Česká expedice míří na nejvyšší dosud nezlezený vrchol světa – sedmitisícovku Muchu Chhish

Česká expedice míří na nejvyšší dosud nezlezený vrchol světa – sedmitisícovku Muchu Chhish

Česká horolezecká výprava ve složení Pavel Kořínek, Jiří Janák a Pavel Bém se vypravila do severního Pákistánu s cílem podniknout prvovýstup na nejvyšší dosud nezdolaný (srpen 2020) vrchol světa Muchu Chhish (7453 m) v Karákóramu. Plánovaný výstup alpským stylem představuje v současném světě himálajského lezení unikátní výzvu, kterou se zatajeným dechem sleduje celý horolezecký svět.

Muchu Chhish (čteme jako Muču Kiš či dokonce Muču Čiš) ležící v západní části hřebene Batura Muztagh (nejvyšší vrchol Batura I, 7795 m) je považován za nejvyšší dosud nezlezenou horu na světě, na kterou lze legálně vystoupit. O 50 metrů vyšší Gankham Puensam v Bhútánu je z náboženských důvodů horolezcům zapovězený.

„Prvovýstupy jsou dnes obecně v Himálaji či Karakoramu velmi ojedinělé a najít něco, kde se nezabijete a máte relativně šanci na úspěch, je čím dál složitější. Titul nejvyšší doposud nevylezené hory světa je svým způsobem lákavý. Tak se zrodil nápad jet na Muchu Chhish, horu, kterou doposud skoro nikdo neznal,“ přibližuje ideu výpravy Pavel Burda, původně člen expedice, kterého problémy spojené s pandemií a zdravotní lapálie připravily o možnost letos na expedici odcestovat, a proto převzal roli komunikační spojky s expedičním týmem.

Pionýrská výprava

Expedice má v plánu vystoupit na vrchol alpským stylem z odlehlého a těžce dostupného konce údolí Muchuhar jižní stěnou masivu Batura Muztagh. Právě odlehlost, obtížná logistika a nedostatek informací činí z této karákóramské sedmitisícovky opravdový oříšek. Poslední neúspěšný pokus o vylezení hory proběhl před šesti lety, kdy se trojici Angličanů podařilo dosáhnout výšky 6000 m. I proto se loni vydala do oblasti průzkumná výprava s cílem zmapovat terén a vybrat vhodný výstupový směr.

obzory_logo

Osobně se s členy expedice můžeš potkat na Festivalu Obzory 7. a 8. 11. v Praze. Už tradičně na festival zavítají české špičky horolezectví, cestovatelé a dobrodruzi z celé republiky. Těšit se můžeš na nadupaný program s horskou tematikou, horoškolu s horskými vůdci a mnoho dalšího.

„Největší nebezpečí je zcela určitě neznalost terénu. Informací o Muchu Chhish je poskrovnu i proto, že pokusů o zlezení moc nebylo. Navíc v takových horách stačí jedna zima, někdy i jen pár dní a struktura prostupné výstupové trasy vede úplně jinudy než si předtím myslíte, že půjdete. Mnohdy ta cesta zmizí úplně a jiná není k dispozici. Takže vás stejně čeká každý den krok do neznáma. A pak Karakoram je velká meteorologická hříčka, a navíc jste pekelně daleko od jakékoliv možnosti, že vás půjde někdo zachraňovat. Tohle všechno si musíte v hlavě srovnat nejlépe už doma, jinak máte nakročeno do průšvihu už jen tou vlastní nejistotou. Není to akce pro každého,“ popisuje Pavel Burda největší objektivní rizika expedice.

Plánovaný výstupový směr. Expedice Muchu Chhish 2020
Plánovaný výstupový směr. Expedice Muchu Chhish 2020

Koronavirus zpozdil odlet

Odlet expedice výrazně poznamenala také krize kolem koronaviru. Dlouho nebylo jasné, zda vůbec budou moct vyrazit a z původního desetičlenného týmu zbylo jen tříčlenné jádro, které skutečně v polovině srpna odletělo do Islámábádu.

Zda bude menší počet účastníků pro expedici handikepem nebo výhodou, se podle Pavla Burdy teprve ukáže: „Výhoda malého týmu je zejména flexibilita a rychlost. Ale někdy je třeba větší tým pro dřinu jakou je fixování kritických úseků a prošlapávání hlubokého sněhu. Také se ve více lidech lépe organizuje záchrana. Zase více lidí znamená, že je větší šance, že se někomu něco stane.“

Všichni účastníci expedice mají předchozí zkušenosti z vysokých hor. Pavel Kořínek, vedoucí expedice, vystoupil mimo jiné na Pik Korženěvské (7105 m), Pik Lenina (7134 m), Miňa Konka (7556 m), Chan Tengri (6995 m) či Nanga Parbat (8125 m). Také horolezec a politik Pavel Bém má na kontě několik výstupů na nejvyšší hory světa – např. na osmitisícovky K2, Mt. Everest, Manaslu či Nanga Parbat. Třetím členem, a tak trochu benjaminem expedice je Jiří Janák, rodák z Šumavy, kterého loni v pokusu o Nanga Parbat zastavilo zranění.

Aklimatizační výšlap, orlí hnízdo pod Lady Finger, expedice Muchu Chhish 2020
Aklimatizační výšlap, orlí hnízdo pod Lady Finger, expedice Muchu Chhish 2020

Pokus o vrchol

Aktuálně se horolezci pokouší dostat na hřeben obtížným mixovým lezením a postavit třetí výškový tábor (C3), odkud by se mohli pokusit o útok na vrchol. Vše samozřejmě záleží na počasí a podmínkách. Aktuální informace můžete sledovat na Facebookovém profilu expedice Muchu Chhish 2020.

Hlavním partnerem expedice je AKU, přední italský výrobce bot na malé i velké hory. Přímý dovozce: www.Alpitrek.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: