Pohorky v botníku už vyhlížejí terény, kam se letos vydat. Do úvah o letním trekování určitě patří Balkán, protože s postupujícími globálními přesuny se nejspíš krátí doba vhodná k návštěvě tohoto poloostrova. A přitom je tady tolik možností jak nedočkavé pohorky provětrat.
Celovečerních dokumentů o horolezcích, které se dostanou do distribuce, není u nás mnoho. Jedním z nich je nový snímek Cesta vzhůru o Radkovi Jarošovi a o posledním výstupu, kterým jako patnáctý horolezec světa dovršil Korunu Himálaje, výstupy na všechny osmitisícové vrcholy. Stalo se tak o prázdninách 2014 a nyní po roce přichází do kin dokument, který tento úspěch českého horolezce připomíná.
Spací pytel doprovází každého, kdo se vydá do přírody na noc, a nezáleží příliš na tom, jestli je to vyznavač aktivit outdoorových, adrenalinových nebo sportovních. Každý z uživatelů má specifické požadavky a každý proto také potřebuje trochu jiný výrobek.
Trekování natěžko je jednou z královských outdoorových disciplín. Všechno potřebné vybavení nesete na svých zádech, takže se můžete vydat na místa, kam nedojdou jednodenní turisté od chaty nebo od parkoviště, můžete vidět a vychutnat nedotčenou přírodu a obdivovat krásu nedostupných míst. Nezávislost trekování současně klade také větší nároky na vybavení. Z tohoto pohledu jsme připravili několik tipů, které poslouží právě při delších trecích.
Boj o přežití má své neuvěřitelné příběhy. Jsou známé a zpracované v knihách i ve filmech, přesto stojí za to připomenout si extrémní dobrodružství, jejichž neuvěřitelnost a síla vůle přežít svého času uchvátila svět.
Právě dnes vyráží Expedice K2 2014 a cíl Radka Jaroše je jasný. Dosáhnout na poslední chybějící klenot v jeho Koruně Himálaje, vystoupit na vrchol K2. Při rozhovoru o přípravě a tréninku na expedici jsem se původně chtěl vyhnout problémům s omrzlinami a ztrátou prstů, které už jsou medializované až až. Jenže ono to jaksi nešlo, protože všechno spolu souvisí. Nakonec jsme si povídali o všem najednou.
Feraty stále více lákají i méně zkušené návštěvníky, což vede k častějšímu podceňování bezpečnosti. Souběžně s růstem popularity je proto potřeba klást důraz i na informace o správném vybavení a bezpečném jištění. Všechno ukazuje, že souboj s malou informovaností ještě nějakou dobu potrvá.
Neláká vás podívat se ze zajištené horské cesty ho hloubky pod sebou, i když nepatříte mezi horolezce? Ochutnávku alpských, světových a dokonce i malých ale našich českých ferat nabízí nové číslo tištěného magazínu Svět outdooru.
Slacklining je běžně vidět v parcích, kde na napnutém popruhu zkoušejí početné partičky svou obratnost. Koncem loňského roku se hodně psalo o úspěchu českých highlinerů v kolébce tohoto sportu, v amerických Yosemitech. Jedinou ženou mezi nimi byla Anna Kuchařová, kterou jsme zastihli u napnuté slackline v pražské Stromovce.
Opavský extrémní sportovec Tomáš Petreček je outdoorově známou osobností s širokým záběrem. Nejvíce úspěchů zatím dobyl v závodech Adventure Race. Další Tomášovou láskou je horolezectví, které stíhá na slušné úrovni s výstupy v Tatrách, Alpách i ve světě. Jaká bude jeho letošní sezóna?