Závěr léta je tady a spolu s ním nastane konec i vysokým letním teplotám. Zanedlouho nastane podzim a počasí jako stvořené pro výpravy do hor. Abyste bez problému vyšlápli až na jejich vrcholky, potřebujete tu správnou výbavu. Co si s sebou vzít do hor?
Hory lákají nejednoho z nás
Zatímco v létě raději trávíme čas u vody, jakmile nastanou příjemné teploty, láká nás to trávit čas v pohybu. Příroda je mocná čarodějka, rádi sledujeme, co všechno kolem nás dokáže. Vyrážet ale nemusíme jen do lesa nebo do parků, fascinující pohled nám poskytnou i hory. Kdo na nějaký ten vrcholek už vystoupal, pro toho budou následující řádky nejspíš jen opakováním, pro toho, koho taková výprava čeká poprvé, mohou přinést důležité informace.
Jednou z prvních věcí, které byste totiž měli řešit, než se do hor vypravíte, je potřebná výbava. K čemu vám bude, že si cestu do puntíku naplánujete, budete přesně vědět, kam dojedete autem nebo vlakem, kolik kilometrů na vás čeká a kde je váš cíl, když nebudete mít vhodné oblečení a v batohu věci, bez kterých se neobejdete? Vydat se do hor jen s telefonem, lahví vody a pár tyčinkami není ten nejlepší nápad, stejně tak asi nebudete nadšení, když budete šlapat do kopce a na zádech ponesete těžký batoh.
Základem je vhodné oblečení
V létě náš šatník tvořily převážně trička, tílka a šortky, na podzim se do skříní vrací trička s dlouhým rukávem, kalhoty, mikiny a lehčí bundy. Ani to ale na výpravu nemusí být to pravé. Tak co si vzít na sebe? Rozhodně prodyšné oblečení, které se dá vrstvit. Kdo už má nějaký ten výšlap za sebou vám totiž potvrdí, že nikdy nevíte, jaké počasí na vás čeká. Je proměnlivé, chvíli může být teplo, pak se ochladí, klidně může i pršet. Vůbec není od věci se dopředu podívat na webkamery z českých hor, ať máte trochu představu.
Oblečení do hor na podzimní turistiku by mělo být ideálně z merino vlny nebo syntetických vláken. První vrstvu tvoří termoprádlo, které je v přímém kontaktu s pokožkou, následuje izolační vrstva, která má zabránit úniku tepla. Příkladem je fleecová mikina nebo svetr z merino vlny. Třetí vrstva vás má ochránit před rozmary počasí, odolat větru i dešti. Vsaďte na trekovou bundu a trekové kalhoty. Na hlavu si nasaďte prodyšnou čepici.
Víte, že když se do hor vydáte v zimě, oceníte vybavení na zimní sporty, tedy spodní termoprádlo, vysoké ponožky, prodyšná trička, mikinu, soft kalhoty, bundu, zimní boty, čepici, rukavice a šálu nebo nákrčník?
Dobře vyberte i boty
Túra je o tom, že se chodí. Cesty v lese nebo po vrcholcích hor jsou nerovné a kluzké, stačí chvilka nepozornosti a zvrtnete si kotník. Aby se vám pohodlně a bezpečně chodilo, vsaďte na protiskluzovou trekovou obuv, kterou si vyzkoušíte a pořídíte s dostatečným předstihem. Než s ní vyrazíte do hor, obujete ji a rozšlápnete. Vyhnete se tak mnoha nepříjemnostem, třeba těm v podobě otlaků a puchýřů.
Náš tip: Nezapomeňte ani na vhodné ponožky, které jsou prodyšné a minimalizují pocení nohou. Náhradní pro jistotu přibalte i do batohu.
Na proviant se hodí batoh
Na celodenní túru určitě nevyrazíte jen tak, s telefonem a klíči v kapse. Budete s sebou potřebovat i nějaký proviant, KPZ, další kousek oblečení. Kam to dát? Jednoznačně do pohodlného batohu, o kterém na zádech nebudete skoro vědět. Jak ho vybrat?
- Velikost vybírejte podle toho, na jak dlouhou túru jdete. Na jeden den vám stačí malý batoh do 35 litrů, na dlouhé túry už chtějte batoh o objemu nad 55 litrů. Zlatá střední cesta je batoh mezi 35 a 55 litry.
- Dejte přednost turistickému batohu v odlehčené variantě, který je dobře členěný a perfektně vám sedne na záda.
- Vezměte v potaz i to, kdo batoh na zádech ponese. Vsadit můžete jak na unisex batoh, tak na batoh, který respektuje specifické potřeby pohlaví a odlišnosti ve stavbě těla mužů a žen.
Co by v batohu mělo najít místo?
Určitě si tam dáte telefon a doklady, ale co dál? Počítejte s nějakým místem na svršky, které si na sebe možná hned na začátku neoblékáte, ale během cesty se mohou hodit. Své místo tu má pro jistotu i pláštěnka, chybět nesmí ani KPZ, tedy krabička poslední záchrany, nebo cestovní lékárnička. V nich by neměly chybět nejen léky na bolest, kapky do očí, obvazy, náplasti a hroznový cukr, ale ani sluneční brýle, ochranný krém a pomáda na rty.
Další skupinou vybavení, která má v batohu na trek jednoznačně místo, je čelovka, píšťalka, power banka a mapa nebo průvodce. Nikdy totiž nevíte, zda mobilní signál najdete všude.
A co něco na zub? To samozřejmě také nesmí chybět. Voda je základ, stejně tak BCAA, ať můžete podat optimální výkon i v náročnějších podmínkách. Jako svačinka jsou ideální oříšky nebo lyofilizované ovoce, proteinové tyčinky a další snacky, které nezaberou místo ale dodají vám potřebnou energii.