Zapomeňte na puchýře, otlačené paty a vyvrtnuté kotníky. Kvalitní pánské boty se postarají o vaše pohodlí a bezpečí i ve vysokohorském terénu. Jak vybrat turistickou obuv, na kterou se můžete ve všech ohledech spolehnout?
Kůže jako sázka na jistotu
Při náročných výstupech v nerovném terénu potřebujete především stabilitu a oporu, kterou vám poskytnou pouze celokožené boty. Na rozdíl od textilní turistické obuvi se kožené pohorky vaší noze tvarově přizpůsobí a prošlapete v nich pěkných pár let a tisíce kilometrů, než je budete muset vyměnit za nové. Pokud nemáte zvlášť vysoké turistické ambice, dobrou volbou je i kombinace kůže a textilu, která je lehčí a prodyšnější. Počítejte ale s tím, že taková obuv nevydrží zdaleka tolik jako ta celokožená.
Funkční membrána odolá rozmarům počasí
Vyrazit do přírody zdolávat vrcholy hor a cestovat i několik dní pěšmo vyžaduje především dobrou přípravu. I při výběru pánských bot musíte počítat s každou eventualitou. Překvapí vás vichřice nebo se budete brodit potokem? Turistická obuv by vždy měla být vybavena funkční membránou, která účinně odvádí pot a zároveň nepropouští vodu, takže udržuje vaše nohy v suchu a teple.
Náročný terén si žádá kvalitní podrážku
Čím náročnější terén vás čeká, tím hrubší podrážku oceníte. S kvalitní podrážkou vám totiž nehrozí uklouznutí a nepřekvapí vás mokro v botách. Za pánské boty se silnou podrážkou vám také poděkují vaše chodidla. Konečně totiž neucítí každý kamínek a výmol, který se jim připlete do cesty. Některé boty mají podrážku uzpůsobenou k připevnění maček, které využijete při zdolávání zasněžených svahů.
Pánské boty na vysokohorskou turistiku můžete vybírat i z pohodlí svého domova. Stačí se na Heurece inspirovat hodnocením uživatelů a jejich oblíbenými produkty.
Než se vydáte na cestu…
Než vyrazíte s nově pořízenými botami do hor, nejprve je otestujte v domácích podmínkách. Ujistěte se, že vám bota poskytuje dostatek prostoru – tak akorát na to, že v ní bez problému skrčíte a natáhnete prsty, ale zároveň máte pevně ukotvenou patu. Boty si pevně zavažte a vyzkoušejte, jestli jsou tkaničky dostatečně dlouhé a nerozvazují se. Kvalitnější trekové boty vám kotník zafixují zpravidla ve třech úrovních – při chůzi po rovině oceníte volnější utažení, zatímco při prudkém sestupu kotník raději pořádně zpevněte.
Před samotným nákupem bot si ještě pročtěte recenze lidí, kteří si je pořídili před vámi a podělili se o své zkušenosti na Heurece.