Bez jídla vydrží cestovatel i několik týdnů. Bez vody ale jenom několik málo dní. Získávání pitné vody je na výpravách a expedicích pravidelnou, nutnou a někdy i fyzicky či časově náročnou činností. Jak si tedy zajistit pitnou vodu na cestách?
Rizika pití bez filtrace
Nejjednodušší způsob je samozřejmě získávat vodu, kterou je možné bez rizika přímo konzumovat. Zvláště v exotických destinacích ale bývá voda často kontaminovaná a může cestovatelům připravit nepříjemné chvilky. Velká část onemocnění na cestách má původ právě ve špatné vodě. Pití z vodovodního kohoutku ve většině exotických a rozvojových zemích je tedy přímo hazard a žádný zkušený cestovatel vám ho nedoporučí.
Nejčastějším onemocněním, způsobeným pitím závadné vody, jsou nepříjemné průjmy, které můžou být i infekční. Způsobují je patogenní organizmy, mezi něž patří bakterie, viry nebo prvoci. V tom horším případě si můžete z exotické dovolené přivézt i nemoci jako choleru, břišní tyfus, úplavici, salmonelózu, různé typy žloutenky a další.
Další nebezpečí pak navíc představují těžké kovy a chemikálie. Pozor dávejte také na zakalenou vodu – nerozpuštěné částice sice často nejsou zdravotně závadné, zanáší ale mechanické filtry, které pak vodu nedokážou spolehlivě dezinfikovat.
Jak získat pitnou vodu
Možnosti, jak vodu před pitím upravovat, jsou tři: převařováním, dezinfekcí a různými způsoby filtrace. Samostatnou kapitolou získávání vody v divočině je kondenzace, lisování dřevin, rostlin, apod., které pro tentokrát necháme příručkám o přežití.
Převařování
I když patří tato metoda k těm nejúčinnějším, kvůli časové a energetické náročnosti není příliš vhodná pro každodenní používání. Patogeny obsažené ve vodě mají různou odolnost, pro jejich zneškodnění je proto potřeba vodu nechat vařit dostatečně dlouhou dobu. Doporučuje se při teplotě varu 100 °C v nižších nadmořských výškách nechat vodu vařit minimálně 10 minut.
Se stoupající výškou je potřeba tento čas prodlužovat, protože bod varu v závislosti na nižším tlaku vzduchu klesá. Například v nadmořské 5000 m voda začíná vřít při 86,5 °C. Aby se spolehlivě zahubily všechny patogenní látky, vodu musíme vařit třeba i 20 minut.
Výhody: Jedná se o velmi levný a snadný způsob filtrace. Stačí vám ešus, oheň či vařič.
Nevýhody: Převařením se z vody neodstraní zákal ani chemické látky. S rozděláváním ohně můžou být problémy nebo platí jeho úplný zákaz.
Tablety a chemické prostředky
Tablety stále patří do výbavy speciálních jednotek, dobrodruhů nebo cestovatelů, kteří je s sebou nosí jako záložní řešení pro případ nouze. K nejvhodnějším látkám pro úpravu vody při cestování patří chlor, jod, stříbro nebo jejich kombinace.
Nejrozšířenější přípravky pro chemickou dezinfekci vody jsou McNett – AquaVentura, kapky pro úpravu pitné vody na bázi oxidu chloričitého (ClO2) Aquamira, tablety Katadyn Micropur Forte MF 1T pro dezinfekci čiré vody nebo Sanosil DDW.
Výhody: Relativně nízká pořizovací cena.
Nevýhody: Úprava vody tabletami nebo roztoky zpravidla zabere delší čas (i několik hodin). Chemickou úpravou se z vody neodstraní zákal, takže je nutné ji předem přefiltrovat, a některé tablety zanechávají ve vodě nepříjemnou pachuť. Při pravidelném používání může navíc litr získané pitné vody pomocí tablety vyjít dráž než jiné způsoby filtrace.
Filtrace
Voda v mechanické filtraci prochází zpravidla čistitelným keramickým (před)filtrem, dále vysoce účinným filtrem ze skelných vláken a u některých vyspělých filtrací i kolonou s aktivním uhlíkem zlepšujícím chuť vody. Některé filtry vyžadují pumpování a dosahují rychlosti filtrace až dva litry za minutu. U dalších typů je možné vygenerovat dostatečný podtlak potřebný k průchodu vody filtry pouze ústy nebo gravitací (gravitační filtry).
K odstranění běžných druhů bakterií z vody je nezbytný mikrofiltr s velikostí pórů menší než 0,3 mikronu. Mikrofiltry jsou schopny mechanicky odstranit bakterie a prvoky, zatímco chemické procesy mikroby zabíjejí, ale neodstraňují je z vody.
