Aktuální pohled na šumavské dění. „Strávil jsem na Šumavě víkend čochtánim a diskutovánim se všemi zúčastněnými stranami, protože se mi nelíbí, jak se celá věc zkresluje v médiích,“ s těmito slovy nám poslal fotoreportáž ze současné Šumavy jeden z našich čtenářů. „Nabízím proto pár fotek, dojmů a komentářů.“
„Strávil jsem na Šumavě víkend čochtánim a diskutovánim se všemi zúčastněnými stranami, protože se mi nelíbí, jak se celá věc zkresluje v médiích,“ s těmito slovy nám poslal fotoreportáž ze současné Šumavy jeden z našich čtenářů. „Nabízím proto pár fotek, dojmů a komentářů.“
Do první zóny národního parku se nesmí ani vkročit (foto 3). Natož tam loupat kůru ze stromů! Že se tam i kácí jsem si všiml o den později.
Přesvědčit se o tom může každý, kdo se vydá po asfaltce z Modravy proti proudu Modravského potoka. Není ani třeba opustit asfalt. Bez ohledu na to jestli je to legální, nebo ne, a jaký to má důvod, nás hlavně zklamalo, že nám správce parku očividně lhal. Ne, v prvních zónách se opravdu nekácí… (foto 4)
Jediným nezvratným argumentem jsou smrky sežrané lýkožroutem smrkovým. Opravdu jich tu je mnohem víc, než když jsem tu byl před dvěma lety (foto 6).
Že kácení neprobíhá bezhlavě, dokazuje jedna z největších vykácených ploch v lokalitě Ptačího potoka. Klády jsou oloupány a ponechány na místě, sem tam zůstane nějaký strom stát (foto 7). „Holina“, kde zůstanou stát pařezy vypadá jinak. Přesto mladým semenáčkům lépe vyhovuje částečný stín nepokácených souší. Kůra na kládách zase urychluje tlení…
Svůj názor výstižně vyjádřil neznámý autor stručně a jasně přímo na místě (foto 8). Není však na první pohled patrné, jestli autor považuje za nesmysl to, že by byl v NP Šumava ponechán volný průběh přírodním dějům, nebo jestli naopak považuje za nesmysl sukcesi, která docela dobře funguje už pěkných pár milionů let. Nezbývá, než si položit filosofickou otázku: co bylo dřív? Lýkožrout, nebo motorová pila? Odpověď zní: vejce.
Původně jsem chtěl nedat najevo svůj názor na věc, ale trochu se mi to vymklo z ruky. Nicméně jsme se snažili vyslechnout všechny zúčastněné strany (aktivisté, dřevorubci, policie, správa NP Šumava, místní obyvatelé a turisté) a udělat si vlastní, nezkreslený obrázek o situaci. Jsem o něco chytřejší, ale bohatší o pár otazníků navíc.
© Svět outdooru, čtenářský článek, srpen 2011, text i foto Martin „Komár“ Měkota, připravil Jan Šťovíček
Zde může být váš odkaz!Napište nám. |
Ono ponechat uměle vypěstovanej smrkovej les vlastní obnově asi nepůjde.
A to loupání kůry (ústupek aktivistům) taky není žádná láce, kubíkovej strom 2000 Kč (info z věrohodného zdroje).