O tom, že když vyrážíte na cesty, měli byste si sjednat cestovní pojištění, jistě víte. Kdo cestuje po tuzemsku, tomu se může také hodit, mnohem důležitější ale je při cestách do zahraničí. No a když se vydáváte na některý z nejvyšších vrcholů světa, pak už by mělo být naprosto samozřejmostí. Proč?
Když se řekne cestovní pojištění
Ať už je vaším cílem destinace jen těsně za našimi hranicemi, nebo někde mnohem dál, cestovní pojištění je parťákem pro každou cestu. Řada z nás jeho důležitost podceňuje a na cesty vyráží jen s evropským průkazem pojištění nebo s celoročním pojištěním k platební kartě. Ani jedno není zárukou, že nebudete muset nic doplácet, nebo že se dočkáte té nejlepší péče. Průkaz pojištěnce sice zajistí ošetření, ale jen ve státním zařízení, a ani tady péče nemusí být bezplatná. No a pojištění ke kartě má většinou tak nízké pojistné limity, že škodu nepokryjí.
Na co všechno se vztahuje?
Na cestovním pojištění se nevyplatí šetřit, kdo chce být dobře chráněný, ten by si měl nastavit komplexní pojištění, které v sobě zahrnuje:
- Pojištění léčebných výloh v zahraničí, a to s ohledem na cílovou destinaci a roční období. Na letní cesty po Evropě je vhodný limit 3 miliony korun a výše, na zimní dovolenou nebo cesty za exotikou je zapotřebí alespoň limit ve výši 5 milionů korun.
- Odpovídající asistenční služby, které vám budou k dispozici 24/7, a to v českém jazyce. Základní varianta někdy bývá automaticky součástí pojistky, nevztahuje se ale většinou na všechny situace, které potřebujete. Důkladně si podmínky prostudujte a raději si sjednejte rozšířenou variantu asistenčních služeb.
- Pojištění mnoha sportů bez navýšení ceny
- Uhrazení nákladů na zdravotní repatriaci, případně repatriaci ostatků.
- Hrazenou péči ve veřejných a privátních zdravotnických zařízeních
- Možnost sjednat si další připojištění, například úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění proti ztrátě zavazadel nebo pojištění storna pro případ, že svoji výpravu budete muset z vážných důvodů na poslední chvíli zrušit.
Víte, že když se chystáte na vysokohorskou turistiku, budete nejspíš potřebovat i připojištění rizikových sportů? Při běžných výšlapech to není třeba, horská turistika patří mezi běžné sporty, pokud se ale chcete vydat do vyšší nadmořské výšky (3 000 metrů nad mořem a více), pak už potřebujete připojištění rizikových sportů. Jde totiž o náročné výšlapy, u kterých se opravdu může stát, že nějakou tu pomoc budete potřebovat. Cestovní pojištění si sjednáte třeba zde.
Praktická ukázka
Sjednání cestovního pojištění vám zabere jen pár minut, stát vás bude pár stokorun, podle toho, u jaké pojišťovny si ho sjednáte, jak si nastavíte pojistné limity a rizika, proti kterým vás chrání. Někdo by řekl, že těch pár stokorun je lepší ušetřit, když ale dojde na pojistnou událost, rychle změní názor.
Třeba takový transport vrtulníkem a hospitalizace mohou stát klidně i 8500 USD, což už pořádně zasáhne váš rozpočet. Ruku na srdce, kdo takové peníze má jen tak k dispozici? Když si ale sjednáte odpovídající cestovní pojištění, náklady uhradí pojišťovna a vy můžete být v klidu. Nikdy nevíte, co zrovna vás potká, nic se nedá dopředu naplánovat. A že takový výšlap může naše tělo pořádně potrápit, ať už jste se snažili připravovat, jak jste jen mohli, nebo ne.