Za malé vody se pod nimi mnohdy dá koupat. Ale po deštích jsou to krvelační zabijáci. Řeč je o jezech a stupních, které si každý rok vyžádají několik lidských životů. Jaký je rozdíl mezi stupněm a jezem? Spád nad stupněm se nezmenšuje a podobně tomu bývá i pod ním. V tom je právě nebezpečí, protože nad …
Většina našich vodáků, včetně odborné veřejnosti zná veletrhy ISPO Mnichov, Outdoor Friedrichshaffen či Boote v Düsseldorfu, tedy relativně blízké veletrhy a výstavy, zabývající se outdoorovým vybavením, na nichž je vodácký sortiment tradičně hojně zastoupen. Samozřejmě je veletrhů a výstav v Evropě podstatně více. Výstavy „od vody“ jsou například v Gdaňsku či Lodži v Polsku, v Madridu či Barceloně ve Španělsku, také v Birminghamu v Anglii a nevýznamnou výstavou není ani SALON NAUTIQUE DE PARIS, který …
Životnost nafukovacího člunu ovlivní nejen průběžné zacházení při používání, skladování, zacházení mimo sezonu, ale samozřejmě i opravy a údržba. Nezávisí ani tak na typu plavidla jako spíše, především vzhledem k opravám, na materiálu, ze kterého je člun vyroben.
Pro mnoho cestovatelů je příprava na cestu banální záležitost. Skuteční dobrodruzi naopak většinou z toho tak trochu pohrdají. Jednou to však muselo být poprvé. Jsem přesvědčen, že nemálo z těch, co surfují po těchto stránkách, hledají odpovědi na některé základní otázky. Pro ně a pro ty …
Každý vodák nazývá svou loď jinak. Běžně třeba kajak nebo kanoe, někdo ji říká jménem (zřejmě určitá forma citového vztahu), jiný zas kocábka, loďka, člunek a určitě každý najde mnoho dalších pojmenování. Víte ale co je to „CORACLE“? Po chvíli hledání v …
Již po šesté se 14. března na celém světě uskuteční výroční den řek, vody a života v nich. Organizace International River Network se snaží bránit vzniku přehradních děl v nepatřičných místech a pokud takové přehrady již existují, pak usiluje o jejich zrušení. Určitě je …
Celková přehledová informace o veletrzích v roce 2003, které se týkají outdooru a především vybavení, již na našich stránkách vyšla 6. prosince loňského roku. V článku Vojty Jančara sledujeme informace o zimních sportovních výstavách podrobněji.
Po řekách tuzemských i zahraničních se prohání zástupy českých vodáků tu více, tu méně zkušených. Na vodě člověk nikdy neví, kdy se dostane do nebezpečné situace a proto Vojta Jančar připravil několik článků o tom, jak snížit nebezpečí problémů na minimum. Trend bezpečnosti sledujeme ostatně dlouhodobě a věříme, že prevence je věc důležitá. Omlouváme se všem, pro které budou některé části nudné, jiným však mohou pomoci v nesnázích.
Rakouští vodáci a vodáci z německy mluvících zemí jej dobře znají. Ale nebyl neznám ani v ostatní Evropě. Pro starší českou vodáckou generaci (pokud se k těm informacím dostali) byl něco jako Eric Jackson, „Cheesy“ nebo Steve Fischer či Shaun Baker pro současné milovníky divoké vody. Autor 13 vodáckých knih, průvodců a kilometráží z celé Evropy, na svém kontě měl 53 prvosjezdů a 344 sjetých řek – HANS MATZ, zemřel ve věku nedožitých 80 let. Ještě vloni se zúčastnil vodáckého maratónu na Kampu, kde byl naposledy v domovském KC Gars členem. Ještě letos ve svém věku sjížděl v kajaku Gail. Stálý člen AKC Mnichov, což je klub extrémních jezdců, který je znám i u nás. Díky jeho vodácké široké činnosti mu spolkový prezident propůjčil titul „profesor“. Dva dny před jeho smrtí mu vyšla poslední kniha o Gailu v nakladatelství Pollner Verlag. Již nikdy tuhle knihu nepodepíše.
Rakouští vodáci a vodáci z německy mluvících zemí jej dobře znají. Ale nebyl neznám ani v ostatní Evropě. Pro starší českou vodáckou generaci (pokud se k těm informacím dostali) byl něco jako Eric Jackson, „Cheesy“ nebo Steve Fischer či Shaun Baker pro současné milovníky divoké vody.