Nejen hlavní hřebeny Beskyd, ale i mnohé vrcholy Štramberské vrchoviny nabízejí romantická putování divokou, člověkem málo dotčenou přírodou. Tato trasa míří do masívu Ondřejníku, který obchází téměř ze všech stran. Zavede nás do rázovité vsi Kozlovice, v minulosti sídla valašských vojvodů, provede nás řadou osad a samot v nepříliš navštěvované části Valašska. Cestu doporučujeme hlavně zdatnějším turistům, protože povodně z r. 1997 nás místy donutí absolvovat jakýsi minizávod branné zdatnosti. Určitě však nebudeme litovat – výlet má všechno, co může kraj pod Beskydami turistům nabídnout.
Hodslavice, velká ves nedaleko Nového Jičína, je známá jako rodiště českého politika a historika, autora proslulého díla Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě Františka Palackého (1798–1876). Jeho rodný dům dosud stojí, stejně jako některé další zajímavé hodslavické stavby. Palackého jméno nese v r. 1996 otevřená naučná vlastivědná stezka, vedoucí z Nového Jičína k žel. st. Hostašovice. Výlet kolem Hodslavic je poměrně náročný, zejména ve druhé části, kde nás čeká několik výstupů. Místy půjdeme i po neznačených cestách, což vyžaduje dobrou orientaci v terénu.
Malebná je krajina v okolí Nového Jičína na úpatí Štramberské vrchoviny, na dohled od majestátní hradby beskydských hor. Ten, kdo sem přichází poprvé, bude překvapen rozmanitostí zdejší přírody a citlivostí, s jakou do ní po staletí zasahoval člověk. Naše okružní trasa není extrémně náročná, i když nás čekají dvě výrazná stoupání; za zrychlený tep budeme bohatě odměněni, především dalekými výhledy, jejichž tvář se bude s každým novým kilometrem měnit. O žaludky si starosti dělat nemusíme – možností osvěžit se budeme mít během výletu dost a dost.
Průmyslové město Kopřivnice se prostírá v pěkné poloze při potoku Kopřivničce mezi vrchy Bílá hora a Červený kámen. Je ideálním východiskem pro výlety do Štramberské vrchoviny, na hrad Šostýn, do Štramberka i do dalších zajímavých obcí v okolí. Náš výlet nepatří mezi nejdelší, je však charakteristický značnými výškovými rozdíly. Zadýcháme se zejména při výstupu na Bílou horu a do Janíkova sedla, odměnou nám však budou krásné výhledy, zajímavé přírodní partie i turisticky atraktivní historické objekty. O jídlo a pití si starosti dělat nemusíme, na trase je několik dobrých možností k občerstvení.
Před dávnými lety obléhali město Štramberk Tataři, nelítostní bojovníci, kteří zajatým nebo zabitým protivníkům uřezávali uši i ruce. Místní obyvatelé utekli před Tatary na horu Kotouč. Tataři už už na nešťastníky zaútočili, ale v tom se strhnul hustý lijavec, voda stoupala a nájezdníci se utopili. Od těch dob se den před Nanebevzetím Páně koná velká slavnost, připomínající onu událost, a po celý rok se zde peče moc dobré pečivo s neobvyklými názvy „štramberské uši“ a „štramberské ruce“. Následující vycházka bude spojena nejen s ochutnávkou této pochoutky, ale i s návštěvou nejhezčích a nejzajímavějších míst v katastru města, které je od roku 1969 městskou památkovou rezervací a pro svoji malebnost je nazýváno „Moravský Betlém“.
Dvě významná města podbeskydské oblasti – Příbor a Frenštát pod Radhoštěm, spojuje tato nepříliš náročná trasa bez výrazných stoupání, jejíž osu tvoří říčka Lubina. Vede vesměs po silničkách nebo solidních polních cestách, které však za deštivého počasí mohou být blátivé. Z několika míst si budeme moci vychutnat pěkné pohledy na panorama Beskyd, zejména z úpatí vrchu Kazničova. Kromě výchozího a cílového místa prakticky nenarazíme na hostinec a tak doporučujeme přibalit nějaké to jídlo a pití.
