Hemrovy skály, pojmenované podle někdejšího majitele blízkého statku, tvoří asi 100 m dlouhý skalní hřeben táhnoucí se od Butovické planiny až k silnici pod Novou vsí.
Mohutný skalní ostroh, který je z jihu a západu chráněn strmým srázem, na severu padá do mělčího údolí sevřené se sousedními Hemrovými skalami a na severozápadě přechází v Butovickou planinu, táhnoucí se až k Děvínu nad Vltavou, si lidé vybrali za své sídlo již v pravěku, o čemž svědčí významné archeologické nálezy.
Kniha „Kam až dolétne sokol“ inspirovaná deníkovými zápisky horolezce Zdeňka Hrubého bude křtěna 19. června, a to u příležitosti 1. ročníku Festivalu horolezeckých filmů v Českém ráji. Podpořit spoluautora Borise Hlaváčka však můžete už teď skrz projekt Hithit.
Rozptýlené samoty na horské louce se vzácnou květenou na východním úbočí Světlého vrchu, založené v 17. století. Patří k nejstarším lučním enklávám vzniklým při Slezské stezce, která spojovala Čechy se Slezskem.
Hotel leží v I. zóně KRNAP v sedle mezi Luční horou a Zadní Planinou, kudy v minulosti vedla Stará slezská cesta, spojující Čechy se Slezskem. O zajímavost, co se okolí týče, tedy nouze rozhodně není.
Železná vyhlídková věž, připomínající tvarem raketu, byla zpřístupněna v roce 2008, její celková výška je 21,2 m a na ochoz ve výšce 18 m vede 68 schodů. Rozhledna, která je volně přístupná, nabízí výhled do Podkrkonoší, na Černou a Janskou horu a při dobré viditelnosti i na Broumovsko a Orlické hory.
Cesta údolím Bílého Labe je pojmenovaná po vrchlabském děkanovi Václavu Weberovi, předsedovi Rakouského krkonošského spolku a vyznavače turistiky.
Vrcholová žulová skaliska (polsky jsou to České kameny) v Hraničním hřebenu s balvanovými a suťovými poli severně od Špindlerova Mlýna.
Vrcholová žulová skaliska (polsky Slezské kameny), jedna z nejtypičtějších krkonošských skalních hradeb, leží severně od Špindlerova Mlýna na hranicích s Polskem.
Jedno z nejdelších údolí v Krušných horách (je dlouhé 13 km) vytvořila říčka Chomutovka. Nadmořská výška údolí se pohybuje v rozmezí 380 – 850 m.