Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Východní výběžek bavorských Alp patří k nejkrásnějším horským scenériím a není divu, že zdejší přírodní bohatství chrání národní park. Jaké poklady ukrývá Berchtesgaden pro milovníky vysokohorské turistiky?
Od východu a západu ohraničují tento mohutný horský masiv složený zejména z vápenců a dolomitu hluboká údolí Salzach a Saalach, z jihu pak říčky Mühlbach a Urslaubach. Jižní část území Berchtesgadenských Alp tvoří zvlněná náhorní pláň Steinernes Meer (doslova Kamenné moře) s nejvyšším vrcholem Hochkönig, který ale leží na rakouské straně.
Největšími lákadly pohoří jsou na německé straně bezesporu rozeklaný masiv Watzmannu, který je oblíbeným cílem milovníků ferat a vysokohorské turistiky, a zelené jezero Königsee, zasazené mezi masivy Hagen, Watzmann a Steinernes Meer. Oblíbeným cílem je kostelík Sv. Bartoloměje na břehu jezera, ke kterému se dá vydat buď po svých poměrně náročnou vyhlídkovou trasou, nebo zvolit plavbu lodí.
Centrem horské oblasti je lázeňské městečko Berchtesgaden, které proslulo zejména díky objevům solných ložisek. Samotné městečko určitě stojí za obhlédnutí, navštívit se vyplatí také solné doly Salzberkwerk, kterými se projíždí na elektro-vláčku a třešničkou je plavba po podzemním solném jezeře.
Feratová lahůdka v podobě hřebenovky přes celý masiv Watzmannu (2713 m) asi nechybí na seznamu, kam se jednou podívat, jediného vysokohorského turisty. Zajištěná cesta vede po ostrém hřebínku a pohledy padají po kolmé východní stěně až k jezeru Königsee. Túru je lepší kvůli dlouhému nástupu rozdělit na dva dny a rozhodně je potřeba počkat si na dobrou předpověď počasí.
Túra dlouhá 6 km s převýšením asi 700 m, na níž uniknete davům, vede na travnatý vrchol Grünstein, na který vede také ferata Isidor (B/C, varianta D/E). Na jeho plochém vrcholu je několik laviček a piknikovacích míst, připomíná to spíše nějakou scénu z městského parku. Tedy až na ty výhledy! Sedm set metrů pod námi temně modré jezeroKönigssee se svým lázeňským ruchem, na sever ubíhá údolí k Berchtesgadenu a dále až k Salzburgu a na opačné straně se otevírá nejhezčí pohled na rozeklaný masiv Watzmannu.
Výstup na vrchol Hoher Göll, nejvyšší vrchol skupiny Göllgruppe, je atraktivním a impozantním vstupem do světa Bavorských Alp. Nicméně není to zadarmo – obě trasy na vrchol se neobejdou bez trochy lezení s dojištěním ocelovými lany. Od vrcholového kříže se otvírají doslova letecké výhledy na okolní krajinu.
Náročný místy vzdušnější výstup na méně navštěvovaný vrchol stejnojmenné horské skupiny na západ od Watzmannu prověří nejen fyzičku, ale i orientaci. Najdeme tu sice nevelký, ale přece jen nejseverněji položený ledovec Alp – Blaueis, který je však kvůli oteplování na ústupu. Z Hochkalteru si užijeme nádherný kruhový výhled na celé Berchtesgadenské Alpy a planinu Steinernes Meer s dominantní homolí vrcholu Schönfelderspitze. Při dobrých podmínkách dohlédneme ke hradbě Vysokých Taur s Grossglocknerem a Grossvenedigerem.
Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel