V našich horách se s potřebou znát dovednost brodění asi nesetkáte. Teda pokud jste se neztratili nebo se s kamarády navzájem nehecujete. Ale pokud vyrazíte za naše hranice a třeba na jiný kontinent, tak věřte, že „turistické cestičky“ tam nejsou tak umetené jako u nás.
S brody řek, které vás zaskočí, se podle mne nejčastěji setkáte při trecích, v jejichž blízkosti se nachází ledovec. Ten totiž způsobí, že se neškodný potůček promění ve vodní peklo. Tento rozdíl je nejmarkantnější ráno (slabý tok) a v podvečer (silný tok). Tato proměna je způsobena sluníčkem, které z ledovce v průběhu dne ukrajuje. Přes noc se situace zase uklidní. Příčin, kdy se dostanete k brodu, existuje samozřejmě víc, ale nejčastěji jsem se setkal s tímto případem.
Kde řeku přejít?
– Proud řeky bude mít menší sílu před rozdvojením než za ním.
– Stejně tak sklon řeky a šířka koryta sehrají svoji roli vzhledem k síle proudu.
– Zákruty také nejsou ideálním místem, protože dno je v nich vymleté.
– K brodu vyhledávejte místa, kde z řeky ční ostrůvky nebo velké balvany (místo k odpočinku).
– Také je potřeba brát v potaz trvající déšť, který řece dodává neustále na síle.
Co k brodu použít a jak se na něj připravit?
Nejjednodušší pomůcka pro brod je zhruba dvou metrový rovný klacek, který vám bude sloužit jako opora. Použít se dají i trekové hůlky (pokud možno odstranit kotoučky a svázat k sobě, aby se snížila jejich pružnost).
Batoh si nechte na zádech „na volno“. Jinak řečeno bederní i hrudní popruh mějte rozepnutý. Ramenní popruhy by neměly být příliš stáhnuté. To vše z toho důvodu, abyste se ho mohli kdykoliv zbavit (batoh může v určitých chvílích vytvářet odpor a řeka vás jednodušeji „srazí“). Co se týče obuvi, tak je vždy lepší ji mít na nohou, kvůli vyšší stabilitě a prevenci před zraněním o dno či předměty, které na něm leží. Kalhoty můžete bez ostychu také sundat, stejně budou mokré a mohou nadělat více škody než užitku (zhoršují pohyb).
V knize Edmunda Hillaryho „Na vrcholu Everestu“ jsem se dočetl, že velké ledovcové řeky brodili zhruba v deseti lidech a jako oporu měli mezi sebou velkou kládu. Tak si říkám, že to už musela být pořádná řeka.
Jak na samotný brod jedné osoby?
V řece postupujte čelem k proudu. Důvodem je větší stabilita. Pokud byste byli k proudu zády, tak vám jeho síla tlačí do kolen ze zadu a podráží je. Dalším důvodem pro brod čelem k proudu řeky je rozhled. I menší větev, kterou proud nese a vy ji nečekáte, vás může rozhodit na tolik, že budete strženi. Samozřejmě netvrdím, že před rychle plovoucí větví utečete (i to je možnost), ale určitě se jí lépe odolává, když ji očekáváte.
Zmíněný klacek či hůlky zapichujte šikmo před sebe a na nohách stůjte ze široka. Toto je nejstabilnější možná pozice, protože stojíte na třech opěrných bodech. Při pohybu nikdy nedávejte nohy příliš blízko k sobě, protože byste snížili svoji stabilitu. To znamená dělat jen malé úkroky do boku.
Ve videu s klidem přeskočte až na čas 8:00, kde je ukázaný postup
Řeku můžete samozřejmě brodit ve dvou osobách, ve skupině a používat můžete i lano, ale o tom zase příště .