Cesta, kterou musíte přelézt do 120 vteřin? Action Directe!

Cesta, kterou musíte přelézt do 120 vteřin? Action Directe!

Šest klasických přelezů v podání mladých talentovaných lezců. To ve zkratce obnáší projekt „Reclimbing the Classics“. Další v pořadí je „Action Directe“ o obtížnosti 9a. Kdo stojí za vytvořením této cesty? Nebo vás spíše zajímá, kdo přelez nedávno zopakoval?

Název cesty vyplývá z toho, že se jedná o absolutní nápor na prsty a vlastně veškeré svalové skupiny. To je důvodem, proč při pokoušení „Action Directe“ nesmíte váhat ani vteřinu, protože i ta by vám mohla v dalším kroku chybět. Cestu vytvořil Němec Wolfgang Güllich (1960 – 1992) a za jejím nedávným opakováním, svým druhým, stojí Jan Hojer.

O jednom z šesti klasických přelezů, „Hyeane“ (8b+) v podání Jakoba Schuberta jste si mohli přečíst již dříve na pohora.cz

Wolfgang Güllich cestu tak trochu převzal

„Action Directe“ se nachází v německé Frankenjuře a jedná se o první cestu na světě, která byla klasifikována stupněm 9a (11 podle UIAA). Cesta byla původně projektem Milana Sykory, lezce, jehož rodiče (také lezci) za normalizace emigrovali do Francie. Nikdy se mu však nepodařilo ji dokončit a později se o ni pokusil jeho kamarád –  Wolfgang Güllich, který jí věnoval jedenáct lezeckých dnů rozložených do 10 týdnů v průběhu léta 1991. Čtrnáctého září se dílo konečně povedlo.

Dvanáct metrů dlouhá cesta se nachází na skalní věži Waldkopf a plazí se po 45 stupňovém převisu. Dlouhé roky se pyšnila nejobtížnější cestou na světě. Druhého přelezu se dočkala až v roce 1995, který se povedl Alexanderu Adlerovi. Toho se bohužel Wolfgang Güllich nedočkal, protože zahynul po autonehodě 31. srpna 1992. Lezecká scéna tak přišla o jedno ze svých nejvýraznějších jmen a kdo ví, kde by dnešní lezení bylo bez Wolfganga Güllicha, muže, který razil unikátní styl lezení, posouval škálu obtížnosti (celkem 4x) a jako první začal uplatňovat metody cíleného tréninku.

Zmiňovaný rok 1992 byl smutný pro lezeckou komunitu, ale ve stejné době, ve které jednoho lezce světového formátu ztratila, se jiný narodil – Jan Hojer.  Tomu se povedlo „Action Directe“ přelézt už v roce 2010, tedy ve svých osmnácti letech po devíti dnech snažení. Stal se tak teprve dvanáctým lezcem, kterému se to povedlo.

Mammut
je švýcarská firma, která se specializuje na horolezecké a trekařské vybavení. Velké zkušenosti s outdoorem dokazuje skutečnost, že v roce 2012 slavili 150 let od svého založení. Jejich výrobky najdete na prodejnách HUDY nebo e-shopu.

Letos na jaře se do cesty vrátil, aby přelez podrobně zdokumentoval za pomoci fotografa Gerda Heidorna, tedy muže, který ve stejné cestě fotil Wolfganga Güllicha.

Jak bys popsal cestu „Action Directe“?

Jan Hojer: Je to typická cesta pro Frankenjuru. Tedy velmi porézní, zahrnující spoustu boulderů a relativně krátká. Zahrnuje spoustu kroků, ve kterých jdete do dírek jedním nebo dvěma prsty.

Cestu jsi vylezl před čtyřmi lety. Co pro tebe přelez znamenal?

Bylo to pro mě splnění snu. Ve třinácti jsem pod ní stál a prohlížel si ji, když jsem se snažil o cestu „Slimline“ (8a+). Ve Frankenjuře jsem strávil téměř všechny mé letní prázdniny a „Action Directe“ byla vždy nejtěžší cestou v oblasti.

Jak bys vysvětlil, že za 23 let existence „Action Directe“ byla přelezena pouze šestnáctkrát?

Myslím, že je to specifickým stylem, který je potřeba k tomuto přelezu a velmi těžkým prvním krokem, v němž musíte provést velmi dynamický pohyb do kapsy pro jeden prst.

Co podle tebe může za to, že před dvaceti lety byla Frankenjura jedna z top oblastí pro nejlepší lezce a dnes více lezců preferuje španělské oblasti?

Může to být způsobeno místním nestabilním počasím a tvrdou škálou (smích).

Jaký význam pro tebe měl život Wolfganga Güllicha?

Wolfganga znám bohužel pouze z vyprávění. Každopádně se jedná o člověka, který byl, je a bude obrovskou inspirací pro mnoho lezců včetně mě. Jeho smrt byla obrovskou ztrátou pro lezecký svět.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: