Chytrý mobilní telefon, tzv. smartphone, ovlivňuje čím dál více lidských aktivit a outdoor není výjimkou. Když už tomu tak je, je dobré vědět, jak je v přírodě zranitelný a k čemu všemu nám může být užitečný.
Existují i přístroje přímo pro outdoor stavěné a současně jsou k dispozici programy (říká se také aplikace), které jsou určeny pro outdoorové aktivity.
Operační systém
Aby mohl chytrý telefon fungovat, běží v něm podobně jako v počítači operační systém. V současné době se prosadily dva. Systém Android firmy Google a iOS firmy Apple, který je provozován výhradně na chytrých telefonech Apple iPhone. Každý ze systémů nabízí uživatelům specifickou škálu programů, které si mohou do telefonu instalovat a využívat je. Dlužno dodat, že většina osvědčených a užitečných prográmků je k dispozici pro obě platformy a existuje značné množství kvalitních aplikací, které jsou zcela zdarma. Aplikace je možné stahovat přímo z mobilního telefonu prostřednictvím Google Play (Android), nebo iTunes (iOS).
Odolnost
Chytré telefony jsou už z podstaty věci poměrně citlivé přístroje, a to jak na zacházení, tak na podmínky, v nichž je provozujeme. Běžný chytrý mobil nebude dobře snášet vlhkost, natož déšť, nízké teploty, prach nebo pády. Do jisté míry ho můžete ochránit vhodným pouzdrem. U applovských mobilů iPhone ani jinou možnost mít nebudete. Apple v současnosti nevyrábí žádný odolný model určený přímo pro outdoorové použití. Na trhu však jsou univerzální vodotěsná průhledná pouzdra v různých velikostech, umožňující funkční dotykové ovládání i přes průhlednou plastovou vrstvu. Sáhnout můžete ale také přímo po telefonech určených pro outdoor, u kterých výrobce garantuje zvýšenou odolnost. Takovými modely, vybavenými operačním systémem Android, jsou například Samsung Xcover, Motorola Defy nebo Wilder, Sony Ericsson Xperia Active, Panasonic Eluga nebo CAT B10 Outdoor. Posledně jmenovaný je už opravdu plnohodnotně outdoorovým telefonem s velmi vysokou odolností. Nedávno byl ohlášen odolný model Samsung Galaxy Xcover 2, který má vydržet půl hodiny pod vodou a poskytovat na chytrý telefon ojedinělých 570 hodin na příjmu. Na zahraničním trhu je podobných velmi odolných modelů mnohem více.
Aplikace pro bezpečnost a zdraví
Rychlý je rozvoj aplikací využitelných při pohybu v přírodě. Co se týká bezpečnosti, bezesporu jednou z nejpřínosnějších outdoorových aplikací pro chytré telefony je aplikace Horská služba. Je dostupná jako pro Android, tak pro iOS (Apple). Její hlavní funkcí je rychlé a snadné přivolání pomoci z nejbližšího stanoviště Horské služby v případě nouze. Ke své činnosti nepotřebuje datové připojení, umí lokalizovat a odeslat přesnou polohu pomocí GPS (pokud jím váš telefon disponuje). Na jeden klik odešlete Horské službě nouzovou SMS zprávu s vaší přesnou polohou nebo se dá přímo volat na nejbližší stanici HS. Navíc nabízí další užitečná data – poskytuje aktuální informace o sněhových podmínkách, o lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě. Umí najít nejbližší stanici Horské služby spolu s telefonním číslem. Výborné jsou ale také informace o tom, jak poskytnout první pomoc! Celým procesem pomoci či resuscitace vás vede názorně zpracovaný průvodce, fungující na bázi jednoduchých otázek s možností odpovědi ano/ne. Je jasné, že pro přípravu na kritické situace může být takový pomocník přínosný i u těch, kteří první pomoc ovládají nebo absolvovali kurs první pomoci. Šok a nervozita udělají své, zvláště ocitne-li se člověk v takové situaci poprvé.
Ze zahraničních aplikací, pro ty, kteří ovládají angličtinu, můžeme pro iPhone pochválit a doporučit podobnou aplikaci poskytování první pomoci s názvem The American Heart Association Pocket First Aid & CPR, která nabízí i názornou videoinstruktáž.
