Nejmladším evropským státem je Černá Hora, která láká čím dál více turistů. Země je pro mnohé neprobádaným tajemstvím, a tak lidé dovolenou volí jak odpočinkovou u moře, tak i poznávací. Co vše je ale dobré o nepoznané Černé Hoře vědět, než překročíte její hranice?
Černá Hora se nachází na jihovýchodě Evropy na Balkánském poloostrově, břehy země omývá Jaderské moře a svou rozlohou se řadí spíš k menším státům.
Země se nachází ve stejném časovém pásmu, a tak se nemusíte obávat žádného posunu času. Pokud se ale vydáte na dovolenou do Černého Hory automobilem, nejspíš se po příjezdu do cíle únavě stejně nevyhnete. Z Prahy budete muset absolvovat cestu dlouhou 1 400 kilometrů, což odpovídá zhruba 15 hodinám jízdy. Nejste-li vášniví řidiči, pak pro vás bude vhodný zájezd autobusem nebo letadlem.
Kdy a kam vyrazit na dovolenou do Černé Hory?
Co se počasí týká, má Černá Hora blízko České republice. V létě v zemi panují teploty kolem 28 °C, avšak v zimě se pohybují kolem nuly, na horách poté dosahují i minusových teplot, což je dobrou zprávou pro všechny lyžaře. Země totiž není jen vhodnou dovolenkovou destinací o letních prázdninách, nabízí i možnost zimních zájezdů. Na jaře a na podzim si pak v zemi přijdou na své milovníci pěší turistiky a krásné přírody.
V Černé Hoře je nespočet krásných míst v podobě měst, historických centr, památek, národních parků a jezer. Nejen online průvodce nejčastěji doporučuje Národní park Durmitor, Skadarské jezero, hlavní město Podgorica nebo klášter Morača.
Jaká je místní měna a je nutné vízum pro vstup do země?
Černá Hora není členskou zemí Evropské unie, přesto místní měnou je euro a pro vstup do země postačí občanský průkaz. Cesta se tak obejde bez pasu i vyřizování složitých víz.
Co se nakupování týká, pak raději mějte u sebe vždy dostatek hotovosti, přeci jen v zemi ještě není tolik rozšířena platba kartou a bankomaty jsou obvykle k dispozici jen ve větších městech. Ceny jsou v zemi podobné těm u nás, proto není nutné vozit do Černé Hory velké zásoby. Potraviny jsou často nabízeny na tržnicích, kde nakoupíte mnohem kvalitnější a čerstvější zboží než v kamenných obchodech, a často i levnější.
Jak je na tom Černá Hora se zdravotní péčí?
Pro všechny dobrodruhy je jistě dobrou zprávou, že do země není povinné žádné očkování, doporučuje se však očkování proti Hepatitidě A i B, tetanu nebo klíšťové encefalitidě. Úroveň zdravotnické péče v Černé Hoře se liší dle jednotlivých zařízení, proto vždy raději navštěvujte ta, která vám jsou doporučena asistencí v rámci cestovního pojištění.
Většina místních v zemi nemluví anglicky, v případě potřeby zdravotní péče se tak vyplatí kontaktovat překladatele. Pro běžnou domluvu si ale vystačíte s češtinou, mluvte pomalu, zřetelně a gestikulujte, domluva je obdobná jako v Chorvatsku.