Když se řekne Polsko turistické, leckomu naskočí Mazurská jezera jako první. Není se co divit. Tato divukrásná jezerní oblast nabízí pestrou paletu možností, od kanoistiky, přes sledování ptactva až po kulturní a historické zajímavosti. Proto je jedničkou v našem seriálu POZNEJTE POLSKO, jehož první díl startuje právě nyní.
Protože se v Polsku v červenci konají Světové dny (křesťanské) mládeže v Krakówie (25. – 31. července), jichž se zúčastní také papež František a akce by se mohla stát bezpečnostním rizikem, rozhodl polský ministr vnitra, že od 4. července do 2. srpna budou dočasně obnoveny hraniční kontroly a tím pádem také omezen pohyb přes česko-polskou státní hranici.
Když jsme oslovili kamarády, lezce a horské vůdce, aby mi nám doporučili svou nejoblíbenější lezeckou oblast, svůj píseček, netušili jsme, jak nás někteří překvapí. Inspirujte se tipy lezců a objevte s námi zajímavé lezecké oblasti.
Děti jsou od útlého věku závislé na pohybu a žádné z nich nepatří přirozeně mezi jedince pohybu se štítící. Zda jim to vydrží déle, to záleží na vzorech, které vidí kolem sebe – rodiče, prarodiče a vrstevníky. V tomto článku se zaměříme na to, jak s nimi trávit čas na horách.
Léto je tu, chystáme si trekové boty a vyrážíme na hory. Někteří z nás pro letošek plánují nějaký delší trek nebo třeba exotiku mimo evropský kontinent. Co se týče zdraví na cestách, je příprava polovinou úspěchu, proto vám poradíme, jak se na možné zdravotní komplikace mimo civilizaci připravit, jak sbalit lékárničku nebo kde sehnat léky jinak dostupné jen na předpis.
Pete Bridgwood předvedl zajímavý lezecký výkon, když před pár dny stylem sólo vylezl 600 cest.
Chýnovská jeskyně představuje nejvýznamnější a nejrozsáhlejší krasový útvar jižních Čech. Díky střídání barevných amfibolitů a vápenců její stěny hrají všemi barvami. Jedná se o první zpřístupněnou jeskyni na území dnešní České republiky.
Jeskynní systém s podzemními jezery a pozoruhodnou geologií se nachází na severu Čech v malebné krajině Podkrkonoší, v těsné blízkosti obce Bozkov u Semil. V nevelké čočce vápnitých dolomitů vznikl systém krasových chodeb, síní a dómů o několika úrovních a délce přes 1 kilometr. Lidem zůstávaly dlouho ukryty. Do prvních prostor Staré jeskyně pronikli až roku 1947 při těžbě kamene v malém lomu.
Název projektu Walk for Help přesně vystihuje fenomén cestovatelů dnešní doby, kteří své dobrodružné výpravy nechtějí využít pouze k poznání a rekreaci, ale chtějí díky nim přitáhnout pozornost k tíživé situaci lidí, kteří pro většinu společnosti zůstávají neviditelní.
Už ani příroda se asi nemohla dívat na toho ohromného hada, který se plazil po úbočích Everestu (8848 m) a byl tvořen stovkami lidí. Loňské zemětřesení, které poznamenalo také nejvyšší z osmitisícovek, odstranilo největší překážku výstupu, vzhledem k normálce, pověstný „Hillaryho výšvih“.