Turisty hojně navštěvovaná obec Engelberg nabízí nespočet možností vyžití ve svém okolí. Jedním z nich může být výjezd novou supermoderní lanovkou „Rotair“, která poskytuje panoramatický výhled cestou na vrchol Kleintitlis lehce přesahujícího hranici 3000m.n. m.
Pro ty z Vás, kteří se chystají při kochání nádherou okolní krajiny i trochu zapotit, je tu možnost nechat se vyvézt lanovkou na svah protější a otestovat svou kondici na jedné ze tří dostupných ferat. Výchozím bodem pro vaše další kroky bude cílová stanice lanovky „Brunnihütte“.
Prohlédněte si další fotografie k článku…
Odtud již zbývá k nástupu na nepřehlédnutelnou skalní stěnu, která se tyčí po vaši pravici, jen pár stovek metrů. Pro lepší orientaci je cesta k začátku feraty značena modrou barvou.
KS Brunnistöckli Zittergrat po vás nebude vyžadovat skvělou kondici ani techniku. Cesta na vrchol zabere slabou hodinku pozvolným tempem. Již od prvních metrů stoupáte přímo vzhůru s pomocí nainstalovaných kramlí, pinů a chytů, kterými tu stavitelé opravdu nešetřili. V některých částech se může jevit zbytečně velké množství použitého železa spíše překážkou než pomocí.
První „zrádné“ místo na vás čeká v podobě krátkého traverzu po hladké stěně, kde vám nejspíše nezbude jiná možnost než využít jistící lano a přeručkovat po něm jako opice. V další pasáži prověří sílu paží menší převis a krátce po něm již pochodujete po visutém mostě, vylezete po žebříku a pomalu se blížíte k pohodovému závěru.
Vhodná i pro „zelenáče“
Obtížnost této cesty je uváděna jako C/D a to především díky několika úsekům v první části. Z mého pohledu se jedná o feratu vhodnou i pro začínající feratisty. Za opravdu náročný se dá považovat přetlak lidí na skále ve dnech volna a v sezoně. Pokud by přeci jenom někdo cítil, že bude nad jeho síly, tak může zvolit snazší cestu s obtížností B, jenž vede na stejný vrchol. Oba výstupy se pak potkají přibližně ve 2/3 své délky u visutého mostu.
A naopak, pokud by někdo nahoře ještě neměl dost, může pokračovat na zajištěnou cestu na vrchol „Rigidalstock“ a strávit tak dalších 5 hodin mezi kopci a horami. Ať již zvolíte kteroukoli variantu, tak nevynechejte příležitost nechat po návratu odpočinout nohám v malém křišťálovém jezírku. Stačí vyzout pohorky a obejít jezírko masážní cestičkou pro bosonohé, zakončenou teplou lázní v kádi. Zpět do města Vás sveze lanovka, zapůjčená koloběžka nebo „poletíte“ na laně v trase lanovky.
Grand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO. Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor. Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com. |
Honza Bartoněk: Pracovní povinnosti ho zavály před několika lety do Švýcarska, kde svůj volný čas spravedlivě dělí mezi MTB, lezení po feratách, a výšlapy do okolních kopců. Pokud ovšem počasí nezavelí jinak a průzračná voda místních jezer ho nezláká k lenošení na dece nebo sněhové vločky nepřinutí nazout lyže.