trochu netradiční pohled Vojty Jančara na bezpečnost či nebezpečnost plavby na divoké vodě v partě. Zabývá se vlivem skupiny na jednotlivce a potenciálním nebezpečím, které s sebou přináší. Příspěvek do diskuse o bezpečnosti na vodě aneb jak autor říká: „něco málo provokativních slov pro experty“.
Kde kdo se u nás zabývá otázkou co dělat, když se zvrhnu pod jezem, jak plavat v obtížné peřeji, jak se vyhnout podemletým skálám při plavání divokou řekou. Ale co s tím, když se zvrhnu uprostřed lipenského přehradního jezera s plně naloženou kánoí nějaké dva kilometry od břehu…
Na cestách do přírody vždy hrozí nebezpečí vzniku situací ohrožujících zdraví nebo i život dobrodruhů. Většinou jim lze předcházet tréninkem, opatrností a dobrým vybavením, i přesto jsme neustále vystaveni vlivům, které nedokážeme ovlivnit. Nehody se i přes sebelepší prevenci stávají a proto neškodí si občas zopakovat jak první pomoc správně poskytnout. Druhý článek, který vám na toto téma přinášíme, nemá být kursem první pomoci, ale nabízí několik postřehů a shrnutí, které se mohou hodit…
Na cestách do přírody vždy hrozí nebezpečí vzniku situací ohrožujících zdraví nebo i život dobrodruhů. Většinou jim lze předcházet tréninkem, opatrností a dobrým vybavením, i přesto můžeme být vystaveni situacím, které nedokážeme ovlivnit. Nehody se i přes sebelepší prevenci stávají a proto neškodí si občas zopakovat jak první pomoc správně poskytnout. Dva články které vám přinášíme nemají být pokusem o kurs první pomoci na papíře, ale nabízí několik postřehů a shrnutí, které se mohou hodit…
Přestože plasty v některých typech lodí rychle nahrazují lamináty, stále se setkáváme s dotazy na opravu laminátek. Opravy kanoí nebo kajaků z laminátu nejsou zase natolik složité, aby si s nimi český vodák a kutil neporadil. Pro ty, kteří s nimi zatím nemají dostatek zkušeností napsal stručný návod Vojta Jančar.