Počasí
Znalost aktuální předpovědi počasí je při pobytu v přírodě, a zvláště na horách, velmi často rozhodující pro úspěch akce, nebo ji dokonce přímo podmiňuje. Pro chytré telefony existuje značné množství aplikací, které umožňují mít stále po ruce aktuální předpověď, včetně mapových a radarových dat. Omezením může být nutnost aktivních datových přenosů pro jejich stahování. Hodí se i aplikace informující o sněhových podmínkách a nebezpečí lavin. Pěkně zpracovaná je např. aplikace White Risk, informující o sněhových podmínkách a lavinovém nebezpečí ve švýcarském regionu.
Mapové aplikace, záznam trasy, geocaching
Jelikož je dnes už většina chytrých mobilních telefonů vybavena GPS modulem, nabízí se i jejich využití jako mapové navigace, případně pomůcky pro záznam trasy nebo oblíbený geocaching. Příznivou zprávou je, že existují tzv. off-line mapové aplikace. Tedy aplikace, ke kterým nepotřebujete aktivní datové přenosy (mapy se nestahují on-line přes internet). Mapové podklady cílové oblasti si před vlastním výletem nahrajete do aplikace a je vystaráno. Oblíbené off-line mapové aplikace jsou např. TrekBuddy nebo RMaps. Naopak příkladem on-line mapové aplikace spojené i se záznamem trasy pro OS Android je googlovská Moje trasy (My Tracks). Pravděpodobně nejoblíbenější aplikací pro geocaching je pro Android c:geo, pro iPhone pak aplikace s příznačným názvem Geocaching.
Ostatní aplikace
Z ostatních aplikací, které mají vztah k outdooru, ještě zcela jistě stojí za to připomenout nespočet programů pro rozpoznávání ptactva (zatím, pokud je mi známo, nikoliv podle zvuku) nebo stop zvěře. Někteří by mohli ocenit i různé příručky pro přežití nebo instruktážní návody na uzly. Pokud vám imponuje hvězdná obloha nebo chcete zapůsobit na něžné pohlaví, šikne se oblíbená aplikace Sky Map alias Hvězdná obloha, dostupná pro obě platformy. S její pomocí dokážete identifikovat jakoukoliv hvězdu nebo souhvězdí. Stačí namířit mobil tam, kam se díváte.
Výdrž mobilů a možnost nabíjení
Jak zvýšit výdrž mobilu? Největším žroutem energie jsou bezpochyby datové přenosy a aktivní GPS. Čili pokud nepotřebujete datové přenosy a obejdete se bez nich, prostě je vypněte (existují aplikace, které je spolehlivě zcela deaktivují), případně alespoň přepněte 3G přenosy na pomalejší, ale na energii méně náročné 2G (GPRS/EDGE). Chcete-li ještě více šetřit, snižte jas displeje, hlasitost vyzvánění a reproduktoru na minimum. V terénu je možné dobíjet například pomocí solárních nabíječek nebo různých „powerbanků“ – přednabitých zásobníků energie (tj. akumulátorů s příslušným konektorem). Zvažte ale také zakoupení jednoho nebo dvou dalších akumulátorů pro váš chytrý mobil. Nevyjde vás to draho, nic to neváží a výměna v terénu je otázkou maximálně minuty. Populární iPhone má bohužel zabudovaný a pro snadnou operativní výměnu nepřístupný akumulátor.
Bez chytrého mobilního telefonu se můžeme v outdooru bezpochyby obejít. Dokonce si myslím, že by toho měl být každý schopen. Když už ho s sebou na cesty vezmeme, je třeba si uvědomit, že je to stále více či méně citlivá a zranitelná technika, která může kdykoliv vypovědět službu a nelze se na ni slepě spoléhat. Stále je potřebné udržovat si zdravý úsudek a být pánem situace. Pokud toto vše splníte a budete smartphone využívat s rozumem, může vám přinést celou řadu zajímavých informací a být platným pomocníkem.
Článek vyšel v magazínu Svět outdooru 1/2013
Hezký článek. Problémem většiny smartphonů je ale výdrž baterie, která je většinou nedostatečná. Proto preferuji do hor a na túry klasický „starý“ mobil. Navíc vzhledem k ceně mi pak nevadí, když bych ho ztratil. Zas na druhou stranu ty různé aplikace, gps a spol. jsou rozodně užitečné.