Nástup LED technologie ve svícení byl velice rychlý a masivní. Ovšem stejně jako u svítilen se žárovkami jsou i zde velké rozdíly mezi jednotlivými svítilnami. Největší výhodou LED technologie je její efektivita a tím pádem i dlouhá doba svitu. Právě díky této vlastnosti se stala během krátké doby tak populární. Nabízíme Vám zajímavé srovnání dvou podobných LED svítilen – Petzl Tikka a TSL Noxys.
Hodinky Casio Alt – 6100 jsou střízlivého designu digitálních hodinek s větším displejem. Mají tvrzené minerální sklo, ale bohužel ani to neodolá extrémnímu namáhaní jako škrábancům o pevnou žulu na horách. Osvědčilo se přelepit sklo průhlednou lepicí páskou, která se časem sice poničí, ale dá se vyměnit a chrání sklo pod ní. Jinak jsou to hodinky opravdu …
Rád by som po zhruba ročných praktických skúsenostech poukázal na vlastnosti outdoorových hodiniek Suunto Vector a sústredil se rozdiely a porovnaní s radou ProTrek od Casia. Obrovskou výhodou Vectoru oproti ProTrekom je v prvom rade malá libela vpravo hore na displeji. Aj keď si človek myslí, že má hodinky vo vodorovnej polohe, pravda to nie je. Odchýlka pri meraní azimutu môže bez nej dosahovať až 10÷12° …
Popíši zde praktické zkušenosti s hodinkami Casio PRT-30. Celkový dojem mám z těchto hodinek velice dobrý. Fungují tak jak mají, za rok a něco se závady nevyskytly. Měří dobře a ovládání je do čtyř tlačítek soustředěno velice šikovně. Vlastně jsou tu čtyři módy (datum a čas, teplota a výška a čas, tlak a teplota a čas, procházení pamětí) plus jeden nastavovací, kde se kalibruje …
Je to již delší dobu co jsem si pořídil trekkový počítač Suunto Vector. Od té doby mě provází každodenním životem a rád bych Vám zde předložil konkrétní zkušenosti, klady a zápory a popřípadě i rady, pakliže byste se rozhodli si tento malý zázrak moderní technologie pořídit. Pokusím se postupně popsat jednotlivé funkce a k nim přidat i praktickou zkušenost.
Kvalitní peří je zatím stále ten nejdokonalejší izolační materiál. Malá hmotnost při vysoké tepelně izolační schopnosti, malý transportní objem a dlouhá doba životnosti dělají z kvalitního peří zatím stále nenahraditelný materiál. Tyto skvělé vlastnosti lze vysvětlit strukturou peří skládajícího se s drobných …
Dnes odpoledne po dlouhém boji s rakovinou zemřel v rodinném domě v Colla Micheri v severní Itálii ve věku 87 let proslulý norský badatel, výzkumník a autor Thor Heyerdahl. Thor Heyerdahl se narodil roku 1914 v Larviku na jihu Norska. V obecnou povědomost vstoupil hlavně díky svým expedicím Kon-Tiki, Ra I, Ra II a Tigris a archeologickým výzkumům na Velikonočním ostrově, Maledivách a v Peru. Od roku 1949 je veřejnosti přístupné muzeum Kon-Tiki v Oslo, které se zaobírá jeho prací a vystavuje mnoho expedičních předmětů a nálezů. Thor Heyerdahl byl také dvakrát vyznamenán samotným norským králem Olafem V. (zdroj: The Norway Post, Aftenposten)
Komunikace je dnes již nedílnou součástí lidského bytí v moderní společnosti. Jednou z dalších možností pro cestovatele je spojení pomocí satelitních telefonů sítě Thuraya. Satelitní síť Thuraya pokrývá signálem 99 zemí střední a severní Afriky, Indického subkontinentu, blízkého a středního východu a také Evropy, mimo severských států …
17. – 21. dubna se v Bratislavském PKO na nábřeží Dunaje uskuteční třetí ročník mezinárodního festivalu horského filmu a dobrodružství Hory a město 2002, sestávajícího z promítání horských a dobrodružných filmů, přednášek s promítáním diapozitivů a atraktivních doprovodných akcí. Bloky filmů budou opět rozdělené na SKÁLU, VODU, VZDUCH, a ZEM.
Od 1. do 30. dubna 2002 se v Růžové čajovně (Růžová 8, Praha 1) koná výstava fotografií Filipa Melichara ze severní Indie. Otevřeno je denně od 11 do 21 hodin a vstup je zdarma. Výstava je koncipována jako prodejní. Fotografie pocházejí z autorovy pozemní cesty do Indie, zejména oblastí Punjab, Rajasthan, Uttar Pradesh, Himachal Pradesh, Západní Bengálsko, Sikkim …