Záchranář z povolání, kterému přátelé neřeknou jinak než "Šťovík", je autorem řady cestopisů. Pro Svět outdooru dlouhodobě testuje a píše články o vybavení. V neposlední řadě vymýšlí a průvodcuje nové zájezdy CK Adventura.
Při spaní v zimě tzv „na divoko“ je třeba se dopředu připravit. Co zvolit pro nocování na sněhu – záhrab, stan, hamaku nebo snad iglú? A jaký spacák a karimatku si vybrat?
Výběr vhodného outdoorového oblečení do zimy může být oříšek i pro dospělého. Jak si s ním ale poradit u dětí tak, aby zůstaly v teple i při celodenním lyžování, na běžkách nebo při turistice v chladném počasí? Tento článek vás provede zimním oblékáním od těch nejmenších až po téměř soběstačné dobrodruhy.
Každý, kdo už někdy na běžkách zkusil opustit prefabrikovanou stopu a jet si svou vlastní cestou, bezpochyby zaregistroval lyže s označením BC (backcountry). Tyto lyže jsou stvořené pro turistiku v různých typech terénu a vedle běžek a skialpů přináší do hry zase něco nového. Vychutnejte si nerušený prožitek zimní krajiny s kvalitním vybavením prověřeným desetiletími severských zim.
Na jedné z mých četných výprav na sever jsem byl konfrontován s příběhem, který před více než sedmdesáti lety zažil norský lovec v oblasti mysu Kvadehukken. Z nešťastného tuláka zbyla jen rozbitá kulovnice, my jsme z podobné situace naštěstí vyvázli bez nehody.
Jen málokterý zážitek z hor může být horší, než chytit bouřku na zajištěné cestě. Výstup na Triglav, při kterém se nám rozsvítilo.
Laviny padají, když dlouho sněží, když se oteplí, nebo když začne pršet. Padají, když fouká vítr, když dlouho mrzne, nebo když naopak mrznout přestane. Padají ráno, protože se do svahu opře sluníčko i večer, protože zapadlo…
Co má společného svět knih a svět outdooru? Víc, než by se zdálo.
Krkonoše přesně před sto lety. Nejznámější a současně jeden z nejzáhadnějších příběhů pravěku našeho lyžování se stal právě 24. 3. 1913 na hřebenu Krkonoš.
Dne 24. března, deset minut po sedmé hodině ráno, odstartoval na Labské boudě v Krkonoších Osmý mezinárodní závod v běhu na lyžích na 50 kilometrů. Poprvé se měl jet jako tzv. rychlostní – a tomu odpovídala i velkoryse pojatá organizace.
Pohled na vybrané české firmy na veletrhu Ispo 2012. Skutečnost, že z 289 outdoorových firem vystavujících na Ispo bylo na šest desítek českých, dobře ilustruje situaci na českém outdoorovém rybníčku. Tyto značky mají ve světě mezi běžnými uživateli často mnohem větší věhlas než doma, a to je nakonec i důvod, proč se na Ispo prezentují…
Spojení bundy a kalhot by měl představovat vynikající univerzální komplet pro všechny náročné zimní i letní aktivity (lyžování, lezení ledů, skialpy, horské i ledovcové túry aj.). Jak byl testován a je opravdu tomu tak? Více se dočtete v recenzi Světa outdooru.
Dvě modelové řady nafukovacích karimatek Warmpeace nabízejí bohatou škálu typů a variant. Ačkoli jsou co do výběru obě řady téměř identické, hlavním rozdílem je zvýšený díl pod hlavou u karimatky Stratus, zatímco u karimatky Nimbus bychom tento polštářek hledali marně. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?
Spacák Warmpeace Horizont 1400 je určený pro dlouhodobý pobyt v oblastech s extrémně nízkými teplotami, kdy je důležité se v dlouhém časovém horizontu dobře vyspat a nestačí pár nocí nějak překlepat.