Tento článek chápejte v trochu odlehčenějším duchu. Kolem experta na přežití v přírodě, Beara Gryllse, toho bylo napovídáno a napsáno v posledních letech mnoho. Předmětem debat byl především jeho pořad „Boj o přežití“ neboli „Ultimate Survival“, ve kterém ukazuje .
Bear se stal terčem kritiky za to, že v seriálu vypadá mnoho věcí jinak, než jaká je skutečnost. Je pravda, že to vypadá, jakoby Bear všechny strasti prožíval bezprostředně a opravdu spal několik nocí v divočině jen za doprovodu jednoho kameramana, který má kdesi daleko od něj postavený stan.
Realita je však trochu jiná. Tým, který je kolem Beara, tvoří několika členný štáb, ve kterém je i doktor. Většina situací je naaranžovaná a důkladně promyšlena dopředu. Ve videu níže se dokonce dozvíte, že při natáčení scénky s divokými koňmi šlo pouze o „zapůjčená zvířata místního rančera. To nenechalo klidnými mnoho lidí a videí, která parodují Beara a jeho pořad, je opravdu mnoho – viz toto.
Co si o tom myslím já…
Už jsem se o tom okrajově v jednom z článků zmiňoval. Je sice pravda, že podmínky asi nejsou tak tvrdé jak se na první pohled zdá, ale kdo viděl čtyřdílný dokument „Útěk k legiím“, nemůže pochybovat o tom, že Bear je odolný chlapík, který ve svých pořadech opravdu ví, o čem mluví.
Já se na to dívám tak, že Bear z něčeho, pro širokou veřejnost absolutně nezajímavého, čímž mám na mysli přežití v přírodě (do té veřejnosti nepočítejte nás, kteří milujeme pobyt v přírodě a hraní si na vojáčky), udělal záležitost, která baví i lidi, jenž skrz nespočet svého elektronického příslušenství ani nevidí z okna. Takže když se pak takový pán nebo paní dostanou do nějaké krizové situace je tady šance, že si vzpomenou na toho „šíleného chlápka“, který v televizi pojídal housenky a říkal strašně moc užitečných věcí.
Bear je člověk se smyslem pro humor a docela v klidu odpovídá na štiplavé otázky Davida Lettermana. Pokud nevládnete angličtinou, můžete se na video podívat také s českými titulky.