Aspoň skrz počítačový model, který vytvořilo jedenáct bezpilotních letounů. Ty vypustily dva horolezecké týmy z různých výšek.
Matterhorn už snad není jen symbol Švýcarska, ale možná, že horolezectví jako takového. Vím, že mnoho z vás to asi bere jako kýč a za opravdový symbol považují Eiger, Petit Dru, Trango Towers nebo Cerro Torre. Pravdou je však to, že i člověk, který v životě nebyl na horách, ví o Matterhornu, že existuje a rovněž si je vědom toho, že na něj lezou ti „blázniví“ horolezci.
Možná už Matterhorn nebudeme obdivovat dlouho
Asi se to netýká nás, našich dětí ani dětí našich dětí , ale pětiletý výzkum, který vyhodnotil výsledky v roce 2012, dokazuje, že hora se doslova rozpadá díky změně klimatu. A nejsou to jen nějaké vědecké teorie. Vždyť i samotní horolezci říkají, že lézt v dnešní době na Matterhorn je mnohem nebezpečnější, než tomu bylo kdysi.
Severní stěna je údajně něco jako obrovský tobogán, kterým se valí kamení. Může za to především to, že led, který byl permanentně zamrzlý a držel po kupě nekompaktní kameny, dnes povoluje víc, než to mu bylo dříve. Opakovaný proces tání a následovného mrznutí je dalším faktorem. Podobný proces se dá samozřejmě očekávat i v jiných částech Alp.
Tvar bude zachován aspoň digitálně
A to díky dvěma horolezeckým týmům, které vypustily jedenáct bezpilotních letounů. Ty byly vybaveny GPS, kamerami a dalšími mapovacími systémy. První tým měl za úkol vystoupit až na vrchol, druhy působil spíše v „nižších“ polohách nad 3000 metrů.
Ty nalétaly dohromady téměř šest hodin, při kterých uletěly více než 260 kilometrů v okolí Matterhornu. Za tu dobu stihly vytvořit 2188 fotografií. Výsledek je následující (Vizualizace 3-D model začíná od 2:50)
S využitím climbing.com