Představovat Hukvaldy, půvabnou obec s mohutnou zříceninou hradu, rodiště hudebního skladatele Leoše Janáčka, by bylo zřejmě nošením dříví do lesa. Méně známá, i když turisticky velice vděčná je cesta, která míří do Hukvald z Frýdku-Místku přes Palkovické hůrky. Než vystoupíme na nejvyšší vrchol Kubánkov, asi se poněkud zapotíme, ale okolní příroda si trochu té námahy zaslouží. Na výlet si raději rezervujeme celý den, abychom se mohli seznámit se všemi pozoruhodnostmi, které Hukvaldy návštěvníkům nabízejí
Ostravica granica – říkalo se po léta na moravsko-slezském pomezí. O Frýdku-Místku, jednom z mála našich dvojměstí, to platí dvojnásob. Může se totiž pochlubit tím, že každá jeho část leží v jiné historické zemi – Místek na Moravě a Frýdek ve Slezsku. Zemskou hranici tu od pradávna tvořila právě řeka Ostravice. Již v minulosti se několikrát uvažovalo o spojení obou měst, radní na obou březích se k tomu však neměli. Za 2. světové války v r. 1943 to za ně vyřešili Němci – prostě rozhodli a hotovo. I když v dnešní zástavbě už převažují moderní objekty, památek tu přesto zůstalo dost. Ty nejzajímavější spojuje náš okruh. Nevede pouze po ulicích, ale zahrne i odbočku na vrch Štandl se zbytky gotického hrádku.
Malebná podorlická krajina s téměř vodorovnou linkou hraničních hor na obzoru okouzlila na přelomu 19. a 20. stol. významné české krajináře a mnohá jejich vrcholná díla vznikla právě zde, v okolí několika vesnic, někdy nazývaných českým Barbizonem. Překvapí nás, jak cenné sbírky shromáždili místní nadšenci a mecenáši. Zvláště, jsme-li obdivovateli krásných obrazů ze začátku starého dobrého 20. stol., tak ani jednu ze tří vesnických galerií, které se nám cestou představují, nevynecháme. Naskytne se nám vzácná příležitost, porovnat skutečnost s obrazem, např. důvěrně známý javornický kostel ze Sedláčkových obrazů je pěkně vidět od Jahodové hory. A někteří z nás možná uvidí v dálce bryčku se zapřaženým jedním koníkem, jak tenkrát Mistr jezdíval hledat nové náměty… Závěr výletu je příjemná cesta divoce romantickým údolím horských bystřin Říčky a Zdobnice.
Nepříliš dlouhá, ale velmi malebná je tato „liberská“ trasa, která nás povede jak po táhlých horských hřbetech s dalekými výhledy, tak i hlubokým skalnatým údolím Liberského potoka. Poznáme pozoruhodné památky, zejména z kategorie církevní a lidové architektury, místa známá z literatury i z četných pověstí. Určitě bychom neměli zapomenout na vlastní zásoby jídla a pití, protože na hostince s rozumnou otvírací dobou po celou cestu prakticky nenarazíme
Asolo přichází na trh outdoorové obuvi s novinkou zaměřenou na vysokohorskou turistiku a těžší trekking. Nový model Trekker GV je nástupcem populárního modelu Sasslong NBK GV. Bota je svým kvalitním a robustním provedením primárně určena do těžšího terénu, její nízká váha ale nevylučuje ani použití na via ferratách a při podobných sportovnějších výletech.
Jak název holí napovídá, testovali jsme model s opravdu velkou variabilitou využití. Karbonové LEKI MICRO TRAIL VARIO využívají několika technologií pro složení a rozložení svých jednotlivých částí a umožňují sestavit výšku od 115 do 130 cm. Jedná se tedy o velmi univerzální hůlky pro široké využití a to třeba i více členy rodiny.
Model Guide Tennie je v nabídce firmy Five Ten tou nejklasičtější klasikou. První model tohoto jména představila tehdy začínající firma v roce 1985 a podle slov zakladatele firmy Charlese Colea tento model v té době definoval novou kategorii bot, kterou nazvali „approach“.
Asolo přichází na trh outdoorové obuvi s novinkou zaměřenou na vysokohorskou turistiku a těžší trekking. Nový model Trekker GV je nástupcem populárního modelu Sasslong NBK GV. Bota je svým kvalitním a robustním provedením primárně určena do těžšího terénu, její nízká váha ale nevylučuje ani použití na via ferratách a při podobných sportovnějších výletech.