Backcountry lyže a další vybavení: jak na zimní turistiku na lyžích

Backcountry lyže a další vybavení: jak na zimní turistiku na lyžích

Průvodce výběrem backcountry lyží, hůlek a vázání

Prošlapávat čerstvý a navátý sníh na horských pláních se sportovní či fitness běžkou radost nikomu neudělá. Svým turistickým založením se horami i nížinami toulám v létě i v zimě a doma mám jak mazací úzké běžky do stopy, tak i ty s protismykem do volného terénu. Přesto se každoročně po rozježdění těším víc na poznávání dalších a dalších míst, kam sportovní běžkař nezamíří a kde si pak užiji i klidu krásné zimní přírody. Pokud jste stejně naladěni, čtěte dále, třeba vám pomohu vybrat vaše první backcountry lyže.

JAK SI VYBRAT BC LYŽE

Protože jsem dost velký a tím i těžší, podle druhu sněhu si vybírám buď své nejširší běžky, ve špičce 68 mm, nebo užší 60 a 64 mm, které se ještě vejdou i do strojové stopy. Všechny mají ocelové hrany a robustní vázání, což je řadí mezi tzv. backcountry (BC) lyže. Ve stejné šířce se vyrábí i obdobné turistické běžky bez hran. Ocelové hrany ale jsou zvlášť při sjezdu na zledovatělém povrchu ujetých cest, a traverzování zmrzlých strání často k nezaplacení.

U všech druhů běžek je důležité znát jejich tvrdost. To určuje, jak velká je mazací zóna nebo kam smí zasahovat protismyk, tak aby dobře zabíral a při skluzu nebrzdil. Větší prodejny dokážou tvrdost běžek změřit flextesterem a odrazovou zónu označit! Vhodná tvrdost lyží se určuje dle vaší celkové hmotnosti, proto si kila raději neubírejte… a počítejte i s obvyklým batohem na zádech! Délka běžek by pak měla vycházet přibližně ±5 cm naší tělesné výšky, ale u mě jsou i delší. Pro ježdění ve volné přírodě doporučuji se držet šířek špičky mezi 60 až 70 mm.

JAK BC LYŽE VYPADÁ

Tvar lyže je velmi důležitý. Ty po celé délce rovné či dokonce ve špičce užší lyže jen obtížně zatáčí, jsou určeny pro rychlou jízdu a do kvalitní strojové stopy. Takzvané telemarkové zúžení pod vázáním (sidecut) značně zlepšuje jejich točivost mimo stopu. Výrobci u svých BC běžek tento poměr uvádí například takto – Spider 62-52-60, Eon62 83-62-70 nebo náš Ranger 68-60-65 či Explorer 64-52-60. Číslo za názvem modelu určuje šířku špička-střed-konec lyže. Poměry šířky modelů se liší v závislosti na tom, jak velké točivosti dává výrobce přednost. Ocelové hrany na BC lyžích jsou buď po celé délce skluznice, nebo v její nejzatíženější části ve středu lyže.

JAK SE VYHNOUT PROBLÉMŮM S MAZÁNÍM

Zvolte BC lyže s protismykem! Na výběr máte z několika druhů protismyku: řezaný do skluznice, šupiny nebo stoupací pásy (skin). Na ledu v plotnách či ve stopě nebo přemrzlém a sypkém sněhu může mít i protismyk problém, protože se nemá na čem zachytit, v takových podmínkách je problém i správně namazat. Popularitu si už před časem zaslouženě získaly i norské běžky firmy Åsnes, které jsou hladké, ale s možností si snadno připojit i krátký stoupací pás jen na odrazovou část skluznice. Mazací zóny na BC běžkách využijí zvláště ti, kteří si umí vosky správně namazat sportovní běžky pro klasický běh. Sněhové podmínky se v BC lyžování ale dost často mění s polohou, sluncem, stínem a větrem, a přemazávat cestou tedy není proto vždy možné. Nyní se opět prosazuje jako protismyk nalepený krátký kousek stoupacího pásu (skin) do odrazové zóny, ale i ten vyžaduje správnou vodoodpudivou impregnaci, aby nenamrzal. Mě se osvědčil i tam kde běžný protismyk už selhával, stoupal jsem stále dál!

Lyže s protismykem se samozřejmě také mažou, ale jen vosky pro skluz, protože suchá skluznice na žádných lyžích dobře nejede. Kluzné vosky se prodávají tuhé i tekuté. Tuhé vosky je nejlépe řádně zažehlit! Tekuté vosky se na skluznici jednoduše nanášejí pomocí aplikátoru po celé délce běžky, včetně protismyku, nemají ale trvanlivost vosku zažehlenému. Pásek skinu se ale nemaže skluzným voskem, ale pouze proti namrzání! Zbytek skluznice ale ano! Skin je potřeba podle potřeby správným přípravkem i čistit, ne ale běžným smývačem vosků, protože ten by skin odlepil! Zvládne to každý, i děti. Lyže pak dobře kloužou a nenamrzají.

