V souvislosti s Everestem čtete jen o tom, kdo na něj vylezl nebo na něm umřel. Všechny tyto informace mají souvislost s tím, že nám hory dávají a my si jen bereme. Jde to i naopak?
Právě na tuto otázku se snaží reagovat horolezecké uskupení Eco Everest, které vzniklo v roce 2008 a každoročně vyráží na Everest, aby jeho členové zkoumali nové, šetrnější metody horolezectví. Dalším cílem je odlehčit nejvyššímu vrcholu světa v boji s tunami odpadků a sbírání dat o změnách klimatu, které má dopad na tání ledovců a život místních obyvatel.
Jde jim také o to, aby výsledky jejich práce vstoupily do celosvětového podvědomí a lidé si tak uvědomili, že hory tu nejsou jen pro naše pobavení.
Rok 2012
Letos vše odstartovalo 20. 4, když expedice, čítající patnácti členný tým horolezců z osmi zemí a několik šerpů, dorazila do základního tábora. Mezi nimi byl i Čech Vít Morava a jeho bratr Jan Morava (kanadská národnost).
My se posuneme trochu v čase až do 19. 5., kdy 6 zahraničních horolezců a devět šerpů vystoupilo na vrchol. Bratrům Moravovým se to povedlo v jednu odpoledne v doprovodu šerpů Pasang Tharke a Pasang Rita.
A jak je to letos s odpadky?
V letošním roce se podařilo snést 747 kg odpadu. To znamená, že od roku 2008 bylo tímto uskupením z Everestu sneseno skoro patnáct tun odpadků. To je dle mého názoru skvělé a zároveň smutné číslo.
S využitím asian-trekking.com