Vydejme se na lyžařský průzkum na svahy Berchtesgadenské oblasti. Horská kulisa, které vévodí nepřístupný Watzmann, je skutečně grandiózní, jezero Königssee je něžnou perlou a solné doly, horské chaty a také neslavně proslulé Hitlerovo „Orlí hnízdo“ patří k řadě oblíbených přírodních atrakcí.
Lyžařská centra v Německu
Ušlechtilá předalpská krajina, idylické horské pastviny, malebné vesnice, ale i vzácné kostely a zámky přivítají návštěvníky Bavorska, nejjižnější spolkové země. Přírodní krásy této „zlaté zemičky“ byly mnohokrát v historii oslavovány svými hosty: bavorskými králi, Alexandrem von Humboldtem, Ludwigem Ganghofem a mnoha jinými prominenty. Německé Alpy se – na rozdíl od rakouských, francouzských, švýcarských i italských – nemohou pyšnit tří-, natož čtyřtisícovými vrcholy, přesto však mají co nabídnout i těm nejnáročnějším lyžařům. Lyžařské možnosti jsou zde členité a většina lyžařů nesporně najde to, co hledá.
Kvůli relativně nízké nadmořské výšce zde sice chybí nekonečně široké, otevřené svahy nad hranicí lesa, zato ale nechybí srdečnost a pečlivý přístup k údržbě sjezdových tratí, jakož i k péči o návštěvníky v oblasti ubytování a nabídky jiných sportovních i společenských aktivit. Nejkrásnější lyžařské terény lyžaři najdou v Horním Bavorsku a v Algoji. Za „nejalpštější“ z nich platí střediska Oberstdorf a Garmisch – Partenkirchen. Garmisch nebo-li Ga-Pa leží na úpatí Zugspitze, která je se svými 2964 m nejvyšší horou Německa, a spolu s Watzmannem v Berchtesgadenském výběžku představuje nejvýraznější dominantu Německých Alp.
Národní park nad jezerem Königssee
Uprostřed této nádherné krajiny leží Berchtesgaden, obec, která za svůj věhlas i bohatství, sahající daleko do historie, vděčí těžbě soli. K vidění zde jsou nejen pěkné měšťanské domy s typickou dekorací fasád, ale též zámek, zámecké muzeum a klášter. Slavný přírodovědec Alexander von Humboldt dokonce prohlásil krajinu kolem Salcburku a Berchtesgadenu spolu s Neapolí a Konstantinopolem za nejkrásnější místa na této planetě! Této skutečnosti si místní obyvatelé byli stále více vědomi a ruku v ruce s láskou ke své zemi se posiloval i jejich pocit zodpovědnosti vůči zdravému životnímu prostředí.
Byl zde tak zřízen Národní park Berchtesgaden, který na ploše 210 km2 zahrnuje horské útvary Watzmannu, Hochkalteru, jakož i bavorskou část Reiteralpe, Steinernes Meer, skupiny Göllgruppe a pohoří Hagengebirge. Krása zdejší krajiny se stala dobře zúročenou devizou, neboť cestovní ruch dnes tvoří hlavní zdroj příjmů pro zemskou i obecní pokladnu, ale i pro samotné obyvatele, kteří fungující infrastruktuře vděčí za vzácný dostatek pracovních příležitostí.
V dobách, než do berchtesgadenské oblasti začali spolu s turisty zvolna proudit i peníze, tedy zhruba do roku 1870, se místní obyvatelé živili převážně zemědělstvím a lesnictvím. Dodnes jsou nostalgickým svědectvím vysoko položené, polorozpadlé salaše. Za dlouhých zimních večerů vyřezávali umělecké předměty ze dřeva i z kořenů stromů a ty potom prodávali tzv. „Kraxenträger“. Výtvory uměleckých řezbářů tvoří podnes nejoblíbenější suvenýry.
Jediné bohatsví tohoto kraje představovala od nepaměti sůl, která se těžila v pohoří Haselgebirge, odkud se transportovala dřevěným potrubím přes Lockstein a Söldenköpfl s převýšením 350 metrů do Reichenhallu. Dnes se sůl transportuje do Bad Reichenhallu, jediného velkého solivaru Bavorska, samozřejmě již moderním potrubím.
Zimní sporty v Berchtesgardenu
Vraťme se však do současnosti, do zimního Berchtesgadenu. Ke slovu přicházejí vyznavači zimních sportů: mezi vrcholem Schneibsteinu a masívem Steinernes Meer najdou neporušené terény skialpinisté, přívrženci extrémních sklonů na lyžích sjíždějí žleby pod vrcholem Watzmannu.
Běžkaři se mohou vydat po příjemných preparovaných stopách v okolí Aschauer Weiher, Bischofswiesen, Schönau, Obersalzberg, na Ramsau či Scharitzkehl-Alm.
K vyznavačům alpského lyžování byla příroda méně štědrá. Bylo nutno vynaložit značné investice, aby byly lanovkami a sjezdovkami zpřístupněny vhodné terény. Zdatné jezdce osloví terény na Jenneru, vedoucí z výšky 1800 m. Nejdelší sjezdovka měří 5,6 km a překonává výškový rozdíl 1170 metrů! Opatrnější lyžaři se raději pohybují mezi Jennerwiesen a mezistanicí kabiny. Je-li zima bohatá na sníh, neměl by nikdo vynechat sjezdovku, vedoucí přímo až k jezeru Königssee. Na Jenneru patří neodmyslitelně k lyžování návštěva horské chaty a vychutnání radosti z lyžování např. u hrnku svařeného vína či u pálenky z hořce. Takže: „Lyžování zdar!“ neboli „Schi heil!“, jak se říká v bavorských horách.
Odkud vyrážet k zimním radovánkám?Při hledání ubytování může být výhodné vyhnout se Berchtesgadenu jako centru oblasti. V nedalekém Inzellu vás rádi pohostí třeba Gästehaus Dufter nebo v mekce biatlonu – Ruhpoldingu – v Gästehausu Seehaus. A pokud vás zaujala ta zmínka o biatlonu, vězte, že v Německu je velmi populární, a tak zde příští sezónu od 8. do 12. ledna lze při Světovém poháru čekat biatlonové šílenství. Tak jako každý rok… |
Hledáte-li další informace o tom, co vše lze v německých Alpách podnikat, jistě vám poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme nebo na informačním portálu bavorsko.eu.
Autorka je majitelkou sportovní CK Trip.