Řezaný protismyk a hrany plastové aby šly taky řezat

VYBRAT SI VÁZÁNÍ JE SNADNÉ

Raději než od pohodlných, ale zamrzlých automatů odcházet v ponožkách, jsem si většinou zvolil manuální ovládání vázání, které i při silných mrazech lze otevřít. A to jsem zamrzající vázání už několikrát zažil! V podstatě nyní existují dva druhy – NNN (BC Manual nebo Magnum) a asi i končící SNS XAdv. Další alternativou je 3-pin vázání. Super Telemark na boty se silnější podrážkou, než jsou ty běžné na NN75. Jsou ijiné systémy, ale v ČR obtížněji dostupné, zmíněné jsou níže.

Pro robustnější postavy je vhodnější použít BC vázání, k němuž jsou i stejně označené boty, které vypadají jako lehčí kotníkové pohorky s profilovanou podrážkou i pro chůzi bez lyží. Děti a lehcí lyžníci mohou pro BC lyže použít i běžné vázání NNN (či Prolink, Turnamic) a k tomu kompatibilní běžné, ale vyšší a zateplené boty. Pro expediční použití existuje i vázání na teplé polárnické boty, například Hagan Xtrace apod. Pak se na BC lyžích můžete vydat třeba i na severní pól a jiná extrémní místa naší planety!

Robustní BC vázání Salomon a Roteffella

BACKCOUNTRY HŮLKY

Lyžařské hůlky do terénu se hledají dost těžko, většina výrobců nabízí příjemně lehké hůlky pro běh na lyžích jen se symbolickým talířkem na upravené tratě, který je ale v měkkém sněhu k ničemu. Délka hůlek je pro BC asi o 10 cm kratší oproti těm vhodným na běh.

Doporučuji vybírat hole pevné a kovové, ty se při větším pádu většinou jen ohnou a jdou i částečně narovnat. Laminátové či karbonové hole se při pádu spíše zlomí a dále jsou k nepoužití. Já si vybral dostupné kovové hůlky Fischer BCX Mountain (ALU7075), které mají větší talířek 9,5 cm i nenavlhající poutko. Přímo pro backcountry lyžování jsou určené také hole Sporten Backcountry z odolného hliníku také 7075 s širokými 12 cm prašanovými talířky a rovněž širší nenavlhající poutko.

JAK SE TEDY ROZHODNOUT?

Upřímně řečeno, mě upravené trati připadají asi jako si jít zaběhat na atletickém ovále. Láká mě to do zimní přírody, kterou se nechci prohánět na čas, ale jen si lyžování užívat, poznávat zem i hory, zde i v okolních státech. S poctivým BC vybavením se můžeme pustit v našich středoevropských horách do jakýchkoliv cest. Záleží pak jen na vás, co vydržíte. Není to tak dávno, kdy se do přejezdů československých hor jezdilo jen na dřevěných běžkách se sedmdesátpětkovým vázáním a nízkými botami a zlomené špičky se nahrazovaly náhradními z plastu či samodomo výroby, a také se to dalo, natož s dnešním dobrým BC vybavením! Ovšem i moderní běžku lze zlomit, nejčastěji špičku, takže náhradní špička v odlehlých místech se může stále hodit!

Turistické, či lépe BC lyže by v našich horách uvítalo asi více lyžařů. Ne každý má sportovní ambice a techniku na to, aby jezdil na úzkých lyžích v upravených kolejích. Špatně zakoupená výbava pak dost běžných turistů od lyžování navždy odradí. Ať máte jakoukoliv motivaci a úroveň lyžování, přeji vám to starobylé: „Ať vám to frčí!“

Prošlapávat stopu na BC lyžích není těžké

Boatpark – specialista na backcountry – prodejna, servis, půjčovna (BC komplet od 220 Kč/den)

Zkušenosti čtenářů

R.

Super téma, vidím ale problém v sehnání výbavy. Ono se už některé věci přestaly vyrábět – je problém sehnat 3 pinové vázání (Rottefella SuperTelemark) nebo Voile 3 pin, telemarková norma NN75 se přestala vyrábět, poslední výrobce je firma Voile, Rottefella vyrábí jenom 3-pinové vázání, další problém jsou kožené boty pro toto vázání. Zůstaly jenom zbytky, některé čísla jde sehnat jenom před sezonou. Problém jsou i běžky, dokonce i český Sporten BC běžky na tuto sezonu má již rozebrané. Jak se jednu dobu zdálo, že BC běžky nebude problém sehnat a modelů a variant přibývá, nyní se zdá, že se situace zhoršila. Je to dáno tím, že táto výbava je o hodně dražší a pak tím, že do volného terénu to teď válcuje skialp, do kterého většina lidí vlítne

Malý Jožko
R.:

Napr. čistokrvné BC lyže Sporten Expedition už Sporten asi prestal vyrábať, nedajú sa nikde zohnať. Koženíé topánky na BC sú dosť drahé, napr. Alpina Alaska stoja cez 200 eur, Alfa a Crispi podobne, naviac sa to ťažko zháňa, predajcovia to skoro vôbez nedržia. Bohužiaľ skialp to valcuje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: