Jak se přimět k běhání, aniž by se do toho člověk musel každý den nutit? Proč je někdo schopný si jít zaběhat odpoledne stejně tak jako v pět hodin ráno? Co přiměje k joggingu, když venku mrzne? Na tyhle otázky vám odpoví článek založený jen na dvou nohách, pevné vůli, počáteční dřině a radosti z pohybu.
Huntování těla znají jen povaleči
Díky běhání jsem poznala své tělo z jiného úhlu a dala jsem mu příležitost, odhalit mé tajné zásuvky k oblibě ke sportu, o kterém jsem nevěděla. Na začátku jsem nechápala, jak se někdo může dobrovolně, třeba i několik hodin, dřít a zároveň si to užít. Dneska už vím, že běhání je sport na delší trať. Musíte začít malými krůčky. Pak ani nevíte jak, ale účastníte se maratónu a jste pyšní na to, že jste si ho mohli zaběhnout.
Jde si u běhání odpočinout?
Běhání mě naučilo stabilitě a správnému držení těla. Poznala jsem, že když si myslím, že už nemůžu, tak mám ještě spoustu síly, energie a elánu. Při běhání jsem se naučila číst sama v sobě. Jsem schopná si aktivně odpočinout, vyčistit hlavu a přijít na spoustu nápadů. Běhám lesem, takže si ten koktejl ochutím ještě decentní příchutí jehličnanů, smůly a sametovým dopadem botasky do mechových porostů s křupáním popadaných větývek. Už umím vnímat směs vůně a čerstvého vzduchu. Důležité je, abyste si našli své oblíbené trasy a časy na běhání.
Počkám na první pondělí v následujícím měsíci … když bude pěkné počasí … pokud se mi ještě bude chtít.
Začněte dneska. Nenechte se odradit počáteční únavou, vyčerpaností a bolestí celého těla. To přejde. Váš tělový nosič vám chce jen ukázat, jak jste ho do dnešního dne zanedbávali. Nepovolte. Nepodvádějte sami sebe. Pro dobrý start se hodí, pečlivě si zapisovat do kalendáře časy, výkony, slabé a silné dny. Nevyplatí se čekat na začátek týdne. Nevymlouvejte se, že nemáte co na sebe či správné boty. To jsou jen materialistické předsudky, které se dají odstranit kdykoliv. Já jsem na začátku běhala v domácích teplákách, tričku a botaskách pořízených z asijského obchodu. Postupně jsem se odměnila profi tričky, legíny, botaskami s vystužením pro lesní povrchy.
Jak správně běhat a nezranit se
Běhání si můžete opravdu užít a vychutnat si pohyb celého korpusu těla. Na začátku se vyplatí myslet na pár základních rad a pouček, abyste později nemuseli odbourávat chyby. To už je mnohem složitější. Nezapomínejte na mírně dopředu nakloněné tělo a vzpřímená ramena. Dávejte pozor na každý pohyb a myslete na stabilitu těla. Věnujte pozornost plosce nohy, když je ve vzduchu a zároveň když došlápne na povrch země. Běhejte malými kroky a držte nohy spíš lehce při zemi. Nepostradatelné a mnohými zapomínané je správné dýchání. Zkuste po pár trénincích dýchat jenom nosem. Pokud si chcete být opravdu jistí, tak si můžete váš běh nechat zanalizovat odborníkem, ale to už stojí nějakou kačku.
zdroj: shutterstock.com
Strategie: výběr bot
Při koupi bot se vyplatí vyčkat a věnovat výběru dostatek času. Zamiřte do specializovaných obchodů, kde vám prodejci poradí. Nejlepší čas na koupi je odpoledne, kdy má noha už svůj přirozený tvar. Boty musí sedět na první vyzkoušení. Vybírejte podle typu nohy, stylu běhání i podle nejčastějšího povrchu při joggingu. Na sportovní obuvi se nevyplatí šetřit, protože mnohdy je nesprávná obuv jedna z příčin bolestí a sportovního nepožitku. Kvalitní boty by měly vydržet nejméně 800 kilometrů. Cena musí odpovídat kvalitě, ale rozhodně neplaťte za boty půlku své měsíční výplaty. Všeho s mírou. Jděte zlatou střední cestou.
Bolestivé odříkání: jídlo
Nejde jen o trénink a vybavení, ale i o zdravý přísun potravin. Já si po pravdě myslím, že ten, kdo je zvyklý na svou každodenní čokoládu nebo půllitr dobře vychlazeného piva, tak by si je měl dopřát, ale v menším množství. Tělo už to zná a vyžaduje. Takže malé prohřešky jsou spíše velkými plusy. Ovšem nezapomínejte na množství uhlovodanů, cukrů a tuků. Stačí se trošku věnovat etiketám na potravinách. Dávka zdravé energie se skrývá tak, jak už je od nepaměti psáno v ovoci, zelenině, oříšcích, rozinkách, jogurtu a tmavém pečivu. Prokládejte jídla zdravými potravinami. Nezříkejte se úplně všeho, ale zamezte obžerství.
Najdi si, co tě baví
Silná vůle, zdravý tep srdce a motivace jsou správnými faktory k efektivnímu běhání. Zároveň schopnost „umět si odpočinout“, když tělo nemůže, patří k nedílné součásti tréninku. Trénujte po malých doušcích a nesnažte se hned na začátku uběhnout desítky kilometrů. Mnoho běhacích nadšenců se věnuje i jiným sportovním aktivitám jako například nordic walking, kolo nebo plavání. Najděte si mezi nepřeberným množstvím možností Váš doplňkový sport. Pokud se věnujete více sportům, stoupá tím i sportovní výkonnost a duševní obměna nastartuje cestu k lepším výsledkům. Ale víc než o výkonu, je to o hlavě. Pozitivní myšlenky vás dovedou stejně rychle k cíli, jako několikahodinové tréninky. Věřte si a užijte vlastní výhry.
Chcete se o běhání dozvědět více? Sledujte www.SvetBehu.cz.