Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Bosna a Hercegovina: divoké hory a křišťálové řeky
8. 7. 2023
Dominika Sommerová
Aktivní dovolená na Balkáně? Bosna a Hercegovina nabízí perfektní způsob, jak si užít outdoorové aktivity v srdci nádherné divoké přírody. Malá země plná úchvatných vápencových pohoří, divokých řek a také neuvěřitelně přátelských a pohostinných lidí. Bosna a Hercegovina vás snadno chytne za srdce a nepustí.
Bosna a Hercegovina leží mezi Chorvatskem, Srbskem a Černou Horou a na několika kilometrech sousedí s Jaderským mořem. Federace vznikla v roce 1995 po dramatických válkách doprovázejících rozpad Jugoslávie. Hlavním městem je Sarajevo, které ukázkově odráží pestrost a multikulturní ráz Bosny a Hercegoviny.
Divoké hory Balkánu
Překrásná, rozlehlá a jen málo navštěvovaná je většina pohoří Balkánu. Bosna a Hercegovina není výjimkou. Skalnaté vápencové štíty i neuvěřitelně barevné horské louky pokrývají většinu země. Pohoří Visočica a Bjelašnica nedaleko Sarajeva žijí čilým turistickým ruchem, člověk zde snadno narazí na tradiční konobu nabízející skvělou domácí balkánskou kuchyni, vyhlášenou bosenskou kávu i říznou rakiji. Naproti tomu pohoří Zelengora, Šator či Cincar na objevení teprve čeká. Kdo se rád osaměle toulá nádhernými horami, měl by zamířit právě sem. Milovníci strmých skalnatých štítů a náročných terénů si přijdou na své v pohořích Prenj, Čvršnica a Maglić.
Dálkové treky jsou dnes na bucket listu každého aktivního cestovatele, který miluje hory. Také v tomto Bosna a Hercegovina nezklame. Přes zdejší hory prochází balkánský trail Via Dinarica vedoucí ze Slovinska přes Dinárské hory až do Albánie. Trasa Via Dinarica se na území Bosny a Hercegoviny klikatí mimo jiné přes pohoří Čvršnica, Prenj, Treskavica, Zelengora a Maglić a vymete mnohá z nejkrásnějších míst, která příroda Bosny a Hercegoviny nabízí.
MTB výzvy v Dinárských Alpách
Hory Bosny a Hercegoviny poskytují perfektní terény pro MTB řádění všech obtížností. Pohoří jsou protkaná hustou sítí nezpevněných cest i lesních trailů. Cesty přes hory jsou obvykle kamenité, stoupání dlouhá a mnohdy náročná a sjezdy do hlubokých údolí nadupané adrenalinem. Celoodpružený bajk se tu určitě neztratí. Většina bosenských pohoří se dá bez problému přejet za jeden den. Kdo rád jízdu na těžko a spaní na divoko, najde v srdci bosenských hor ta nejkrásnější tábořiště.
Království balkánských vertikál
Horolezectví má v bývalé Jugoslávii dlouhou historii. Ne nadarmo se pohoří Prenj přezdívá bosenský Himálaj. V posledních letech však přichází na řadu i oblíbené sportovní lezení. V Bosně vznikají perfektně zajištěné jednodélkové cesty v kvalitním vápenci a přibývá i vícedélkového lezení. Skvělou lokalitou je oblast kolem řeky Vrbas, kde se každý rok koná Drill and Chill Climbing and Highlining Festival – festival lezení a slackline. Během festivalu se navrtají stovky nýtů v nových cestách a natáhnou highline na neuvěřitelných místech. Další výborná lokalita pro sportovní lezení je oblast Mostaru a Blagaje. V podhůří Veleže čeká na lezce všech obtížností spousta jednodélkových i vícedélkových výzev v pevném vápenci. V této oblasti vytvořili místní nadšenci i několik via ferrat.
Nespoutané řeky Bosny a Hercegoviny
Smaragdové řeky, hluboké soutěsky, divoké peřeje i dechberoucí vodopády. To vše nabízí vodákům místní řeky. Na raftu, na kajacích i v kánoích se dají sjíždět řeky zvučných jmen jako je Una, Drina a Neretva, ale také méně známé, avšak nádherné říčky, jako je Sana, Trebižat či Sutjeska. Vyhlášené vodopády na Uně a travertinové kaskády Trebižatu nadchnou nejen vodáky, stejně jako i koupačka v těchto nádherně čistých a osvěžujících bystřinách.
Trocha civilizace v rytmu Balkánu
Bosna a Hercegovina nabízí perfektní prostor pro outdoorové vyžití v horách, na skále i ve vodě. Byla by však škoda zůstat jen u sportu. Unikátní kultura této neuvěřitelně pestré balkánské země určitě stojí za poznání. Na návštěvu hlavního města Sarajeva se vyplatí nechat si alespoň jeden den. Město pod svahy Trebeviče ukrývá orientální osmanské památky, prozrazuje někdejší slávu Rakouska-Uherska a vzpomíná na smutnou historii devadesátých let. Tržnice Baščaršija v historickém centru je skvělé místo pro nákup originálních suvenýrů, popíjení pravé bosenské džezvové kávy a pokuřování vodní dýmky.
Středomořskou atmosféru lze nejlépe vychutnat v hercegovském Mostaru, který leží jen hodinu cesty od jadranských pláží. Posaďte se v mostarských kavárnách přímo pod Starým mostem, ze kterého se odvážní mladíci vrhají do tyrkysových vod Neretvy.
Pazi mine – pozor miny
Bosna a Hercegovina dosud drží prvenství nejvíce zaminované země Evropy. Smutné dědictví války, která provázela rozpad bývalé Jugoslávie. Většina zaminovaných území je označena červenými cedulemi s lebkou a žlutými pásky s nápisem Pazi Mine. Přesto se doporučuje mít při návštěvě hor Bosny a Hercegoviny alespoň základní povědomí o tom, kde se potenciálně rizikové oblasti nacházejí. Mapy minových polí i vyčištěných oblastí lze sehnat například přes organizaci BHMAC, která se odminováním země dlouhodobě zabývá.
Do Bosny a Hercegoviny s CK Kudrna
Prozkoumat šperky Bosny a Hercegoviny pod vedením zkušených balkánských průvodců můžete s cestovkou Kudrna, která je na Balkáně jako doma. Více na www.kudrna.cz