Nejrozšířenější typy na trhu jsou produkty LifeStraw, Katadyn Vario nebo Hiker Pro, Care Plus nebo Sawyer, které filtrují vodu snadno a rychle. Nepotřebují žádné napájení, baterie, či náhradní díly a během své životnosti přefiltrují minimálně 1000 litrů vody. Filtrace Sawyer SP 128 Mini Filter zvládne dokonce 378 000 litrů a její filtr lze připojit rovnou na klasickou PET láhev, vak na vodu nebo můžete pomocí brčka pít rovnou z louže. Mini zvládne přefiltrovat asi 1,6 litru za minutu. Filtraci LifeStraw můžete použít pro pití vody přímo z otevřeného vodního zdroje jako je například jezero, řeka nebo rybník. Filtrační vlákna o velikosti 0,2 mikronu (500x menší než průměr lidského vlasu) odstraní 99,9999% bakterií. Dostupný je jako expediční, velkokapacitní nebo osobní filtr.
Výhody: Okamžité použití a velký objem přefiltrované vody. Nezávislost na elektřině nebo mechanickém pohonu.
Nevýhody: Filtry je nutné čistit nebo měnit a nesmí zmrznout, když je uvnitř voda, protože by se tím porušila filtrační membrána.
UV Filtrace
Nejnovějším a stále populárnějším způsobem získávání pitné vody je UV filtrace SteriPEN. Tento způsob filtrace v boji s bakteriemi, viry a prvoky využívá ultrafialové (UV) paprsky. Výtečným společníkem na cesty může být Steripen Ultra, který je vybaven OLED displejem, Li-Ion baterií a dobíjením přes micro-USB kabel (je součástí balení) s životností lampy 8000 cyklů a hmotností pouhých 140 g (včetně baterií). Steripen nabízí i čističe, které nejsou závislé na elektrické energii, avšak musíte točit klikou, například model SteriPen Sidewinder.
SteriPEN je určený pro opticky čirou vodu bez zákalu, jelikož sediment zabraňuje průchodu UV záření. Pro tento účel dodává SteriPEN filtr hrubých nečistot. Pokud bychom ale plánovali po dobu pobytu v přírodě pít jen velmi znečištěnou vodu z kaluží, pak bychom volili raději keramický filtr.
Výhody: Kompaktní rozměry a snadné použití tento přístroj předurčuje pro expedice a treky do přírody, ale také na cesty za exotikou, a to i přesto, že využíváte hotelů nebo vodovodní sítě.
Nevýhody: Závislost na bateriích. Neodstraňuje hrubé nečistoty a kaly.
Na závěr
Tablety či kapky jsou ideální pro nárazové nebo občasné použití. Vhodný doplněk cestovatelských lékárniček.
UV lampy SteriPEN jsou vhodná filtrace pro pravidelné vodáky, účastníky expedic nebo cestovatele.
V případě zakalené vody jsou vhodné mechanické filtry.
Mějte na paměti!
- Nedávejte si nápoje s ledem, nejezte nebalenou zmrzlinu.
- Syrovou zeleninu a ovoce konzumujte omyté pouze nezávadnou vodou. Ideální jsou plody se slupkou, kterou vyhodíte.
- V exotických zemích pijte nejlépe průmyslově balenou vodu. Důkladně si zkontrolujte víčko.
- Doba globální: Nakupujte balenou vodu nejlépe v prověřených řetězcích.
- Voda, kterou pijí místní, vám nemusí udělat dobře.
- Pro intimní hygienu včetně čištění zubů používejte nezávadnou vodou.
- Ani koupání v řekách a jezerech nemusí zůstat bez následků. Na našich přehradách máme sinice, v exotických destinacích do vás mohou vlézt tělesnými otvory či kůží i dravější zvířátka.
Mám 2 Steripeny a Sawyer mini. Steripen na 4xAA nikdy nefungoval (baterky skončily po 1 ozáření), na ty drahé malé baterky jede. Jednoznačně ale vítězí Sawyer. Je dobré s sebou mít navíc PETku s uřezaným koncem, aby v ní nevznikal podtlak a nechat vodu v místě táboření přes filtr překapávat do ešusu. Jinak je potřeba vyvíjet tlak a i to trvá u mini dlouho. Dávat špinavou vodu do vaku mi přijde škoda. Pro skupinu a nedočkavce bych doporučoval pár gramů navíc a koupit větší model.
Lituji, že jsem něco podobného neměl před dvaceti lety, ušetřilo by to spoustu kilogramkilometrů tahání vody. Když člověk ví, že mu stačí kaluž, je úplně v pohodě.