Pohled na Cho Oyu z úpatí hory Gokyo, autor: Uwe Gille Základní údaje V tibetštině nese hora název Chomo Yu, což znamená Tyrkysová bohyně. Hora leží na hranicích mezi Nepálem a Čínou, pouhých 20 kilometrů od Mount Everestu. S výškou 8 201 metrů jí patří šestá příčka v žebříčku osmitisícovek a zároveň patří do skupiny tzv. „malých osmitisícovek“. Jedná se o vrcholy, které svoji výškou zasahují do míst, kde se v prvních pěti nejvyšších horách světa teprve budují poslední výškové tábory. Je označována jako nejlehčí z osmitisícovek. Důvodem je horský průsmyk Nangpa La ve výšce 5716 metrů, který slouží jako obchodní cesta mezi šerpy. Dalším důvodem pro označení „nejlehčí osmitisícovka“ je její mírná strmost hřebenů. Prakticky se jedná o „choďák“ se dvěma problematickými místy. O prvovýstup se postarala rakouská expedice 19. října 1954. Na vrchol se tehdy podívali Joseph Joechler, Herbert Tichy a šerpa Pasang Dawa Lama.
Zimní výstup
První zimní výstup neudělal nikdo jiný než dvojice Poláků: Maciej Berberka a Ryszard Gajewski. “Nikdo jiný“ píšu proto, že na osmi z deseti osmitisícových zimních prvovýstupů byli Poláci. Výstup byl proveden jižním pilířem 12 února 1985. Jedná se o jediný prvovýstup na osmitisícovku otevřený v zimním období.
Výstupové cesty
Na vrchol Cho Oyu vede celkem osm cest. Pět z těchto cest horolezci otevřeli prvovýstupem v alpském stylu.
Klasická cesta vede západním úbočím. 99 % všech výstupů je provedeno právě tudy.
V roce 1978 rakousko-německá dvojice otevřela cestu jihovýchodní stěnou v alpském stylu (bez povolení).
Další cesta je jižním pilířem z roku 1985 (zimní výstup).
V jihozápadní stěně existují tři cesty, které byly prostoupeny v letech 1986,1990 a 2006.
Jediná cesta severní stěnou byla uskutečněna slovinskou expedicí v roce 1988.
České výstupy
Jelikož se tato osmitisícovka považuje za nejlehčí ze všech čtrnácti, zaznamenala nejvyšší počet českých výstupů, co se osmitisícovek týče. Na vrchol vystoupily téměř čtyři desítky Čechů. Kvůli obsáhlosti českého zastoupení zmíním jen některé z nich.
Jako první na horu vylezla v roce 1984 Dina Štěrbová společně s Věrou Komárkovou, která je občankou Spojených států amerických. Dina Štěrbová tímto výstupem vytvořila nový český výškový rekord mezi ženami. Navíc se stala první ženou vůbec, která tuto horu vylezla. Další prvenství, které jí patří je, že byla první Češkou na osmitisícovce.
Rok poté uskutečnil zimní výstup alpským stylem Jaroslav Stejskal.
V roce 1990 se rozhodla horu zdolat i legenda českého horolezectví Josef Rakoncaj, rovněž alpským stylem.
V roce 2003 horu vylezl „sběratel osmitisícovek“ Radek Jaroš a český mistr světa v klasickém lyžování Martin Koukal.
Poslední česká expedice na vrcholu Cho Oyi byla ve složení Leopold Sulovský, Kamil Bortel, Josef Lukáš, Pavol Lupták, Radovan Marek a Tomáš Ecler-pokus o prvovýstup jihozápadní stěnou.
Zajímavosti
Alpský styl je styl horolezeckého výstupu. Postupuje se jen s nejnutnějším vybavením, bez budování postupných táborů, bez návratu do základního tábora a bez najatých nosičů.
Po Mount Everestu se jedná o druhou nejčastěji zdolávanou osmitisícovku. Počet výstupů se blíží třem tisícům.
V roce 1959 se o výstup na Čo Oyu pokusila první ženská expedice na osmitisícovku. Skončila tragicky smrtí dvou horolezkyň.
Dosud je zaznamenáno 39 úmrtí.
Prvovýstup byl uskutečněn až v říjnu, žádný jiný prvovýstup na osmitisícovku nebyl uskutečněn později než v červenci.
Nejlehčí neznamená lehká
Hora je označována za nejsnáze dosažitelnou osmitisícovku, ale veřejnost si myslí, že když se řekne nejlehčí, automaticky to znamená lehkou procházku. V této nadmořské výšce není jednoduché si ani zajít na záchod, natož útočit na vrchol šesté nejvyšší hory světa. Dalším důležitým faktorem je počasí, které se v těchto výškách mění v řádech minut. Pro mnoho lidí je obtížné se zorientovat, když začne v Beskydech sněžit. Jen bych chtěl vyjádřit respekt k lidem, kteří dosáhnou na vrchol této hory, byť je to „normálkou“.