Bezvědomí a resuscitace

Bezvědomí a resuscitace

Dosud jsme se zabývali situacemi, kdy si s pacientem povídáme a máme od něho zpětnou vazbu na náš postup. Co když na nás pacient ale vůbec nereaguje?

Stav bezvědomí

Bezvědomí znamená kompletní nebo částečnou ztrátu schopnosti vnímat podněty z okolí a reagovat na ně. Příčin tohoto stavu je celá řada: úraz hlavy, vnitřní krvácení, infarkt, masivní krvácení, mrtvice, intoxikace, cukrovka…. Naším úkolem není pátrat po příčině, ale rychle zareagovat.

Jak postupovat?

Představte si, že najdete na cestě ležet člověka a na vaše volání nereaguje. Ze situace nemáte podezření na poranění páteře. Co udělat?

  1. Hlasitě ležícího oslovte | Nebojte se zakřičet
  2. Zatřeste rameny | Nebojte se být důrazní, chcete přeci, aby ležící zareagoval. V tuto chvíli neřešíme možné poranění páteře. Pokud bychom měli podezření na úraz páteře, postup bychom upravili – viz článek o poranění páteře. Zatřesení rameny nám nahrazuje bolestivý podnět, kterým zjišťujeme, zdali je reakce schopen.
  3. Zakloňte hlavu | Chyťte ležícího za čelo a bradu, hlavu zakloňte tak, aby brada směřovala vzhůru. Záklon hlavy by měl být tak velký, aby svaly na krku byly napnuté. Velikost záklonu si můžete vyzkoušet sami na sobě. Zakloňte hlavu tak moc, abyste nebyli schopni polykat. Zhruba do této polohy se snažíte zaklonit hlavu vašemu pacientovi. Hlavu musíte v záklonu aktivně držet po celou dobu vy. Člověk v bezvědomí má ochablé svaly v těle a sám si záklon hlavy neudrží. 
  4. Zkontrolujte dech | Po dobu 10 sekund sledujte hrudník pacienta, přiložte ucho nebo ruku před ústa. Během 10 sekund by se měl pacient 2-3x nadechnout. Na hrudníku/břiše byste měli pozorovat zvedání a klesání. Uchem nebo rukou cítíte proud vydechovaného vzduchu. Nejde o to, že bychom měli slyšet nádech nebo výdech, ale vnímáme teplo proudícího vzduchu.
  5. Volejte záchrannou službu nebo horskou službu | Záleží, kde se nacházíte. 
  6. Kontrolujte dech do příjezdu záchranné služby |Fakt, že pacient aktuálně dýchá, je skvělý. Situace se ale může kdykoli změnit. Pokud můžete, zůstaňte u pacienta. Držte mu hlavu v záklonu a kontrolujte dech. Pokud od něho potřebujete odejít, otočte jej do zotavovací polohy. Vyřešte, co potřebujete, a zase se k pacientovi vraťte. 

Těchto několik kroků dokáže zachránit život. 

Zapadlý jazyk

Se stavem bezvědomí se pojí tzv. zapadlý jazyk, i když tento pojem je zavádějící. Jazyk ve skutečnosti nikam nezapadá, nezmizí v krku apod. Celá situace vznikne kvůli ochablým svalům. V bezvědomí tyto svaly povolí a kořen jazyka (část vzadu v krku) se vlivem gravitace „rozplácne“ o dýchací cesty. Tento stav nastává, jen pokud pacient leží na zádech, kdy dýchací cesty mohou být ochablým jazykem kompletně zablokovány. U pacienta na boku nebo na břiše k tomu nedojde.

A co když nedýchá normálně? 

Prošli jste celý postup, pacient má zakloněnou hlavu, kontrolujete dech po dobu 10 sekund a pacient nedýchá vůbec. Nebo se nadechl jen jednou. Nebo vydává nějaké divné zvuky. Nebo si nejste vůbec jistí. Odpověď na všechny tyto situace je stejná – resuscitace.

Resuscitace

Pokud jste to ještě neudělali, zavolejte záchrannou (horskou) službu a zahajte resuscitaci. Pacient leží na zádech, rozepněte mu bundu/mikinu, aby vás zipy netlačily do rukou. Své ruce – patu dlaně, umístěte do středu hrudníku – na spojnici bradavek a hrudní kosti. V těchto místech budete stlačovat hrudník propnutýma rukama do hloubky 5-6 cm. Frekvence stlačování je 100 – 120 stlačení za minutu. Hudebně zdatní se mohou držet rytmu písniček Staying Alive od Bee Gees nebo Rolničky. Po 30 stlačeních by měly následovat dva umělé vdechy – zakloňte pacientovi hlavu, ucpěte mu nos a vdechněte svůj normální výdech. Takto pokračujete do příjezdu profesionálů, dokud pacient nezačne dýchat sám nebo do vyčerpání. Resuscitace je fyzicky poměrně náročná, střídejte se. Pokud se rozhodnete umělé vdechy nedělat, nepřerušujte po 30 stlačeních resuscitaci a pokračujte stále dál. 

S resuscitací začněte vždy, když vás pacient nepřesvědčí, že pravidelně a kvalitně dýchá. Je pořád lepší stlačit hrudník člověku, který dýchá a vy jste to nepoznali, než sedět u člověka, který nedýchá, a čekat. Pokud se pacient resuscitaci nebrání, pokračujte v ní. 

Umělé dýchání ano, nebo ne?

Ano, ale… umělé vdechy jsou stále součástí resuscitace. Zejména u dlouhotrvajících resuscitací jsou významným přínosem pro pacienta. ALE musíte je umět provádět, tedy máte natrénovaný záklon hlavy a víte, jak vdechnout. A také byste měli být ochotní vdechy provádět. Za určitých situací (krev na ústech, zvratky) nemusí být zachránci ochotni tuto část resuscitace realizovat. Řešením v tu chvíli může být resuscitační maska. Masku u sebe nosí jen minimum lidí a opět se jedná o pomůcku, se kterou je třeba trénovat. Nejste-li si jisti, zda chcete vdechy provádět, raději jen kvalitně stlačujte hrudník. 

Závěrem

Přístup k člověku v bezvědomí nebo resuscitace jsou dovednosti. Dovednosti, které je nutné natrénovat. Čtením článku v nich jistotu nezískáte. Vyrazte na kurz a trénujte!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: