Těžba a zpracování cínových rud – to byl hlavní důvod středověkého rozmachu Horního Slavkova. Město a jeho okolí je opředeno mnoha pozoruhodnými příběhy, nejtajemnějším místem na naší trase je vrch Chrudim (838 m), známý jako Krudum. Podle pověstí stál na vrcholu zámek či hrad, některé odvážnější teorie sem umísťují i bitvu u Vogastisburku…
Dlouhá a náročná, ale krásná je cesta při česko-rakouské hranici, částečně po trase staré římské cesty. Nabízí všechno, čím Národní park Podyjí oplývá – staré historické památky, romantické údolí řeky, chráněná území přírody, daleké výhledy, vinice i hluboké lesy. Na trase jsou častá stoupání a klesání, půjdeme však po kvalitních, za každého počasí dobře schůdných cestách. Příležitostí k občerstvení není mnoho a tak bude lepší spolehnout se na vlastní zásoby. Trasa je vhodná pro zdatnější a zkušenější turisty.
Zvlněná lesnatá krajina nás bude provázet při putování podél Žlabského potoka, v dolní části zvaného Jakubovka. Lesní úseky se budou střídat s polními cestami, občas nás pozdraví blyštivé zrcadlo rybníků. Výškové rozdíly nejsou výrazné, trasa je poměrně pohodlná a přehledná. Kromě hezké přírody nás čekají i některé památky, takže cesta uspokojí i milovníky historie.
Z městečka, které patří k našim nejvýznamnějším vinařským centrům, se vydáme za památkami, spojenými s vodou, tedy živlem, který se s vínem moc nekamarádí. Přesvědčíme se, že ta kombinace ale vůbec není ¬marná. V rozlehlých sklepích v Jaroslavicích jsou nejstarší archivní ¬vína v naší republice (od r. 1945). Ve Slupi nás čeká prohlídka muzejní expozice ve vodním mlýně – nejzachovalejším a nejcennějším u nás. ¬Uvidíme i Mlýnskou strouhu, unikátní vodní dílo, a jeden z největších chovných rybníků na Moravě Zámecký. Cesta je pohodlná, vede střídavě po silnicích, silničkách a zpevněných cestách, bez turistických značek.
Turisticky nejatraktivnější a také nejnavštěvovanější část údolí Oslavy je na jejím dolním toku mezi Náměští a Ketkovicemi. Ale i střední tok od Velkého Meziříčí k Náměšti stojí za vidění, i tady vytváří řeka nádherné partie se skalisky, voňavými loukami a starými mlýny. Co jí tu chybí na divokosti, to nahrazuje malebností a idyličností. Na této trase poznáme mnohé z jejích půvabů, navíc navštívíme ještě další zajímavé místo – Pyšel, s řadou pozoruhodných historických staveb. Půjdeme střídavě po pohodlných cestách, silnicemi i kamenitými pěšinami, budeme stoupat i klesat, ale žádné výraznější převýšení nám život komplikovat nebude.
Nádherná rulová skála se vypínala 100 m nad údolím Jihlavy, po napuštění vodní nádrže Dalešice se asi o 50 metrů přiblížila k vodní hladině – přesto zůstává romantickou dominantou a krajinná scenérie je možná vůbec tím nejkrásnějším v celé oblasti.Vycházka na půvabnou Wilsonovu skálu je zcela nenáročná.
Mohelenská hadcová step se řadí k nejcennějším přírodním lokalitám v naše republice. Její návštěva patří v kterémkoli ročním období k mimořádným zážitkům. Vstup do chráněného území je povolen jen po trasách dvou okruhů naučné stezky, jarního a podzimního, které jsou přístupné celoročně. Návštěvu je možné kombinovat s dalšími výlety, např. na hrad Templštejn nebo na Zelený kopec a do Hartvíkovic.
Mohelno leží na vyvýšené plošině, oddělující údolí řek Jihlavy a Oslavy. Tato trasa míří z obce k Oslavě, kterou však budeme vesměs sledovat z „druhého patra“, z horního okraje zalesněných svahů nad jejím pravým břehem. Navštívíme lovecký zámek na Vlčím kopci, dojdeme pod rozhlednu Babylon a u Skřipiny si zahrajeme na objevitele při hledání „utajeného“ hradiště, k němuž nevede žádná turistická značka. Cesta není náročná, kromě jediného krátkého stoupání nás nečekají žádné prověrky naší fyzické zdatnosti, půjdeme vesměs po kvalitních, dobře schůdných cestách.
Poněkud záhadný a tajuplný řád teplářů se na území naší vlasti příliš neprojevil, mj. i proto, že byl (na základě intrik johanitů a francouzského krále Filipa Sličného) v r. 1312 papežem Klimentem V. zrušen a jeho velké jmění zabaveno. Jedním z nemnoha míst, kde tento řád, který si dal jméno podle Šalamounova templu v Palestině, u nás působil, bylo Pojihlaví. Nedaleko své komendy v Jamolicích si templáři vystavěli mohutný hrad, jehož pozůstatky budou hlavním cílem naší cesty. Čeká nás putování romantickým údolím řeky Jihlavy, skvělé výhledy i nádherné přírodní scenérie. Některé úseky jsou však náročné na fyzickou zdatnost a šikovnost, rozhodně doporučujeme kvalitní obuv. Výlet bychom měli absolvovat v létě (pokud nepatříme k trénovaným otužilcům), protože nás mj. čeká i brodění Jihlavy.
Pamětní deska a bronzová hlava na bývalé škole v Biskoupkách, dílo F. Navrátila z r. 1975, připomínají, že právě v tomto domě se narodil Vítězslav Nezval (1900–1958). Na začátku r. 1899 se do Biskoupek, na půl cesty mezi Jaroměřicemi nad Rokytnou a Brnem, přistěhoval čtyřiadvacetiletý učitel Bohumil Nezval s manželkou Emilkou. Synovi, který se narodil v květnu následujícího roku, pak dali jméno Vítězslav – na paměť oblíbeného básníka Hálka. V nádherném kraji u řeky Jihlavy pak Nezval prožil šťastná dětská léta a jako básník se později k přírodním motivům z krajiny svého dětství často vracel. Následující výlet nás zavede na oblíbený Biskoupský kopec i k romantickým partiím řeky Jihlavy.
Asolo přichází na trh outdoorové obuvi s novinkou zaměřenou na vysokohorskou turistiku a těžší trekking. Nový model Trekker GV je nástupcem populárního modelu Sasslong NBK GV. Bota je svým kvalitním a robustním provedením primárně určena do těžšího terénu, její nízká váha ale nevylučuje ani použití na via ferratách a při podobných sportovnějších výletech.
Jak název holí napovídá, testovali jsme model s opravdu velkou variabilitou využití. Karbonové LEKI MICRO TRAIL VARIO využívají několika technologií pro složení a rozložení svých jednotlivých částí a umožňují sestavit výšku od 115 do 130 cm. Jedná se tedy o velmi univerzální hůlky pro široké využití a to třeba i více členy rodiny.
Model Guide Tennie je v nabídce firmy Five Ten tou nejklasičtější klasikou. První model tohoto jména představila tehdy začínající firma v roce 1985 a podle slov zakladatele firmy Charlese Colea tento model v té době definoval novou kategorii bot, kterou nazvali „approach“.
Asolo přichází na trh outdoorové obuvi s novinkou zaměřenou na vysokohorskou turistiku a těžší trekking. Nový model Trekker GV je nástupcem populárního modelu Sasslong NBK GV. Bota je svým kvalitním a robustním provedením primárně určena do těžšího terénu, její nízká váha ale nevylučuje ani použití na via ferratách a při podobných sportovnějších výletech.