Situace, která může cestovatele doslova prohnat a které se vždy snažíme vyhnout. Cestovatelský průjem nebo jiné střevní obtíže jsou často spojené s nepříjemnou bolestí břicha. Jak těmto situacím zabránit a co dělat, když už nastanou?
Odborná doporučení a prevence střevních obtíží
- V civilizaci pít pouze balenou vodu. Zejména v oblastech známých častými zažívacími obtížemi a v místech se sníženou hygienou.
- Vyhýbat se jídlu z pochybných zdrojů – nedovařený street food, jídlo nejasného stáří apod.
- Vyhýbat se nápojům s ledem, nebalené zmrzlině.
- Voda na umytí čerstvého ovoce a zeleniny by měla být z důvěryhodného zdroje.
- Mimo civilizaci vodu čistit a filtrovat.
- Vybírat si zdroj vody – raději udělat pár kroků navíc a nabrat vodu nad pastvinou než pod ní. U potoků se projít pár metrů nad místo, kde nabíráte o podívat se, s čím přichází voda do kontaktu.
- Zuby si čistit přečištěnou / důvěryhodnou vodou.
- Pozor na koupání v jezerech a řekách v exotických zemích.
- Dodržovat základní hygienické návyky.
Čištění a filtrace vody
Různé metody nás zbavují různých nečistot. Co všechno se ve ale vodě může nacházet?
- Mechanické nečistoty
- Bakterie – nejčastější původce střevních potíží, horeček, zvracení a infekčních onemocnění. Do vody se dostávají z výkalů zvířat a lidí.
- Viry – stejně jako bakterie jsou častým původcem zažívacích obtíží, jejich zdrojem jsou také výkaly lidské a zvířecí.
- Paraziti – dokáží přežít i čištění vody chlorem, pokud není provedeno správně.
- Mikroplasty, těžké kovy, chemikálie – obvykle vám nezpůsobí potíže, pokud se napijete kontaminované vody jednou, něco jiného je, pokud kontaminovanou vodu využíváte dlouhodobě. Zdrojem je zemědělská a průmyslová činnost člověka. Vyšší koncentrace může být ve vodě po silných deštích.
Způsoby čištění a filtrace vody
Převaření | je skvělý způsob, jak se zbavit bakterií, virů a parazitů. Nicméně i takové převaření musí být provedeno správně (po dostatečně dlouhou dobu). V nižších nadmořských výškách min. 10 minut. S vyšší nadmořskou výškou ale klesá bod varu vody. Cestujete-li do vyšších nadmořských výšek, prodlužte dobu vaření až na 20 minut. Takto dlouhé vaření je náročné z hlediska paliva, které musí někdo do hor donést (a prázdné obaly zase odnést).
Tablety a chemické čištění vody | tento způsob je finančně poměrně náročný, zejména pokud jej chcete využívat dlouhodobě. Je vhodný jako záložní systém čištění vody. Čištění vody tabletami je poměrně časově náročné (několik hodin) a přečištěná voda může mít podivnou pachuť. Nejčastěji se využívají tablety chloru, stříbra a jodu.
Filtry na vodu | odstraňují jak mechanické, tak živé a neživé škodlivé látky. Existuje celá řada výrobců filtrů, kde se kombinují chemické filtry (zabijí mikroorganismy) a mechanické filtry (odstraní mikroorganismy a další nečistoty). Výhodou těchto filtrů je rychlé použití, velký objem přefiltrované vody v krátkém čase. Některé vyžadují pumpování, jiné tlak podobný french pressu, jiné využijí gravitaci. O filtry je nutné pečovat, filtry vyměňovat a nepoškodit filtrační membránu. Speciální kategorií jsou UV filtry. UV filtry použijeme na opticky „čistou“ vodu, tedy vodu bez zakalení a mechanických nečistot.
Co dělat, když už to na vás přijde?
Typickými projevy otravy jídlem / cestovatelského průjmu jsou nevolnost, bolest břicha, vodnatý průjem, zvracení. U těchto obtíží se neobjevuje horečka. Takové střevní obtíže obvykle do dvou dnů odezní. Lékem první volby je živočišné uhlí nebo Smecta. Při podezření na otravu jídlem nebo zažívací obtíže způsobené zkaženým/nevhodným jídlem se nebojte dávky 10-12 tablet u dospělého. Dávku opakujte 3-4x denně. Základem léčby je dostatečná hydratace, nemocný ztrácí velké množství vody kvůli průjmu a zvracení. Myslete tedy na vhodný pitný režim. Při dlouhodobějším průjmu a zvracení zvažte rehydratační nápoje. Při střevních potížích je vhodné upravit jídelníček. Podávejte suchou rýži, pečivo, brambory, postupně přidávejte banán, jablka.
Střevní desinfekce
Pokud nevolnosti neustupují, podejte střevní desinfekci – z volně prodejných např. Endiaron, Enterol. V případě, že cestujete do exotických zemí, požádejte svého praktického lékaře o silnější střevní desinfekci, které jsou již na předpis. Střevní desinfekci byste měli užívat jen cca 3–4 dny. Pokud příznaky neustupují, vyhledejte lékaře.
Z přípravků, které se používají v souvislosti se střevními obtížemi, zřejmě znáte ještě Imodium. Imodium neřeší příčinu obtíží, hlavním úkolem je zastavení pohybu střev, postižený tedy nepotřebuje běhat na záchod. Tento přípravek využijeme při sestupu z hor, přesunu autem nebo letadlem. Imodium by nikdy nemělo být primárním lékem.
Lékaře vyhledejte vždy, když:
- potíže doprovází horečka.
- se nedaří horečku srážet.
- se ve stolici/ zvratcích objevuje krev.
- je pacient je dehydratovaný.
- po několika dnech nedojde ke zlepšení.
- má pacient na dotek tvrdé břicho.
- se objevily další příznaky – obtížné dýchání, zmatenost, bolest břicha.