Výrazná dominanta v západní části Krkonoš, dříve nazývaná Kokrháč.
Osamělá rulová skála cca 15 m vysoká na severovýchodním úbočí Mechovince.
Pokud patříte k fotografům, pro které je lokalita vzdálená více než 500 metrů od auta „nefotitelná“, tak už dál nečtěte. Tento článek pro Vás není. Jestliže jste fotograf, který fotí v rámci vycházek se psem a objektivy nosí po kapsách, tak ani Vás tento článek nenadchne. Pro ostatní outdoorové fotografy, kteří ví, že krajinářská fotografie se musí „vychodit“, a tak tráví s foto-batohem na zádech dlouhé hodiny, přináším několik zajímavých postřehů, které odlehčí jejich zádům a nepřitíží peněžence.
Dlouhého čtvrt roku kalendářní zimy je za námi. Pojďme se ohlédnout, co se v tomto období událo na osmitisícovkách.
V Českém středohoří asi 4 km západně od Lovosic se nachází přírodní unikát. Jindy nezajímavý kopeček Boreč se v zimě při teplotách klesajících pod -10 °C mění v kouřící „sopku“.
Pancíř (1214 m) je nejvyšší Šumavská hora s jedním z nejkrásnějších výhledů.
Cyrilku v Moravskoslezských Beskydech můžeme brát jako něco mezi „mini rozhlednou“ a vyhlídkou. V každém případě je odtud krásný výhled na okolní kopce a podhůří Beskyd, což znamená, že základní podmínku stavení splňuje.
Na severních svazích druhého nejvyššího vrcholu Moravskoslezských Beskyd, zhruba ve výšce 1125 metrů, se nachází nejen studánka Tajemná Řásnovka, ale také skromná lavička, ze které je nádherný výhled do okolí.
Během zemětřesení v září roku 2011 došlo vzájemným posunem litosferických desek k vyzdvižení nepálské hory Himalchumi o rovných 151 m! Tím se stala patnáctou osmitisícovkou. Radek Jaroš bude zřejmě prvním horolezcem na světě, který vyleze na všech 15 osmitisícovek.
Druhé největší ledovcové jezero na Šumavě.