Barefoot nebo klasické pohorky – co je lepší na turistiku?

Barefoot nebo klasické pohorky – co je lepší na turistiku?

Když vyrážíme ven, nosíme nejrůznější obuv. Někdo si během teplých dní vezme sandály, jiný pantofle, další nedá dopustit na tenisky. Když se vydáme do terénu, všechny tyhle boty střídají pohorky nebo trailovky. V poslední době ale na scénu vstupuje ještě jeden druh obuvi, a to barefoot. Co je na turistiku lepší?

Pohorkám začíná zvonit hrana

Pro někoho to bude překvapení, jiný zajásá. Pohorky jsme obouvali na turistiku dlouhou dobu stejně jako třeba maskáčové kalhoty, dneska je ale vše jinak. Jde totiž o boty, které naši nohu svírají, neumožní jí pracovat tak, jak by měla. Mají tvrdou podrážku, která nám neumožňuje vnímat terén, po kterém se pohybujeme, náš mozek tak nedostává potřebné informace pro zapojení těch správných svalových skupin. Nohu zavírají do úzké špičky, prsty se deformují. Výsledkem pak často je bolest nohou, zad i hlavy. Abychom ale byli fér, není to problém jen pohorek, ale celkově obuvi, kterou většina z nás běžně nosí.

Víte, že většina z nás na turistiku sáhne po botách se zpevněným kotníkem proto, že spoléháme na to, že si díky nim nezvrtneme nohu? Ano, kotník takové boty ochrání, ale zároveň ohrozí další části těla, protože tím vyřadíme celou nohu z provozu. Tělo nebude moci reagovat na smeknutí, nezaktivuje ty potřebné svaly a může dojít k potížím, při kterých oceníme cestovní pojištění do hor. Když je noha, stejně jako kotník, sevřená v pevné pohorce, aktivitu přebere oblast pánevního pletence, bederní páteře a kyčelních kloubů, my budeme na nohy tvrdě dopadat a výsledkem bude obrácený mechanismus.

Jaké boty bychom si měli zvolit místo pohorek?

Odpověď je jednoduchá. Na chůzi v terénu jsou nejlépe přizpůsobené bosé nohy, proto vsaďte na boty, ve kterých se vám bude chodit tak, jako kdybyste chodili bez nich. Jak vypadají?

  • Mají širokou špičku, prsty nijak neomezují, umožňují jim volný pohyb. 
  • Podrážka je tenká, pružná a přitom odolná, umožňuje chodidlu vnímat terén, po kterém jde. Díky tomu se tato informace dostane až do mozku, který může vyslat signál, jaké svalové skupiny je třeba aktivovat a zažehnat tak nebezpečí, například zakopnutí nebo uklouznutí.
  • Tvarem kopírují tvar chodidla a respektují ho. Ve srovnání s běžnou obuví je ta vhodná o něco širší, aby chodidlo nesvírala, neomezovala cévní cirkulaci a neznemožňovala pohyb nohy. Pokud by se tak dělo, svaly začnou postupně ochabovat, a to je nežádoucí.
  • Jsou lehké a nezatěžují vaši bederní oblast. Přesně k tomu totiž dochází, když si nazujete těžké boty.
  • Jsou pružné a ohebné do všech stran.
  • Ideální je také nulový drop, tedy rozdíl mezi výškou paty a špičky. To má pozitivní vliv na správné držení těla.
Barefoot nebo klasické pohorky – co je lepší na turistiku?
Barefoot nebo klasické pohorky – co je lepší na turistiku?

Existují takové boty?

Ano! Jde o dnes tolik skloňovanou barefoot obuv, která roste na popularitě. A není se čemu divit, kdo je už vyzkoušel, ten určitě pocítil rozdíl. Barefoot boty totiž podporují krevní oběh a stimulují chodila, posilují svaly a klouby, umožňují také vnímat povrch a rychleji tak reagovat na nerovnosti. Pro přirozený pohyb tak jsou jako stvořené, můžete v nich jak chodit doma nebo do práce, tak vyrážet na túry, zaběhat si nebo zacvičit.

Jak začít s barefoot?

Když si pořídíte první boty pro přirozenou chůzi, určitě ty svoje staré neukrývejte na dno skříně, ani je nevyhazujte. Přechod na barefoot by měl být pozvolný. Je to stejné, jako když si pořídíte jakoukoli jinou botu. Nejprve si na ni musíte zvyknout. Pokud byste si ji obuli a vyrazili v ní na dlouhou túru, nejspíš si výpravu neužijete a následky mohou být nepříjemné. Kromě toho, že vás pata a nohy budou bolet, se může dostavit i únava svalů na nohou, nebo dokonce úraz v oblasti Achillovy šlachy.

  • Nejprve si doma zkuste chodit jen tak, bosky. Chodidlo si na takovou chůzi začne zvykat a přechod na barefoot vám to hodně usnadní.
  • Procvičujte chodidla, masírujte je malým masážním míčkem. 
  • Protahujte a posilujte lýtkové svaly.
  • Nejprve si boty vyzkoušejte na měkčím povrchu, třeba doma na zahradě. 
  • Zpomalte tempo chůze.
  • Naučte se cítit povrch, po kterém jdete. 
  • Vnímejte i svoje tělo. Pokud se dostaví bolest, nejspíš se někde dopouštíte chyby.
  • Teprve pak vyrazte na kratší výlet do přírody, třeba do lesa.
  • Postupně trasu prodlužujte, až se dostanete ke dlouhé túře. Nikam nespěchejte, buďte trpěliví.

Zdroj: ahinsashoes.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: