
Tenisový loket
Velice špatně se léčí, naštěstí ale u vodáků není až tak častý. Při přetížení nebo špatné technice pádlování může dojít k zánětu svalových úponů. Bolest vychází z vnější strany lokte, kde jsou napojeny svaly předloktí. Při zatížení, tj. pádlování, může bolest přejít do celého předloktí.
Léčba se skládá z odpočinku, protizánětlivých prášků a gelů, strečinku, použití speciálních pásek a fyzioterapie. Pokud se stav nelepší může pomoci steroidová injekce přímo do postiženého místa, ale taky nemusí.
Namožené rameno
Přestože 100% vodáků určitě někdy bolela ramena, třeba při dlouhém přenášení, asi tak 20% zažilo „skutečnou“ bolest při pádlování. Ramenní kloub je komplex skládající se z klíční kosti, lopatky a kosti pažní, množství šlach a svalů třesoucích se na to aby mohly bolet. Sílu pro pádlování dodávají především svaly deltové, hrudní a široký sval zádový, tedy velké (u nás vodáků samozřejmě velmi vyvinuté) svaly. „Kontrolní mechanismus“ ramenního kloubu ale závisí na menších svalech – rotátorech, které jsou mnohem méně viditelné. U těchto malých svalů a přilehlých struktur dochází při pádlování často k natržením a zánětům z přetížení. Výsledkem je bolest ramena, kterou můžete cítit jak při pádlování, tak po jeho skončení, často v noci v posteli. Bolest je většinou těžké lokalizovat na určitou část ramena a může být pociťována v celé horní končetině.
Na zklidnění většinou postačí celkový klid a tabletky proti zánětům (gely jsou na rameno méně účinné než na zápěstí). Jako prevenci doporučujeme cvičení na protažení a posílení rotátorů, většinou jde o rotační cviky ramene. Běžné posilování ne vždy působí na ty pravé svaly a proto vyhledejte radu odborníka (fyzioterapeuta).
Jestliže zánět neustupuje a bolest nepolevuje, může doktor zkusit steroidovou injekci do svalu či lokální operaci. Skvělou zábavu.
Poranění hlavy
Poranění hlavy při ježdění na vodě jsou méně časté než bychom očekávali, ale nebezpečí stále číhá za rohem. Rocksplaty, nezvládnuté skoky, srážky s ostatními vodáky a alkohol jsou nejčastějšími příčinami. Nejlepším a nejzřejmějším opatřením jak se vyhnout zraněním hlavy je použití helmy. Helma by měla hlavu co nejlépe chránit a měla by být nošena pokud možno vždy, když jste na vodě. Můžete se dostat do situace, kdy se vám zdá že nad svojí lodí máte absolutní kontrolu a nic se vám nemůže stát, nezapomínejte ale, že okolo je vždy dost lidí co tuto kontrolu nemají. Pořiďte si helmu co vám dobře sedne a co nejlépe chrání, protože špičky lodí, větve a ostré kameny si vždy nějakou tu cestu k nechráněné části hlavy najdou.
V případě že dojde k poranění hlavy okamžitě vyhledejte lékařskou péči. I když zranění nemusí vypadat příliš vážně, vždy hrozí nebezpečí skrytého vážnějšího zranění. Pokud se zraní někdo jiný, trvejte na tom aby navštívil lékaře, zvláště pak když jste se na zranění podíleli vy. To co může v danou chvíli vypadat jako zbytečný humbuk, vám může později ušetřit mnoho starostí (i právních).
Zánět vedlejších dutin (sinusitis)
Voda ve které pádlujete zpravidla není příliš čistá – je plná mikroorganismů čekajících na příhodné místo kde by se mohly množit. Nechejte vodu aby se vám dostala do nosu a máte zaděláno na parádní zánět. Lebka je plná dutin, jedna z nich je u těch šťastnějších z nás vyplněna mozkem, ale ty ostatní jsou prázdné. Tyto dutiny jsou propojeny s nosem a mimo jiné dodávají hlasu rezonanci. Zablokujte je nějakou infekcí a máte co? –sinusitis. Nejčastějším je zánět frontální dutiny. Příznaky jsou tlak pod čelem (takový ten pocit „není mi dobře“) a bolesti hlavy. Antibiotika, prášky proti bolestem a decongestanty jsou nejčastější léčbou. Nejjednodušší ochranou je svěrka na nos.
Zánět vnějšího ucha
Nechejte špinavou vodu plnou mikroorganismů natéct do ucha pak ho vytřete špinavým ručníkem a máte perfektní recept na zánět vnějšího ucha; svědivý, bolestivý s výtoky hnisu. Fuj! Prevence: používejte čistý ručník a bacha na to co si utřete dřív.
Exostóza
Exostózy jsou výběžky vyrůstající na kostech. Nás zajímají exostózy, které se tvoří v ušním kanálku je-li tento často vystaven studené vodě. Kůže vystýlající kanálek ucha je tenčí než jeden milimetr a snadno se podráždí. Na ochranu citlivého bubínku se začnou v kanálku tvořit kostěné výběžky – exostózy. Ty většinou nepůsobí žádné problémy dokud nejsou tak veliké,že téměř blokují celý ušní kanálek. V té době již ale způsobují poruchy sluchu a často též bolestivé záněty. Obyčejně se vyvíjí v obou uších stejně a jejich růst ovlivňují zejména teplota vody, častost a doba po kterou je ušní kanálek vystaven vodě. Neoprenová čepička a špunty do uší jsou nejlepší prevencí. Jedinou léčbou je ušař s vrtačkou.
Akutní hypochondrie
Tento článek nechce šířit paranoiu. Je velice pravděpodobné, že netrpíte žádným z uvedených problémů. Pokud však pociťujete jakékoli výše uvedené příznaky a tyto nepominou během týdne či dvou, doporučujeme návštěvu doktora. Pamatujte, jediná skutečně jistá cesta jak se vyhnout nemocím a zraněním z vody je nechodit na vodu.
autoři James Williams a AJ Stephenson jsou lékaři a mají před i za jmény dost písmen na to aby prokázali že promarnili většinu života tím, že se vyhýbali nemocím z vody tím, že na vodu nechodili.
převzato z Playboating magazine
upraveno